رئیس سازمان بورس مطرح كرد؛

انتظارات تورمی درباره ی قیمت دلار باعث رشد سال قبل بورس شد

انتظارات تورمی درباره ی قیمت دلار باعث رشد سال قبل بورس شد به گزارش نیو باکس رئیس سازمان بورس اظهار داشت: قیمت دارایی ها نسبت به تورم انتظاری و انتظارات فعالان اقتصادی از آینده شکل می گیرد ازاین رو استفاده از لفظ حباب برای بورس درست نیست.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، محمدعلی دهقان دهنوی امروز در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در واکنش به اظهارات اعضای اتاق در خصوص حبابی بودن بازار سرمایه عنوان کرد: مکرراً از واژه حباب درباره بورس استفاده می شود و دوستان دائم اشاره می کنند که حباب بورس تخلیه شد یا نشد. حتی زمانی که شاخص بورس روی ۲۰۰ هزار واحد بود دوستان نسبت به وجود حباب اخطار می دادند و الان که شاخص روی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد ایستاده و نسبت به آن دوره چهار برابر افزایش پیدا کرده باز هم از واژه حباب استفاده می شود. که درست نیست.
رئیس سازمان بورس اضافه کرد: یکی دیگر از استدلال های نادرست هم مقایسه رشد بورس با رشد واقعی اقتصاد است. مثلاً اگر رشد اقتصاد سه درصد بود تولیدکنندگان حاضر بودند کالاها را سه درصد گران کنند و یا اگر رشد منفی بود حاضر به کاهش بودند. که این استدلال هم درست نیست.
وی خاطرنشان کرد: وقتی درباره بورس یا به صورت کلی قیمت دارایی ها حرف می زنیم درحال صحبت در مورد متغیر اسمی هستیم؛ مقایسه متغیر اسمی با یک متغیر غیراسمی نادرست است. قیمت دارایی ها تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می گیرد.
دهقان دهنوی اضافه کرد: اگر پارسال در انتخابات آمریکا ترامپ رأی می آورد و سیاست فشار حداکثری را دنبال می کرد امروز می گفتید ای کاش وقتی شاخص دو میلیون بود سهام می خریدیم تا ارزش دارایی هایمان نمی ریخت. البته این که اقتصاد ما وابسته به مسائلی همچون انتخابات آمریکا است خوب نیست اما حقیقت است.
تورم انتظاری درباره ی قیمت دلار باعث صعود شاخص به دو میلیون واحد شد
معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: قیمت دارایی ها نسبت به تورم انتظارات و انتظارات فعالان اقتصادی از آینده شکل می گیرد. در ماه های ابتدایی سال قبل انتظاراتی در خصوص رسیدن نرخ دلار به اعداد بالایی شکل گرفته بود، وقتی این انتظارات هست نمی گردد از لفظ حباب استفاده نمود. بلکه این مورد یک واکنش عقلانی است و فقط افراد برای حفظ ارزش دارایی خود، دارایی نقد را به دارایی فیزیکی همچون سهام، طلا و مسکن تبدیل می کنند که شاهد رشد در همه این بازارها هم بودیم.
وی اضافه کرد: بعنوان مثال کسانی با این انتظارات سکه را ۱۶ میلیون تومان خریدند و امروز نرخ سکه به ۱۰ میلیون تومان رسیده یعنی حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است؛ بورس هم از زمان اوج شاخص تا به امروز حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ریخته است.
دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: بنابراین این که واکنش فعالان اقتصادی نسبت به انتظاراتی که از اقتصاد دارند را حباب بنامیم اشتباه است. یک زمانی انتظارات فعالان اقتصادی بالا رفته و همین مبحث باعث افزایش قیمت دارایی ها شده است.
نرخ بهره بانکی؛ عامل دوم واکنش بورس
رئیس سازمان بورس در ادامه اظهار داشت: عامل دیگری که باعث واکنش بورس شد نرخ بهره بانکی بود. در هر جای دنیا وقتی نرخ بهره کاسته می شود تمایل افراد به سمت بازار دارایی زیاد می شود.
وی اضافه کرد: کرونا، عدم تسهیلات دهی بانک ها و منابع مازاد بانک ها باعث کاهش نرخ بهره شده بود و پول به سمت بازار دارایی رفت. آیا این تجربه را در بازار مسکن نداشتیم؟ بازار مسکن هم همیشه همین شکل بوده است. ازاین رو انتظارات متغیر اسمی نباید به حباب تلقی شود.
دهقان دهنوی با اشاره به اینکه مردم از بورس استقبال کردند و همین مبحث باعث گسترش نقش بورس در اقتصاد کشور شد، عنوان کرد: تعداد قابل توجهی از همین مردم در زمان اوج قیمت ها در تیر و مرداد سال گذشته وارد بورس شدند و به علت تغییر شاخص گرفتار زیان شدند این مورد برای ما دغدغه است و در آینده باید جلوی این اتفاقات را بگیریم.
جبران باید از داخل خود بورس انجام شود
وی تصریح کرد: جبران بورس در خود ماهیت بورس است. شاخص بورس در سنوات گذشته هم بارها ریزش داشته که البته به این شدت نبوده، در گذشته چه اتفاقی افتاد؟ اگر شاخص بورس به آن شاخص اوج خود برگردد یعنی ۸۰ تا ۹۰ درصد سود حاصل می شود که فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است.
وی اضافه کرد: باید فرهنگ سازی نماییم و برای کسانی که روش های معامله کردن را در بورس بلد نیستند روش های غیرمستقیم را جایگزین نماییم که این روش های غیرمستقیم هم شامل صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی می شود. طی پنج ماه گذشته ۲۴۰ درصد درخواست سبدگردانی داشتیم. همینطور ۱۲ مورد مجوز صادر کردیم.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه نهادهای مالی در بورس باید توسعه یابد، اضافه کرد: برای تأمین مالی یک مجوز داده ایم و چند مجوز در راه می باشد. همینطور شرکتهای مشاور نوع دوم را طراحی کردیم.
وی اضافه کرد: بیشتر از ده سال بود که مجوز کارگزاری ها صادر نمی شد اما ما فرایند صدور مجوز کارگزاری را کلید زدیم.
دهقان دهنوی اظهار داشت: اعتقاد من در بحث انحصار زدایی و افزایش فعالیت در بازار سرمایه از راه توسعه نهادهای مالی است.
رئیس سازمان بورس اظهار داشت: پرسنل کارگزاری اجازه داشتند تا سقف ۲۵ میلیون تومان خرید و فروش کنند که این مسئله سبب شده بود بعضی از پرسنل با کد افراد دیگر خرید و فروش کنند. ما این سقف را برداشتیم و خرید و فروش را آزاد کردیم و برای پیشگیری از تخلف هم خرید و فروش های انجام شده با کد پرسنل در سامانه ها ثبت می شود. ما همینطور صورت های مالی سازمان بورس را منتشر کردیم. میز صنعت را هم تشکیل دادیم.
وی اضافه کرد: توسعه بازار سرمایه و ماهیت وجودی آن به بازار اولیه برمی گردد. بازار ثانویه یعنی محلی برای انتقال دارایی ها و ایجاد سیگنال برای بازار اولیه. ارزش کشف قیمتی که در بازار ثانویه انجام می شود به سیگنالی است که به بازار اولیه می دهد. بازار اولیه یعنی پروژه های جدید، صندوق پروژه ها و عرضه اولیه ها که ما بحث عرضه اولیه را بازبینی می نماییم. همینطور دستورالعمل شرکتهای سهامی عام مبتنی بر پروژه ها بزودی ابلاغ می شود. متأسفانه مجریان ما نسبت به روش های تأمین مالی پروژه ها آشنا نیستند.
دهقان دهنوی ضمن اشاره به قیمت گذاری دستوری اظهار داشت: قیمت گذاری دستوری بوجود آمد چونکه خیلی از مدیران نسبت به سود سهامداران خرد حساسیتی ندارند. در حالیکه این مورد برای بازار سرمایه در اولویت است ما در چارچوب میز صنعت این مورد را دنبال می نماییم تا پیام خویش را به سیاست گذاران برسانیم.
رئیس سازمان بورس اضافه کرد: اگر نیروگاه های موجود بخواهند سیکل ترکیبی خویش را کامل کنند ۷۵۰۰ مگاوات برق قابل تولید است. چرا در این عرصه سرمایه گذاری انجام نمی شود؟ در جواب باید اظهار داشت که نیروگاه هایی که به بورس آمده اند قیمت بازار نصف NAD آنهاست. در کشور ما برق ارزان است که البته بیشتر اوقات همین پول ارزان را هم نمی دهند. ازاین رو سرمایه گذار بخش خصوصی حاضر نیست سرمایه اش را به این بخش بیاورد.


منبع:

1400/03/26
10:05:45
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه