جدیدترین وضعیت شهرك های صنعتی

مهم ترین دلیل ركود واحدها، كمبود نقدینگی است

مهم ترین دلیل ركود واحدها، كمبود نقدینگی است نیو باکس: برمبنای آمارها تا آخر سال 1399 بیش از 955 هزار نفر در واحدهایی که در شهرک ها و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیدند مشغول به کار بودند، نزدیک به 50 درصد کل واحدها در صنایع فلزی و شیمیایی فعال می باشند 8521 واحد نیز در شهرک ها غیرفعال است که  56.9 درصد آنها به سبب کمبود نقدینگی گرفتار این وضعیت شده اند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بررسی گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تعداد شهرک ها و نواحی صنعتی مصوب تا آخر سال ۱۳۹۹ به ۱۰۱۱ شهرک و ناحیه رسید که نسبت به تعداد ۹۹۵ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در سال ۱۳۹۸، افزایش ۱.۶ درصدی داشته است. همین طور تعداد شهرک ها و نواحی صنعتی درحال بهره برداری در مدت یاد شده با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۸ به ۸۲۸ شهرک و ناحیه رسیده است. تعداد شهرک ها و نواحی صنعتی درحال بهره برداری تا آخر سال ۱۳۹۸ معادل ۸۲۱ مورد بوده است.
تعداد واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در شهرک ها و نواحی صنعتی در سال قبل ۲۵۴۴ واحد بوده که در مقایسه با ۲۵۷۸ واحد به بهره برداری رسیده در زمان مشابه سال ۱۳۹۸، حدود ۱.۳ درصد کاهش داشته است.
طبق این آمار در مجموع تا آخر سال ۱۳۹۹ معادل ۴۷ هزار و ۵۰۹ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیده که نسبت به تعداد ۴۵ هزار و ۶۶۲ واحد که تا آخر سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسیده بودند، حدود چهار درصد افزایش داشته است.
اشتغال بیش از ۹۵۵ هزار نفر در شهرک های صنعتی
همین طور آمارها نشان میدهد میزان اشتغال به وجود آمده در واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در سال قبل حدود ۳.۵ درصد افزایش داشته، بطوریکه در سال ۱۳۹۹ معادل ۴۲ هزار و ۳۸۵ شغل در واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده به وجود آمده اما در زمان مشابه سال قبلش ۴۰ هزار و ۹۴۴ نفر در واحدهای صنعتی تازه به بهره برداری رسیده شاغل شدند.
در مجموع تا آخر سال گذشته ۹۵۵ هزار ۱۲ نفر در واحدهایی که در شهرک ها و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیدند مشغول به کار بودند که نسبت به اشتغال ۹۲۱ هزار و ۵۱۱ نفر تا آخر سال ۱۳۹۸ در این واحدها، حدود ۳.۶ درصد افزایش داشته است.
نصف واحدها کوچک هستند
همین طور بر طبق این آمار از کل ۴۷ هزار و ۵۰۹ واحد مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی، ۴۱ درصد خرد، ۵۲ درصد کوچک، شش درصد متوسط و یک درصد واحدها بزرگ هستند.
از نظر اشتغال نیز ۱۱ درصد اشتغال در واحدهای خرد، ۴۹ در در واحدهای کوچک، ۲۱ درصد در واحدهای متوسط و ۱۹ درصد در واحدهای بزرگ به وجود آمده است.
در حوزه سرمایه گذاری نیز واحدهای کوچک پیشتاز هستند بطوریکه ۴۲ درصد سرمایه گذاری شهرک های صنعتی در واحدهای کوچک، ۲۴ درصد در واحدهای متوسط، ۲۱ درصد در واحدهای بزرگ و ۱۳ درصد در واحدهای خرد انجام شده است.
فعالیت نصف واحدهای شهرک های صنعتی در صنایع فلزی و شیمیایی
همین طور بر طبق این گزارش از کل ۴۷ هزار و ۵۰۹ واحد مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی، ۲۶.۱ درصد در صنایع فلزی، ۲۲ درصد در صنایع شیمیایی، ۱۷ درصد غذایی و آشامیدنی، ۱۱.۸ درصد در کانی غیرفلزی، ۷.۲ درصد در صنایع سلولزی، ۷.۱ درصد در زمینه خدمات، ۵.۴ درصد در صنایع نساجی و ۳.۴ درصد در صنعت برق و الکترونیک فعال می باشند.
وضعیت راندمان شهرک ها
تا آخر سال گذشته ۱۵ هزار و ۲۲۲ واحد فعال، یعنی ۳۹ درصد از کل واحدهای فعال، در شهرک های صنعتی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد، بیش از ۱۳ هزار و ۲۹۸ واحد معادل ۳۴.۱ درصد واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۱۰ هزار و ۴۶۸ واحد معادل ۲۶.۸ درصد واحدها با ظرفیت بیش از ۷۰ درصد فعالیت می نمایند.
چه تعداد واحد راکد داریم؟
گفتنی است که برمبنای آمارها ۸۵۲۱ واحد غیرفعال در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد که ۵۶.۹ درصد آنها به سبب کمبود نقدینگی، ۱۶.۱ درصد به سبب فقدان بازار، ۳.۷ درصد به سبب اختلاف شرکا، ۲.۶ درصد به سبب تامین مواد اولیه، ۱.۵ درصد به سبب نقصان ماشین آلات، ۰.۵ درصد به سبب مشکلات قضایی و ۰.۴ درصد به سبب مشکلات زیرساختی تولیدشان متوقف شده است. در این میان تولید ۱۸.۳ درصد واحدها نیز به دلیلهای نامشخص متوقف شده است.
منبع:

1400/03/21
11:35:41
5.0 / 5
454
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه