رئیس كنفدراسیون صادرات پاسخ داد

آینده روشن اقتصادی در راه است؟

آینده روشن اقتصادی در راه است؟ به گزارش نیو باکس رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید همانطور که نمی توان وضعیت فعلی اقتصاد ایران را با خیلی از کشورهای جهان مقایسه کرد، برای برون رفت از این شرایط هم اجرای چند سیاست کلان اهمیت زیادی دارد.


محمد لاهوتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: نگاهی به وضعیت اقتصادی کشورها در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۱ نشان داده است که آمارهای تجاری بار دیگر مثبت شده و خیلی از کشورهای توسعه یافته یا اثرگذار از نظر اقتصادی توانسته اند، بخشی از عقب ماندگی های دوران کرونا را جبران کنند. از طرفی با واکسیناسیون گسترده که در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا یا اتحادیه اروپا صورت گرفته، سعی شده که شرایط به حالت قبل بازگردد که تا حد زیادی هم موفق بوده اند.
به نقل از ایشان، در کنار اروپا و آمریکا، چین شرایط خاص خویش را داشت. با وجود آنکه انتشار کرونا از این کشور کلید خورد و به تمام جهان سرایت پیدا کرد اما دولت چین توانست با اجرای سیاست های محدودکننده و قرنطینه جدی، تا حد زیادی از انتشار کرونا جلوگیری نماید و در چنین شرایطی بود که چین حتی در سال ۲۰۲۰ که اقتصاد جهان در رکود و فشار بود، رشد مثبت اقتصادی به ثبت رساند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه کاهش تجارت ایران هم با عنایت به اتفاقات رخ داده در فضای جهانی طبیعی بود، توضیح داد: آمارها می گوید که هرچند رشد منفی تجاری ما در خیلی از ماه های سال قبل خویش را نشان داده اما در بهار سال جاری، میزان صادرات غیرنفتی کشور رشدی ۶۸ درصدی را نشان داده است که نمایانگر این حقیقت است که ایران هم توانسته تا حدی از فشارهای کرونا بکاهد.
لاهوتی افزود: البته علت اصلی این بهبود آمار را نمی توان به جهش صادرات ربط داد بلکه دلیلش مسدود بودن مرزها و عدم ارسال کالا در بهار سال قبل بود که رسما تجارت را قفل کرده بود. سال جاری بخشی از آن محدودیت ها کنار رفته و به هر حال میزان صادرات غیرنفتی ایران هم بار دیگر مثبت شده است.
وی با تکیه بر این که بهبود شرایط تجارت و صادرات ایران منوط به تغییر در چند پیش شرط کلان و اساسی است، تشریح کرد: در وهله نخست باید تصریح کرد که امکان مقایسه اقتصاد ایران با خیلی از کشورهای جهان وجود ندارد. ما امروز از سویی با تحریم های آمریکا مواجهیم که چنین موضوعی برای خیلی از کشورهای جهان وجود ندارد. از طرفی، ما عضو سازمان تجارت جهانی نیستیم و اف ای تی اف هم ما را در لیست سیاه قرار داده و نقل و انتقالات بانکی ما بسیار دشوار است. ازاین رو مقایسه اقتصاد ایران با سایر کشورها باید با لحاظ کردن این پیش شرط های مهم باشد.
به قول عضو اتاق بازرگانی تهران، در کنار مسائل بین المللی که سبب شده حتی شرکای تجاری قدیمی ایران مانند چین و هند هم برای همکاری با کشور با مشکل مواجه شوند، برخی تصمیمات غلط و سومدیریت های داخلی هم مزید بر علت شده تا شرایط برای فعالیتهای اقتصادی دشوار شود.
لاهوتی در پاسخ به این سؤال که آیا میتوان در آینده نزدیک به بهبود نسبی شرایط امیدوار بود، اظهار نمود: مذاکراتی که در هفته های گذشته برای احیای برجام شروع شده به شرط نهایی شدن و بازگشت تمام اعضا به توافق می تواند نویدبخش بهبود نسبی شرایط در تجارت خارجی باشد. البته برای اجرای درست و استفاده از مزیت های برجام، ما باید به اف ای تی اف هم پایبند باشیم و گام هایی را برای نزدیک شدن به تجارت آزاد برداریم. بازگشت شرکای قبلی به کشور و تسهیل در حمل و نقل و انتقال ارز به شرط اجرای مقدمات داخلی و بین المللی می تواند به بهبود آمارهای تجارت خارجی کشور منجر شود.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، گزارش اخیر اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که با وجود مثبت شدن آمار تجاری خیلی از کشورها در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱، ایران در این فصل هم نتوانسته تجارت خویش را مثبت کند.
در بهار سال جاری یعنی فصل دوم سال ۲۰۲۱ اما آمارها نشان داده است که میزان صادرات ایران حدودا ۶۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

منبع:

1400/04/14
10:05:52
5.0 / 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه