عرضه بسته كرونائی بومی ایران به كنیا

عرضه بسته كرونائی بومی ایران به كنیا به گزارش نیو باکس معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از اهدای بسته حمایتی کرونائی ایران به کنیا آگاهی داد و اظهار داشت: در زمان همه گیری ویروس کرونا، در ایران شرکت های دانش بنیان توانستند کشور را بی نیاز از واردات این اقلام کنند و دراین زمینه وزارت بهداشت به شرکت های دانش بنیان متکی است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، سیاوش ملکی فر امروز در رویداد " یکشنبه های صادراتی" با موضوع پذیرش هیات تجاری و فناوری در زمینه کشاورزی از کشور کنیا که بصورت مجازی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اعلان اینکه این صندوق برنامه مفصلی برای شرکت های دانش بنیان برای حضور در بازارهای بین المللی دارد، اضافه کرد: هم اکنون و برمبنای آخرین آمارها ۶هزار و ۳۳ شرکت دانش بنیان در کشور به وجود آمده که در زمینه های مختلفی چون تولید دارو، تجهیزات پزشکی، نانو، زیست فناوری، نفت و پتروشیمی و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال می باشند.
وی تصریح کرد: در ایران فقط شرکت هایی می توانند دانش بنیان معرفی شوند که از حداقل های توسعه تکنولوژی برخوردار باشند و طی پروسه ارزیابی، دانش بنیانی آنها محرز شود. عمده شرکت های دانش بنیانی که در ایران به راه افتاده است، در لبه تکنولوژی مشغول به کار هستند.
ملکی فر با اعلان اینکه این شرکتها توسط تعداد زیادی نهادهای پشتیبان، مورد حمایت قرار دارند، اظهار نمود: هم اکنون هزار دانشگاه و ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور فعال می باشند که میزبان حدود ۶ هزار و ۴۸۰ شرکت دانش بنیان هستند، ضمن آنکه حدود ۲۰۰ مرکز رشد و حدود ۲۰۰ شتابدهنده و یا مرکز رشد خصوصی از این شرکتها حمایت می کنند.
معاون توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به میزان صادرات شرکت های دانش بنیان، افزود: بر طبق آخرین آمارها ۴۵۰ شرکت دانش بنیان یعنی ۱۰ درصد از کل دانش بنیان ها، به صادرات حدود یک میلیارد دلار دست یافته اند.
ملکی فر، صندوق نوآوری و شکوفایی را یکی از نهادهای تامین مالی شرکت های دانش بنیان توصیف کرد که با ۶۰ ابزار و سرویس مالی از شرکتها حمایت می کند، افزود: این صندوق بطور مستقیم زیر نظر رئیس جمهوری فعالیت دارد و به لحاظ جایگاه در نظام اداری کشور، بسیار بالا دیده شده است و از طرف دیگر صندوق نوآوری برای توسعه همکاریهای بین المللی شرکت های دانش بنیان از ابزارهای متنوعی بهره می گیرد که یکی از آنها دیدار این شرکتها با هیات های تجاری و شرکای همکار است.
وی ادامه داد: در همین راستا در بهمن ماه سال قبل خانه نوآوری ایران در کنیا افتتاح شد و هیاتی از شرکت های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این کشور اعزام شدند و امیدواریم با هماهنگی های انجام شده از طرف دو طرف میزبان هیات های مختلف از هر دو کشور باشیم.
معاون توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی درباب حمایت های این صندوق از شرکت های دانش بنیان برای حضور در بازار بین المللی، اظهار داشت: اگر شرکت ایرانی برای ورود به بازارهای خارجی و فروش محصولات خود نیاز به ستاندن گواهینامه هایی چون ایزو و یا استاندارد CE اروپا داشته باشد، می تواند از کمک های بلاعوض صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نماید.
وی با اعلان اینکه شرکتها همین طور می توانند برای ثبت مالکیت فکری از حمایت های صندوق نوآوری برخوردار شوند، اضافه کرد: ثبت اختراع در ایران، اروپا و آمریکا هیچ حفاظتی در کشور ثالث مثل کنیا به عمل نمی آورد؛ بدین جهت شرکت هایی که می خواهند در کنیا سرمایه گذاری کنند، لازم است "نشان تجاری"، "لوگو" و "برند" خودرا در این کشور به ثبت برسانند.
ملکی فر با اعلان اینکه صندوق در حوزه ثبت اختراع، نشان تجاری و طرح صنعتی از شرکتها حمایت خواهد کرد، افزود: این صندوق در زمینه کشاورزی که شاید نیاز به ثبت طرح صنعتی باشد، کمک و حمایت می کند.
ملکی فر با اشاره به این که خیلی از شرکتها حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را یکی می دانند، اظهار داشت: حمایت های در نظر گرفته شده در هر دو نهاد جدا و متفاوت می باشد و شرکتها می توانند از حمایت هر دو نهاد استفاده کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به راه اندازی خانه نوآوری در کنیا، اشاره کرد: این خانه ظرفیت خوبی برای حضور شرکت های ایرانی در بازار خارجی است و شرکتها می توانند با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در کنیا صاحب دفتر شوند.
وی با اشاره به ارسال اقلام لازم برای مقابله با کرونا به وزات بهداشت کنیا اظهار نمود: این محصولات تماما بومی ایران هستند، ضمن آنکه در دوران همه گیری کرونا در ایران، ونتیلاتور، کیت های تشخیصی و مواد مصرفی مورد نیاز برای مقابله با این ویروس توسط شرکت های دانش بنیان تولید شد و ایران را از واردات این اقلام در زمانی که همه کشورها نیاز داشتند، بی نیاز کردند و سیستم سلامت ما بطور مطلق دراین زمینه متکی به دانش بنیان ها است.
منبع:

1400/03/24
09:17:13
5.0 / 5
569
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه