تولید روغن از مصرف پیشی گرفت

تولید روغن از مصرف پیشی گرفت به گزارش نیو باکس جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که در دو ماهه اول سال جاری، از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی، تولید ۲۳ کالا نسبت به ماه مشابه سال قبل بین ۰.۴ تا ۴۵.۵ درصد افزایش پیدا کرده و تولید روغن که پارسال با مشکلات جدی مواجه بود، بالاخره از میزان مصرف پیشی گرفته است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در دو ماهه اول سال جاری تولید ۱۰ کالا بیشتر از ۲۰ (تا ۴۵ درصد)، سه کالا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد، ۱۰ کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید پنج کالا هم کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، در ارتباط با کامیون-کامیونت-کشنده است که با ۴۵.۵ درصد رشد، تولید آن به ۹۵۶ دستگاه رسیده است.
سه کالای دیگری که در این زمان بیشترین افزایش تولید را داشتند به ترتیب نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی، ماشین لباسشویی و روغن با ۴۴.۱، ۴۰.۹ و ۴۰.۶ درصد بوده است.
افزایش بیشتر از ۳۰ درصدی تولید لوازم خانگی
طی دو ماهه سال جاری تولید انواع لوازم خانگی با ۳۱.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۰۸ هزار و ۸۰۰ دستگاه رسیده است.
از بین انواع لوازم خانگی هم تولید انواع ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر و تلویزیون با افزایش ۴۰.۹، ۲۹.۶ و ۲۵ درصدی مواجه بوده و تولید این سه محصول از حدود ۱۲۷ هزار و ۵۰۰، ۲۱۶ هزار و ۱۲۰ هزار دستگاه در دو ماهه سال قبل به نزیک ۱۸۰ هزار، ۲۸۰ هزار و ۱۵۰ هزار دستگاه در دو ماهه سال جاری رسیده است.
اما با وجود افزایش چشم گیر تولید لوازم خانگی در سالجاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. به تازگی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از علل افزایش قیمت عنوان نمود.
تولید روغن بالاخره افزایش یافت
همینطور بر طبق این آمار، تولید روغن که در بیشتر ماه های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت، در دو ماهه اول سال جاری ۴۰.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و به ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ تن رسیده است.
بر مبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی امسال باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام نمایند که بر طبق این آمار حالا بیشتر از نیز، روغن ساخته شده است.
به تازگی افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد به صورت غیررسمی از جانب مسؤلان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف های طولانی و حواشی دیگر همچون دریافت کارت ملی برای عرضه روغن در بعضی فروشگاه ها مواجه گردید و شواهد حاکی از این است که تأمین بازار روغن جامد همچنان با مشکلاتی مواجه می باشد.
همچون مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته هم میتوان به انواع کاغذ با ۱۸.۸ درصد، چرم با ۲۷.۳، انواع کفش با ۲۴ درصد اشاره نمود.
گفتنی است که کمترین افزایش تولید هم در ارتباط با الکتروموتور بوده که با ۰.۴ درصد افزایش تولید در دو ماهه سال جاری تولید آن معادل یک میلیون و ۱۲۸ هزار دستگاه بوده است.
تولید کدام کالا کاهش یافت؟
از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی تولید پنج کالا شامل الیاف اکریلیک با ۵۶.۵ درصد، پودر شوینده با ۲۸.۶، داروی انسانی با ۸.۹ درصد و اتوبوس-مینی بوس-ون با ۲.۳ درصد نسبت به دو ماهه اول سال قبل کاهش داشته است.
گفتنی است که به تازگی رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نسبت به خطر کمبود ذخایر دارو در کشور اخطار داده و گفته بود که با کند شدن تخصیص ارز، وارد شدن این مواد هم با محدودیت روبرو شده و همین مبحث خطر کاهش ذخایر مواد اولیه، محدود شدن تولید و در نهایت کاهش توزیع دارو را زیاد می کند.
منبع:

1400/03/28
13:48:34
5.0 / 5
401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه