آمارهای قاچاق پوشاك دقیق نیست

آمارهای قاچاق پوشاك دقیق نیست نایب رییس اتحادیه پوشاک بابیان این که تولید خصوصاً تولید پوشاک درایران یکی از سخت ترین کارها است، اظهار داشت: به سبب عدم ثبت دقیق اطلاعات تولید و مصرف، نمی توان در مورد قاچاق پوشاک آمار دقیقی داد.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، مجید نامی امروز در نشست خبری گفت: طبق برآوردهای انجام شده، تولید پوشاک در کشور بصورت میانگین سالانه ۳۸۵ هزار تن و مصرف ۵۱۰ هزار تن است. در مورد گردش مالی به سبب تغییرات نرخ ارز و سبد کالایی خانوار، نمی توان عدد دقیقی گفت اما بین ۶ تا ۸ میلیارد دلار برآورد می شود.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اضافه کرد: در سال ۹۵ بیش از ۹۵ درصد کالای پوشاک بازار قاچاق بود و برمبنای پیگیری های بخش خصوصی جهت ساماندهی این وضعیت، دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک برای جلوگیری از قاچاق، کنترل واردات و کمک به تولید سرمایه گذاری در داخل تهیه شد اما متأسفانه به جایی نرسید.
نامی افزود: اوایل سال ۹۸ واردات پوشاک بطور کلی ممنوع گردید که این مسئله به تولید رونق پوشاک در داخل کشور کمک کرد اما مشکل بزرگی که ما داریم، این است که مزیت نسبی تولید پوشاک در ایران درحال از میان رفتن است. افزایش شدید قیمت مواد اولیه در زنجیره تامین و تحریم ها که باعث شده تامین ماشین آلات، قطعات و مواد اولیه به مشکل بخورد، تولید پوشاک را با چالش های بزرگی مواجه کرده است.
وی گفت: از طرف دیگر، مواد اولیه ای که در داخل تولید می شود به سبب ساختارهای اقتصادی بسیار گران شده به نحوی که مواد اولیه ترکیه ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان تر از ایران است. همین مسئله سبب می شود که قاچاق مواد اولیه، پارچه و محصول تمام شده مقرون به صرفه شود.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اعلان اینکه پوشاک کاملاً قاچاق پذیر است، اظهار داشت: پس از ممنوعیت واردات و باتوجه به نرخ ارز، بااینکه واردات رسمی صورت نمی گیرد اما سایت های بسیار زیادی به شکل شخصی مبادرت به واردات پوشاک از ترکیه و دوبی می کنند که به آسانی و با کمترین هزینه به کشور وارد می شود البته ما از واردات ناراحت نیستیم چونکه در برهه هایی به افزایش تولید و کیفیت برندهای داخلی نیز منجر می شود اما این شیوه واردات درست نیست.
نامی اظهار داشت: در سال قبل وزارت صمت پا پیش گذاشت تا سند استراتژیک برای اصلاح ساختار در جهت پشتیبانی از تولید عرضه نماید. این سند در چهار محور شهرک های پوشاک در پنج منطقه مختلف، گسترش و پشتیبانی از زیرساخت های زنجیره ارزش، پشتیبانی از برندینگ و ساماندهی وضعیت فروش و خرده فروشی تدوین و در اواخر خرداد امسال از این سند رونمایی گردید.
وی با اعلان اینکه تحریم و FATF واردات مواد اولیه را با مشکل مواجه کرده است، اظهار داشت: یکی از اصلی ترین مواد اولیه وارداتی، پنبه است. ما به ۱۸۰ هزار تن پنبه نیاز داریم که ۶۰ تا ۷۰ هزار تن تولید داخل است البته پنبه تولید داخل به سبب مشکلات کیفی، چندان قابل استفاده نیست؛ به این جهت بخش عمده ای از واردات مواد اولیه مربوط به پنبه می شود. در تریکو ۲۰ درصد واردات داریم و ویسکوز ۱۰۰ درصد وارداتی است اما پلی استر کامل در داخل کشور تولید می شود.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اضافه کرد: بطور کلی ریسندگی، نخ و پارچه برای تولید پوشاک در کشور با مشکل مواجه می باشد. متأسفانه برای تولید مواد اولیه پوشاک در کشور ظرفیت سازی نشده و ما نیاز به واردات داریم. حتی در بخش اکسسوری همچون زیپ و دکمه نیز نیاز به واردات داریم چونکه این محصولات با برندهای با کیفیت و الزامات فنی در داخل کشور تولید نمی گردد و تولیدات دراین زمینه کیفیت متوسط رو به پایین و معمولی دارد.
نامی با اشاره به قطعی برق واحدهای تولیدی اظهار داشت: قطعی برق، راندمان تولید را پایین می آورد و امروز دولت حتی حرفی از پشتیبانی از تولید هم نمی زند. بعنوان نمونه بااینکه تولید به سبب قطعی برق کاهش پیدا می کند اما بیمه تامین اجتماعی حتی یک روز هم به ما تخفیف نمی دهد.
وی در مورد نحوه مبارزه با قاچاق اظهار داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با برندهای محرز قاچاق مبارزه کرد اما این مبارزه بسیار محدود بود و این سیاست در همین فاز مانده و جلو نرفته است.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اضافه کرد: فاز دوم در مورد برندهایی بود که اطلاعات خودرا در سامانه، ثبت و برمبنای الزامات نسبت به فروش کالاها اقدام نمودند اما این سیاست هم در همین جا متوقف گردید و در مورد وضعیت تولید و میزان استفاده از کالاهای تولید داخل در این برندها هیچ نوع راستی آزمایی انجام نشد.
نامی اضافه کرد: فاز سوم مبارزه با قاچاق کالا، لزوم ثبت شناسایی کالا روی تمام کالاها برای رهگیری است. همین طور فاز چهارم نیز مربوط به شناسایی قاچاق اصلی و حجم بالای آن در بازارها و محل هایی است که کاملاً قابل مشاهده هستند؛ امروز کالاهای تولید شده در چین و بنگلادش با قیمت های بسیار نازل در ایران توزیع می شود. قبلاً در بنکداری ها فروخته می شدند اما امروز به سبب سخت گیری ها، بنکدار کالای ایرانی را در ویترین می گذارد اما در زیرزمین کالای خارجی را می فروشد.
وی در پاسخ به سوال مهر در مورد این که طبق اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا، میزان قاچاق پوشاک ۶۰۰ میلیون دلار است، آیا این عدد درست است؟ اظهار داشت: شناسایی و ردگیری کالاها در سطح عرضه باید پیگیری شود، آمار دقیقی از تولید و مصرف پوشاک نداریم و وزارت صمت نیز برمبنای «تُن» آمار استخراج می کند. همین طور تا حالا نهادهای ذیربط در این مورد کار تخصصی انجام نداده و از داده های قدیمی استفاده می نمایند بدین سبب در مورد قاچاق نمی توان عدد دقیقی را اعلام نمود.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اشاره کرد: صنعت پوشاک کشور صد درصد خصوصی است و بانک ها تبدیل به مانع بزرگی در مقابل رشد تولید شده اند. تعداد تولیدکنندگانی که پروانه بهره برداری صنعتی دارند، پایین است و عمدتا نیز صنفی هستند و به سبب مشکلات زیادی که دارند، جرأت بزرگ شدن ندارند البته قوانین هم اجازه رشد به واحدها نمی دهد. بهره مندی این بخش از بانک ها برای تامین مالی بسیار پایین است.
نامی در مورد میزان صادرات اظهار داشت: طبق آمار رسمی در سال ۹۹، ۱۱۳ میلیون دلار صادرات داشتیم که عمدتا هم به عراق، افغانستان، کشورهای آسیای میانه و کشورهای عربی بود.
وی اشاره کرد: به سبب محدودیت های بانکی و عدم گشایش LC نمی توان در زمینه صادرات کار کرد. هم اکنون تجار کشورهای همسایه به ایران می آیند و پوشاک و فرش ماشینی را بصورت ریالی خریداری می کنند و خودشان به کشورهای دیگر می فروشند؛ این مساله در بخش صادرات ما لحاظ نمی گردد.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک تاکید کرد: تولید کردن در داخل کشور ما خیلی مشکل است، هیچ نوع حمایتی نیز نمی گردد و فقط موانع بیشتر می شود.
نامی اظهار داشت: قرار بود در سال ۹۵ شهر پوشاک راه اندازی شود که برای آن سند هم تدوین شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد و این سیاست زمین ماند.

1400/04/21
18:51:46
5.0 / 5
439
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه