برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از طرح های پرورش ماهی در قفس

برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از طرح های پرورش ماهی در قفس به گزارش نیو باکس معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اهمیت توسعه فناوری های حوزه آب شیرین کن ها را در حد توسعه فناوری های نفتی دانست و اظهار داشت: پروژه شیرین سازی که در بوشهر اجرائی شده است، در دنیا بی نظیر است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا سورنا ستاری در مراسم رونمایی از طرح های فناورانه حوزه آب توسعه این فناوری ها را ضروری دانست و اضافه کرد: ایران داری ظرفیت های بالایی در زمینه علم و فناوری است؛ از رو نیاز داریم تا با کمک پژوهشگران هم فناوری هایی را در زمینه های کاهش مصرف و هم شناسایی منابع جدید آبی در کشور توسعه دهیم.
وی با تاکید بر این که در زمینه آب فناوری های بسیاری نفوذ کرده است و ایران کمی عقب مانده است، افزود: ایران به لحاظ آب و هوایی و شرایط جغرافیایی با اکوسیستم خاصی مواجه می باشد، ضمن آنکه دارای ظرفیت های زیادی دراین زمینه هستیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری دسترسی ایران به دریای خزر در شمال کشور و سواحل آبی در بخش های جنوبی کشور را از مزیت های ایران نام برد و افزود: ولی هیچگاه از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشده است.
وی یکی از اقدامات قابل تقدیر پژوهشگران را در زمینه شیرین سازی آب دانست و تصریح کرد: ماموریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این نیست که کارهای روتین دنیا را در کشور پیاده سازی کند، بلکه باید برمبنای نیازهای کشور، راهکارهای فناورانه بومی عرضه نماید.

ستاری، اهمیت اجرای پروژه شیرین سازی در بوشهر از طرف یکی از شرکت های دانش بنیان را به اندازه توسعه فناوری های نفتی دانست و اشاره کرد: این طرح که با همکاری وزارت نیرو اجرائی شد، در دنیا نظیر ندارد. این طرح با هزینه کمتر اجرائی شد و هر چند که برخی محدودیت ها در آن مشاهده می شود، ولی باید از مزایای آن بهره برداری کامل شود.
ستاری با اشاره به روند جهانی که سرریز فناوری های نظامی وارد بخش خصوصی می شود، اظهار نمود: ولی در ایران سرریز فناوری های بخش خصوصی در زمینه هایی چون ICT و بیو وارد حوزه های نظامی شده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر ضرورت توسعه شیلات اظهار داشت: در این عرصه دیر شروع کردیم و عقب ماندگی هایی داریم، ولی با وزارت جهاد کشاورزی در همکاری بمنظور جبران این عقب ماندگی ها هستیم.
وی با اشاره به توسعه پرورش ماهی در قفس در کشور اظهار داشت: این حوزه دارای زنجیره از پرورش بچه ماهی تا ایجاد سامانه هایی برای پرورش ماهی در بین دریا است و توسعه فناوری های این زنجیره جزو برنامه های جدی ما است.
بگفته وی ایجاد فضای پرورش ماهی از موضوعات جدی است که کشور عقب ماندگی هایی دارد، بدین جهت این مساله در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری می شود.
ستاری با تاکیدبر این که تعداد شرکت های دانش بنیان در این عرصه کم است، از حمایت این معاونت برای پشتیبانی از شرکت های این حوزه در امتداد تامین زنجیره پرورش ماهی در قفس آگاهی داد.
منبع:

1400/03/22
22:01:40
5.0 / 5
572
تگهای خبر: توسعه , شركت , هزینه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه