در گفت وگو با نیو باكس مطرح شد

اظهارات اقتصادی نامزدها فاقد وجاهت نظری است

اظهارات اقتصادی نامزدها فاقد وجاهت نظری است به گزارش نیو باکس یک کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه اظهارات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره اخیر فاقد وجاهت نظری مدل اقتصادی بود، اشاره کرد: کاندیداهای انتخابات از طرفی از خودکفایی و جایگزینی واردات دفاع می کنند و از جانب دیگر می گویند به دنبال سیاستهای صادرات گرا و تولید انبوه هستند، اما دنبال کردن این دو سیاست همزمان ممکن نیست.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در عرصه تولید و صنعت کشور به مطالبی مثل موانع تولید و لطمه های مافیای واردات قاچاق برای تولید اشاره داشت اما هیچ یک از کاندیداها برنامه خودرا برای رسیدن به اهداف مورد نظر مثل مبارزه با قاچاق، هدایت نقدینگی به سمت تولید، جذب سرمایه و روش های دیگر خصوصی سازی اعلام نکردند.
در این رابطه حسین حقگو در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه اظهارات نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط با توسعه بخش تولید و صنعت، اظهاراتی جسته گریخته و فاقد انسجام نظری بود، اظهار نمود: در بخش هایی از مناظره اخیر در ارتباط با رشد یا جهش تولید و وضعیت معادن عنوان شد، اما تا زمانی که قائل به یک دیدگاه روشن و مدل اقتصادی نباشیم ممکنست هر حرفی بزنیم که ارتباط مشخصی هم با مسائل دیگر نداشته باشد، اما در زمان اجرا همین مسائل در تضاد با یکدیگر قرار می گیرند.
۴ عاملی که برای رسیدن به توسعه صنعتی نیاز داریم
وی با اعلان اینکه برای رسیدن به توسعه صنعتی چهار عامل باید مدنظر قرار گیرد، اشاره کرد: نخستین عامل اراده سیاسی است که در زمینه سیاست خارجی و داخلی و جهت گیری اجتماعی مد نظر است. در زمینه سیاست خارجی باید به طرف تعامل و گفت و گو با خارج حرکت نماییم، در زمینه سیاست های داخلی به سمت حقوق شهروندی و حقوق مالکیت برویم و در حوزه جهت گیری اجتماعی باید نظام های تامین اجتماعی و بنیادهای رفاه اجتماعی را فراهم نماییم.
از جانب دیگر بگفته این کارشناس اقتصادی در زمینه سیاست اقتصادی باید برای توسعه صنعتی، نقش بخش خصوصی بعنوان محور توسعه به رسمیت شناخته شود و نقش دولت یک نهاد سیاست گذار باشد. در زمینه سیاست اقتصاد کلان نیز باید به دنبال ثبات، امنیت و آرامش بود.
حقگو با اشاره به اینکه سیاست های کلان صنعتی باید ناظر بر کارهایی باشد که بتواند موتور محرکه و لوکوموتیو صنعت و اقتصاد باشد، اشاره کرد: کاندیداهای انتخابات از طرفی از خودکفایی و جایگزینی واردات دفاع می کنند و از جانب دیگر می گویند به دنبال سیاست های صادرات گرا و تولید انبوه هستند. اما دنبال کردن این دو سیاست همزمان ممکن نیست و سیاست جایگزینی واردات نمی تواند در درون خود جهش صادرات داشته باشد، چونکه در ابتدای تولید مشخص است که محصول برای صادرات است یا مقرر است اضافه منابع صادر شود.
۹۰ درصد تولید کارخانه های ایرانی در داخل کشور مصرف می شود
وی با اعلان اینکه بر اساس گزارش موسسه مطالعات پژوهش های تجاری ۹۰ درصد تولید کارخانه های ایرانی در داخل کشور مصرف می شود، اظهار داشت: بدین سبب فقط ۱۰ درصد تولیدات ایران صادرات می شود که نشان میدهد سیاست حاکم بر کشور خودکفایی و جایگزینی واردات است. یعنی برای تامین نیاز داخل تولید و اضافه آن صادر می شود.
این در حالیست که بگفته این کارشناس اقتصادی در صورت اتخاذ سیاست صادرات گرا، باید روند برعکس و در نظام تعرفه ای تجدید نظر شود. اما همه نامزدها می دانند که در سالهای قبل بیش از ۲۵۰۰ تعرفه ممنوع الورود شدند و همه نامزدها به این مسئله افتخار می کنند. از جانب دیگر این نامردها همچنان از دخالت دولت و نظام قیمت گذاری دستوری حمایت می کنند.
گفتار و رفتار کاندیدها، فاقد مدل اقتصادی منسجم
بدین سبب حقگو معتقد می باشد در مجموع گفتار و رفتار نامزدها ریاست جمهوری فاقد مدل اقتصادی منسجم است و بنا بر این ثمری ندارد و احیانا یک تکه از یک مدل اقتصادی در کنار یک مدل اقتصادی دیگر یکدیگر را دفع می کنند. هم اکنون هم شاهد می باشیم برای صادراتگرا شدن به پیمان منطقه ای اوراسیا می پیوندیم و از جانب دیگر صادرات قسمتی از محصولات را ممنوع می نماییم.
وی همین طور به این هفت کاندید انتخابات پیشنهاد نمود که برای تعیین مدل اقتصادی از منابع موجود که از طرف کارشناسان اقتصادی و بخش خصوصی انتشار یافته استفاده کنند. برای مثال مجموعه ای از اقتصاددانان برجسته سال ۱۳۷۹ مطالعاتی تحت عنوان استراتژی توسعه صنعتی انجام و در نهایت به شکل یک سند سیاستی در اواخر دوره آقای خاتمی تصویب گردید. این یک طرح قدرتمند است که رویکرد لازم در همه حوزه ها را برای رسیدن به توسعه صنعتی مشخص می کند. اتاق ایران و اتاق تهران نیز دراین زمینه مقالاتی منتشر نمودند که یکی از آنها مانیفست بخش خصوصی است که سال ۱۳۹۷ منتشر گردید.
وی ادامه داد: همین طور گزارشی تحت عنوان گزارش اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۲ منتشر و بعد کنگره های بزرگی دراین زمینه انجام شد که در مجموع چالش های اقتصاد ایران، راه های برون رفت در زمینه مشکلات مختلف مثل صندوق تامین اجتماعی، نظام بانکی و مسائل محیط زیستی دیده شده است؛ بدین سبب پکیج منسجمی دارای مبنای نظری قابل دفاع در سطح جهانی وجود دارد و باید دید آیا اراده سیاسی برای ایجاد تغییرات وجود دارد یا نه.
منبع:

1400/03/19
10:41:14
5.0 / 5
419
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه