فعال اقتصادی خبر داد:

اختصاص قسمتی از رمزارزها برای واردات

اختصاص قسمتی از رمزارزها برای واردات به گزارش نیو باکس رییس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران اظهار داشت: با رمزارزها می توان مشکلات قسمتی از واردات را حل کرد و اتاق ایران به دنبال تدوین لایحه ای برای این منظور است.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، علی شمس اردکانی تاکید کرد: لازم است بخش خصوصی نگاه جامع و عمیقی نسبت به خاصیت های رمز ارزها پیدا کند و بعد از شناسایی کارکردهای این حوزه، نشست های لازم برای بیان خواسته های خود با مسئولان و سیاست گذاران داشته باشد. بخش خصوصی معتقد می باشد، ممکنست سیاست گذار به علت تعجیل یا عدم شناخت در این عرصه به شیوه نادرستی تصمیم گیری کند. بدین سبب باید در شناساندن بسترهای این صنعت تلاش نماییم.
وی افزود: اهمیت فناوری بلاک چین در آنست که لزوم نهاد اعتمادبخش را زیر سوال می برد و از آنجائیکه این نهاد اعتمادبخش در خیلی از تراکنش ها و معاملات، دولت می باشد بلاک چین در تضاد با این نقش دولت هاست. یعنی اگر رمزارز با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شود دیگر نیازی به بانک مرکزی ندارد که اصالت و اعتبار آن رمز ارز را تصدیق کند. و خیلی ها این را تهدیدی مقابل بانک مرکزی و نهاد اعتباربخش پول کشور می دانند.
شمس اردکانی اشاره کرد: وظیفه اقتصاددان ها و دولت کاهش ریسک است تا افراد بدون ترس و دودلی تصمیم بگیرند. البته در مورد Cryptocurrency هم تاکید می شود افراد بدون محاسبه ریسک وارد این فضا نشوند و از سویی باید فضایی فراهم گردد تا رمزارزها بدون دخالت بروکراسی های بزرگ فعالیت کنند.
وی درباره دور زدن تحریم ها با رمزارزها اظهار داشت: بستگی دارد که دولت های دیگر یا بنگاه های خارجی بپذیرند که با رمزارزهایی نظیر بیتکوین معاملات خودرا انجام دهند. اما آنچه عنوان می شود این است که با رمزارزها می توان مشکلات قسمتی از واردات را حل کرد. برای همین ما در اتاق ایران و در کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران به دنبال این هستیم که لایحه ای با کمک، همفکری و همراهی ذینفعان تنظیم شود تا مشکلات این حوزه در عمل برطرف شود.
رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران افزود: نباید آنچه بر صنعت گاز و برق رفته، در این صنعت هم تکرار شود و باید همه در این عرصه عقلانی رفتار کنند. باید رمزارز، بیتکوین یا زنجیره ارزش این صنعت درست ایجاد شود. برای همین ما تاکید می نماییم که این ارز در زمینه صادراتی مصرف شود نه داخلی. باید در این عرصه بخشنامه هایی تدوین شود که مورد پذیرش قرار گیرد. باید مباحث حقوقی این حوزه کاملاً مشخص شود.


منبع:

1400/04/04
18:47:10
5.0 / 5
551
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه