از سوی رئیس اتاق اصناف ایران؛

نحوه تعیین مالیات سال 99 اصناف

نحوه تعیین مالیات سال 99 اصناف رئیس اتاق اصناف ایران در مورد نحوه رسیدگی و بررسی تعیین مالیات سال ۱۳۹۹ مشاغل صنفی توضیحاتی را ارائه نمود.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی عنوان کرد: خیلی از اتاق های اصناف و یا اتحادیه ها در این مدت تماس گرفته و در ارتباط با نحوه رسیدگی و تعیین مالیات سال ۱۳۹۹ مشاغل صنفی سوالاتی را داشتند با عنایت به این که درحال مذاکره و پیگیری مبحث از راه سازمان مالیاتی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین معاونت اقتصادی رئیس جمهوری جهت استفاده از امکاناتی که در ستاد ملی کرونا می توانست کمک نماید بودیم؛ این مورد تا روز گذشته به درازا کشید.
وی خاطرنشان کرد: به اطلاع همه اصناف و واحدهای صنفی در سرتاسر کشور می رسانم که اصولاً تعیین مالیات با دو روش برابر ظرفیت های قانونی که وجود داشت امکان پذیر بود، که یک روش تعیین مالیات با ابراز و اظهار کردن میزان درآمد یا به عبارتی ماده ۹۷ قانون مالیات ها و تسلیم اظهارنامه که این ظرفیت همواره وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه بعضی از صنوف می پرسند به سبب این که در شرایط کرونا فعالیتی نداشتند یا اساساً تعطیل بوده اند مانند تالارها که بعضاً تا اواسط ماه پیش هم تعطیل بودند؛ بایستی معاف از مالیات بشوند، اظهار داشت: یکی از راهکارهای استفاده از معافیت این است که اگر صنوف فعالیتی نداشتند، باید اظهارنامه بدهند که بر مبنای اظهارنامه، رسیدگی شود به چه میزان مالیات تعیین شود و این که چه فعالیت داشته باشند و یا نداشته باشند، تعیین مالیات مسیر خودش را طی می کند.
چه کسانی می توانند از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کنند؟
ممبینی عنوان کرد: یکی از ظرفیت هایی که همواره برای برخی از مشاغل بند ج وجود داشته است، استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ بود که در سال ۹۸ با استفاده از تبصره ماده ۱۰۰، تعداد زیادی از واحدهای صنفی مشارکت کردند و به صورت نسبی اظهار رضایت هم داشتند. سال جاری هم اگر ۳۰ برابر معافیت لحاظ می شد، به سبب تورمی که به قیمت کالاها و خدمات وارد شده بود، برخی از مودیان نمی توانستند از این ظرفیت به صورت کامل و مؤثر استفاده کنند، ازاین رو از ابتدا درخواست اصلاح این ضریب را داشتیم.
وی اضافه کرد: درخواست اولیه اتاق اصناف ایران ۶۰ برابر بود که نهایتاً روز گذشته موفق شدیم که ۴۵ برابر، مصوبه را از ستاد ملی کرونا بگیریم. ازاین رو کسانی که درآمد ابرازی شان، زیر ۴۵ برابر معافیت هست می توانند از مزایای تبصره استفاده کنند.
رئیس اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: تبصره ماده ۱۰۰ هم با تغییراتی همراه بوده که سال جاری در بند اول آن ضرایب کسانی که تا ۳ میلیون تومان مالیات سال قبل آنها بوده بدون هر گونه افزایشی نسبت به مالیات سال قبل شان می توانند مالیات را پرداخت کنند و قطعی بشود و طبق دستورالعملی که ابلاغ خواهد گردید و در سایت اتاق اصناف ایران هم قرار داده خواهد شد.
وی تصریح کرد: اگر کسانی هستند که احساس می کنند استفاده از تبصره نمی تواند به آنها کمک نماید می توانند با استفاده از ظرفیت ماده ۹۷ اظهارنامه بدهند و میزان درآمدشان را خودشان ابراز کنند تا رسیدگی شود.
به دنبال تمدید فرصت تسلیم اظهار نامه هستیم
ممبینی اضافه کرد: با عنایت به این که زمان نسبتاً طولانی از خرداد ماه را از دست دادیم و این مورد با تأخیر ابلاغ می شود درخواست کردیم که زمان تسلیم اظهارنامه را هم تمدید کنند همچنان درحال پیگیری هستیم و امیدواریم مسؤلان سازمان مالیاتی به این نکته توجه نمایند چون که در فرصت باقی مانده تا آخر خرداد ماه تراکم جمعیت برای تسلیم اظهارنامه و یا تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ می تواند آزاردهنده باشد و با عنایت به شرایط کرونایی که وجود دارد و خیلی از مسؤلان واحدهای صنفی درگیر انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر هستند؛ مصرانه درخواست داریم فرصت تسلیم اظهارنامه تمدید شود و پیگیر خواهیم بود.


منبع:

1400/03/20
23:00:44
5.0 / 5
550
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه