تاخیر ۳۵ روزه در ارسال نهاده های دامی

تاخیر ۳۵ روزه در ارسال نهاده های دامی به گزارش نیو باکس نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور ضمن اشاره به افزایش هزینه مولفه های تولید از تاخیر در ارسال و بارگیری نهاده های دامی اطلاع داد.حبیب اسدالله نژاد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه قیمت جوجه یکروزه در بازار ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان است، در حالی بایستی برپایه نرخ مصوب یعنی ۴۲۰۰ تومان فروخته شود، اظهار نمود: وزارت جهاد کشاورزی از آغاز تیرماه قیمت دان آماده را ۱۰ درصد افزایش داده است. همینطور از آغاز سال دولت ذرت را ۱۴ درصد و حمل و نقل را ۳۰ درصد گران کرده است و در کنار افزایش قیمت واکسن، دارو و ریزمغذی ها، سویا هم از ۳۲۰۰ تومان به ۳۴۰۰ تومان رسیده است.

وی افزود: هم اکنون قیمت مصوب مرغ زنده ۱۷ هزارو ۱۰۰ تومان است اما با عنایت به افزایش هزینه مولفه های تولید قیمت تمام شده آن برای مرغداران بیشتر از ۲۰ هزارتومان است. بدین منظور تشکل ها و اتحادیه ها فعال در این صنعت از دولت درخواست اصلاح قیمت دارند تا حقوق مرغداران هم ضایع نشود.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران افزود: البته موافق افزایش قیمت مرغ در سطح بازار نیستم ولی معتقدیم دولت باید تدابیری اتخاذ کند تا قیمت مولفه های تولید تعدیل و به حالت اولیه خود بازگردد. در این صورت استقبال مردم از خرید مرغ بیشتر خواهد شد.

وی ضمن اشاره به تاخیر در ارسال و بارگیری نهاده های دامی، خاطرنشان کرد: از حدود ۴۰ روز پیش شاهد تاخیر در ارسال نهاده ها هستیم، بگونه ای که نهاده هایی که مرغداران در سامانه بازارگاه خریداری می کنند گاها ۳۰ تا ۳۵ روز بعد به دستشان می رسد. همین قضیه سبب شده تا مرغداران برای تأمین نهاده های مورد نیاز خود به بازار آزاد رجوع کنند. یعنی علاوه بر این که مرغداران در تأمین نقدینگی خود گرفتار مشکل هستند مجبورند برای خرید نهاده به بازار آزاد مراجعه نموده و هزینه های گزافی را بپردازند.

اسدالله نژاد در پاسخ به این سؤال که گفته می شود در ماههای آینده شاهد صف های طولانی مرغ خواهیم بود و آیا تولید کاهش یافته است، اظهار داشت: در جوجه ریزی از سیاست گذاری ستاد تنظیم بازار ۷میلیون قطعه عقب هستیم اما اگر بر توزیع مرغ در سطح کشور از کشتارگاه تا بازار مصرف نظارت صورت بگیرد بطور قطع کمبودی در این حوزه نخواهیم داشت. از دولت جدید هم انتظار داریم بگونه ای برنامه ریزی کنند که موانع تولید برداشته شود و شرایط پایدار و نوسانات به حداقل برسد.
1400/04/18
14:21:33
5.0 / 5
618
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه