قطر، تازه ترین شریك تجاری ایران

قطر، تازه ترین شریك تجاری ایران نیو باکس: اتاق تجاری تهران برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی میان ایران و قطر یک تفاهم نامه همکاری جدید امضا کرد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در طول سالهای قبل و تحت تاثیر تحریم های اقتصادی آمریکا مقابل ایران، دولت اعلام نموده که بخش مهمی از تمرکز اقتصادی خودرا بر روی توسعه تجارت با کشورهای همسایه استوار خواهدنمود.
آمارهایی که از وضعیت تجارت ایران در سال ها و ماه های گذشته انتشار یافته نشان از آن دارد که ایران با وجود تمام محدودیت ها توانسته قسمتی از ظرفیت همکاری مستقیم تجاری با کشورهای همسایه را حفظ کند. آمارها نشان میدهد که صرف نظر از چین بعنوان اصلی ترین شریک تجاری کشور در سالهای قبل، بخش مهمی از صادرات و واردات ایران با محوریت کشورهای همسایه انجام شده و در این بین امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و ترکیه سهم قابل توجهی از آمار تجاری ایران را به خود اختصاص داده اند.
با این وجود هنوز در قیاس با ظرفیت موجود برای تجارت با کشورهای همسایه، ایران فاصله قابل توجهی با دست یابی به ظرفیت های بالقوه موجود در این عرصه دارد. براوردها نشان میدهد که کشورهای همسایه ایران در طول سال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند و این در حالیست که سهم ایران از این بازار تنها حدود ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
در چنین شرایطی عمق بخشی به روابط تجاری با شرکای فعلی و کوشش برای به دست آوردن شرکای جدید در منطقه اهمیت فراوانی دارد. در این میان قطر بعنوان یکی از کشورهای درحال توسعه در منطقه خلیج فارس که در سالهای قبل پروژه های اقتصادی گسترده ای را فعال کرده یکی از گزینه هایی است که بخش خصوصی ایران برای فعال کردن ظرفیت های تجاری با آن اعلام آمادگی کرده و امروز در یک نشست مشترک تفاهم نامه ای جدید میان اتاق تجاری تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امضا رسیده است.
حسام الدین سراج – معاون امور بین الملل اتاق تجاری تهران – در این رابطه گفته: باتوجه به در پیش بودن رویدادهایی نظیر جام جهانی۲۰۲۲ فوتبال در قطر و اکسپوی دوبی، ایران باید بتواند از فرصت هایی که در پی برگزاری این دو رویداد حاصل می شود، منافعی را کسب کند.
وی در ادامه، انعقاد تفاهمنامه همکاری با اتاق مشترک ایران و قطر را گامی در جهت بهره گیری از این منافع دانست و اظهار داشت: در نظر داریم در قالب این تفاهمنامه، چند پروژه مشترک را طراحی نموده و با همکاری این اتاق مشترک به پیش برانیم.
حلاج در ادامه از برنامه اتاق تهران برای برگزاری رویدادی با همکاری کشورهای قطر، عمان، امارات و کویت برای بسط ارتباطات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون کشور ما در شمار ۲۰ شریک تجاری نخست قطر نیز قرار ندارد و جایگاه ایران می تواند در لیست شرکای این کشور ارتقا پیدا کند.
در ادامه این جلسه، عدنان موسی پور، رییس اتاق مشترک ایران-قطر طی سخنانی در باب اهمیت توسعه مراودات تجاری میان دو کشور، پیشنهاد مشخصی درمورد توسعه صادرات صنایع دستی ایران به قطر در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور ارائه کرد و اظهار داشت: انتظار می رود که بازار صنایع دستی و هدایای نفیس از ماه ها قبل در قطر رونق پیدا کند و ما می توانیم از این فرصت استفاده نمائیم. او اضافه کرد: در بهره گیری و مدیریت استفاده از این فرصت ها اتاق تهران می تواند نقش محوری را ایفا کند.
خورشید گزدرازی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و قطر نیز به ظرفیت های منطقه آزاد حَمَد در قطر اشاره کرده و استفاده از این ظرفیت ها را به بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی سفارش کرد.
او همین طور با اشاره به ثبت اولین شرکت کشتیرانی ایرانی در قطرگفت که این شرکت کشتیرانی نیز می تواند خدمات مورد نیاز فعالان اقتصادی در تجارت را به آنها ارائه کند.
گزدرازی همین طور با اشاره به صادرات میوه و تره بار ایران به قطر از نبود کانتینربر یخچالدار در این راه انتقاد نمود و خواهان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه شد. علی غوابش، نایب رییس اتاق مشترک ایران و قطر نیز با اشاره به این که اتاق ایران و قطر از حمایت سیاسی و حمایت سایر اتاق ها محروم بوده است، امضای تفاهمنامه با اتاق تهران را نقطه شروع کارهای بیشتر برای ارتقای سطح همکاری ها با کشور قطر توصیف کرد.
در ادامه این جلسه، بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران نیز با اشاره به برخی مفاد تفاهمنامه اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امکاناتی که مقرر است، به سبب امضای این تفاهمنامه، از طرف اتاق تهران دراختیار این اتاق قرار گیرد اشاره نمود و اظهار داشت: اتاق تهران می تواند در حوزه یکپارچه سازی و توانمندسازی اعضا و انعکاس مطالبات انتظارات آنها به حاکمیت و دستگاه های تصمیم گیر به اتاق مشترک ایران و قطر کمک نماید.
دبیرکل اتاق تهران همین طور با استقبال از پیشنهادات ارائه شده در حوزه توسعه بازار صنایع دستی ایران در قطر و تسهیل حمل و نقل دریایی میان دو کشور اظهار داشت که اگر این طرح ها منجر به توسعه مراودات دو کشور شود، اتاق تهران از آن حمایت خواهدنمود. بعد از آن مقرر شد، اتاق مشترک ایران و قطر لیست اقدامات خود و چگونگی حمایت اتاق تهران را اعلام نماید.
منبع:

1400/03/23
10:07:09
5.0 / 5
663
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه