طی ۶ سال گذشته صورت گرفت

شناسایی ۷۲ تن ذخیره محتوای طلا

شناسایی ۷۲ تن ذخیره محتوای طلا به گزارش نیو باکس طبق اعلام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در جهت اجرای برنامه های توسعه این سازمان و واحدهای تابعه در حوزه اکتشاف، ۷۲ تن ذخیره طلای محتوی طی شش سال قبل در کشور شناسایی شده است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بر این اساس نتیجه کشف ذخایر ناشی از فعالیت اکتشافی طی مدت یاد شده نشان می دهد، هم اکنون کل ذخایر محتوی طلا به ۲۰۱ تن می رسد و پیشبینی می شود با ادامه برنامه های توسعه ای و راهبری ایمیدرو در بخش اکتشاف، میزان ذخایر شناسایی شده طلا تا سال ۱۴۲۰، تا ۱۰۰ تن دیگر افزایش یابد.
شایان ذکر است که اکتشاف پهنه ها در فازهای شناسایی و پی جویی در ۳۰ استان شامل ۱۰۷ پهنه بیشتر از ۶۶۰ هزارکیلومتر مربع گستره کشور در حال اجرا می باشد که ۸۰ درصد آن تکمیل شده است.
به قول رئیس هیات عامل ایمیدرو در نیاز کشور به اکتشافات، با عنایت به برنامه های فعلی توسعه ای و برداشت از معادن، ایمیدرو برنامه وسیعی را برای کشف ذخایر جدید در ۳۰ استان درحال اجرا دارد.

چتر حمایتی ایمیدرو برای محرومیت زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته کشور
علاوه براین خبر طلایی، وجیه اله جعفری - رئیس هیات عامل ایمیدرو- هم در دیداری که با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشت، با اشاره به اینکه از ۱۰۸ شهرستان کمتر توسعه یافته، ایمیدرو در ۴۸ شهرستان (معادل ۴۴ درصد شهرستان های کمتر توسعه یافته کشور) سرمایه گزاری نموده است؛ اظهار نمود: با احتساب فعالیتهای اکتشافی در۴۱ ناحیه کمتر توسعه یافته، ایمیدرو در ۸۲ درصد شهرستان کمتر توسعه یافته سرمایه گذاری هدفمند داشته است.
وی خاطرنشان کرد: سال قبل در شرایطی که تحریم ها به اوج رسیده بود، ارزش صادرات تولیدات معدنی و صنایع معدنی به ۸.۵ میلیارد دلار رسیده است برای سال جاری هم پیشبینی می شود تا آخر سال، تنها در زنجیره فولاد ۱۰ میلیون تن صادرات داشته باشیم. سهم این حوزه از صادرات غیرنفتی ۲۰ درصد خواهد بود.
معاون وزیر صمت، ارزش فروش معدن و صنایع معدنی کشور را ۲۷ میلیارد دلار اعلام نموده و اظهار داشت: ایجاد هر یک شغل در بخش معدن، می تواند تا هفت شغل در صنایع معدنی و پایین دستی ایجاد نماید. ۱۶هزار و ۷۰۰ شغل توسط ایمیدرو و با مشارکت بخش خصوصی طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ بوجود آمده است.
جعفری در ادامه با اشاره به اینکه از آغاز تاسیس ایمیدرو تا آخر سال گذشته، ۲۳.۵ میلیارد دلار طرح افتتاح شده و تا آخر سال ۱۴۰۰ هم بیشتر از ۱.۹ میلیارد دلار پروژه وارد مدار تولید می شوند، اظهار نمود: از سال ۱۳۹۲ به بعد، ۷.۲ میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی جذب طرح ها شده که ۲.۵ میلیارد دلار پروژه تکمیل و به راه افتاده است. ارزش بومی سازی تجهیزات و قطعات در شرکتهای زیرمجموعه و تابعه به ۶۱۷ میلیون دلار رسیده که با احتساب بومی سازی در پروژه ها این رقم به یک میلیارد دلار رسید.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در ارتباط با افزایش ذخایر قطعی مواد معدنی، اعلام نمود: حاصل اکتشافات این سازمان، افزایش ذخایر سنگ آهن به میزان ۹۷۷ میلیون تن، زغالسنگ ۲۵۶ میلیون تن، مس محتوا ۱۶ میلیون تن، بوکسیت ۱۷ میلیون تن و طلا ۷۲ تن بوده است. البته باتوجه به موانع اجرای مأموریت های این سازمان توسعه ای، تنها پنج درصد از مساحت کشور شامل محدوده های اکتشافی، گواهی کشف و پروانه های اکتشافی است.

افزایش سرمایه شرکتهای بزرگ
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن اشاره به این که ایمیدرو با سیاست کنترل مدیریتی که بر شرکتهای بزرگ دارد، طی دو سال قبل منابع مالی شرکت ها را به اجرای پروژه های توسعه ای هدایت کرده است، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ با راهبری ایمیدرو، ۳۹ هزار میلیارد تومان میزان سرمایه شرکتهای بزرگ با هدف اجرای طرح های توسعه افزایش پیدا کرد. همینطور فاز نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی پارسال افتتاح و طرح انتقال آب خلیج فارس به استانهای خراسان رضوی و اصفهان و انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان شروع شد.1400/04/02
22:51:33
5.0 / 5
561
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه