ساخت خشك كن با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی در دستور كار محققان كشور

ساخت خشك كن با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی در دستور كار محققان كشور با عنایت به این که سالیانه به صورت متوسط حدود ۳۵ درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می شود، محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی نسبت به طراحی و ساخت دستگاههای خشک کن حرارتی در صنایع غذایی با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی و مصرف کمتر انرژی اقدام نمودند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، دکتر محسن حیدری، عضو هیأت علمی گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، فرایند خشک شدن محصولات غذایی را فرایندی بسیار پیچیده و بین رشته ای دانست که در آن رطوبت محصول با تبخیر شدن کاسته می شود و افزود: در طول خشک شدن به موازات فرآیند تبخیر، فرایندهای دیگری هم رخ می دهد که می تواند سبب کاهش ارزش غذایی، تغییر رنگ، تخریب ساختار سلولی و ترک برداشتن محصول شود.
وی با اشاره به اینکه بیشتر شرکتهای فعال در زمینه ساخت خشک کن های صنعتی در ایران تنها به واکنش تبخیر رطوبت توجه می کنند و سایر واکنش ها مورد غفلت قرار می گیرد، تصریح کرد: این مورد سبب تولید محصولات بی کیفیت و کاهش کارایی خشک کن ها شده، ضمن آنکه افزایش عمر ماندگاری محصولات غذایی، حفظ بیشتر ارزش غذایی، کاهش زمان خشک شدن، کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت خشک کن ها از مهم ترین مطالبات صنعت غذا در فرآیند خشک کردن است.
حیدری افزود: ازاین رو گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه صنایع غذایی به صورت تخصصی طراحی و ساخت خشک کن ها را با در نظر گرفتن این مطالبات در چارچوب طرح های پژوهشی کاربردی مورد مطالعه و بررسی قرار داده است.
عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی بیان نمود: سالیانه به صورت متوسط حدود ۳۵ درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می شود. صنایع تبدیلی با پیشگیری از ضایع شدن محصولات کشاورزی می تواند حجم ضایعات کشاورزی در سال را به حدود ۱۰ درصد کم کند و خشک کردن یکی از آسان ترین صنایع تبدیلی است که می تواند در کاهش ضایعات کشاورزی تأثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد.
به قول وی این صنعت در خیلی از زمینه ها همانند تولید میوه خشک در مقیاس خانگی قابلیت پیاده سازی دارد، ازاین رو می تواند به سرعت در میان کشاورزان گسترش یابد.
مجری طرح ضمن اشاره به هدر رفت حدود ۳۰ درصد از زرشک تولیدی در خراسان جنوبی در طول سال، اظهار داشت: این حجم از ضایعات سالانه زرشک در کشور به علت استفاده از روش های سنتی خشک کردن است.
حیدری اضافه کرد: روش های سنتی خشک کردن نه تنها سبب ضایع شدن حجم قابل توجهی از زرشک در هر سال می شود، بلکه افت کیفیت شدید زرشک در فرایند خشک شدن یکی از موانع اصلی در راه صادرات این محصول پرارزش به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه روش های متنوعی برای خشک کردن مورد استفاده قرار گرفته است، اما به علت نداشتن کارایی مطلوب مورد استقبال کشاورزان و فعالان صنعت زرشک قرار نگرفته است، اظهار داشت: طراحی خشک کن های اختصاصی برای محصول استراتژیک زرشک یکی از طرح های جاری در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی است که سبب کاهش ضایعات و بهبود کیفیت آن می شود.
به نقل از روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی این موسسه آماده همکاری با کلیه شرکتهای فعال در این عرصه در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت انواع خشک کن است.
منبع:

1400/04/12
21:47:58
5.0 / 5
614
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه