بلاتكلیفی 1 و سه دهم میلیون تن كالای اساسی روی آب

بلاتكلیفی 1 و سه دهم میلیون تن كالای اساسی روی آب نیو باکس: با وجود تمامی مصوبات و دستورالعمل ها برای تسریع ترخیص کالاهای اساسی، همچنان روند رو به رشد دپوی کالا در گمرک و بنادر ادامه دارد؛ بطوریکه هم اکنون حداقل 1.3 میلیون تن کالای اساسی در شناورها روی آب مانده و حتی امکان تخلیه ندارد؛ جریانی که عمدتاً از عدم تامین ارز نشات می گیرد آن هم در شرایطی که اتفاقات عجیبی در چرخه ارز واردات درحال رخ دادن است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، حداقل سه سالی می شود که حوزه تجارت، در فواصل کوتاه شاهد برگزاری جلسات و صدور مصوباتی جهت تسهیل ترخیص کالا است که اغلب به تأیید و دستور مستقیم رییس جمهور می رسد و گرچه در مواردی سبب تسهیل ترخیص کالاهای اساسی از گمرک و بنادر شده ولی همچنان اظهارات مسؤلان مربوطه بخصوص در گمرک و همینطور آمار رسمی بنادر نشان دهنده چالش های بسیاری است.

روند افزایشی دپوی کالا با وجود دستور رییس جمهور برای ترخیص فوری
آخرین گزارش از وضعیت کالاهای اساسی موجود در گمرک و بنادر طی ماه جاری نشان داده بود که بیش از ۶.۸ میلیون تن کالای اساسی شامل موجودی و یا آنچه که در شناورها به بنادر رسیده و درحال تخلیه و یا منتظر در لنگرگاه هستند، وجود دارد و این در شرایطی است که با مصوباتی که در همین فاصله صادر شده، میزان دپو کالاهای اساسی از حدود ۵.۲ میلیون تن در اردیبهشت ماه امسال تا کنون روند افزایشی طی کرده است.
اما آنچه که در ارتباط با دلیلهای اصلی این افزایش دپو کالاهای اساسی وجود دارد در اهم آن تامین ارز قرار گرفته است و بارها این مورد محل اختلاف دستگاههای ذیربط در امر تجارت همچون گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت بوده است.


۱.۳ میلیون تن کالا روی آب
طبق تازه ترین اعلام ارونقی -معاون فنی گمرک ایران- هم اکنون از مجموع کالاهایی که به بنادر رسیده حداقل ۱.۳ میلیون تن آن در شناورها باقی مانده و امکان تخلیه هم حتی ندارد، دلیل به این برمی گردد که تامین ارز صورت نگرفته و اسناد خرید به دست خریدار نرسیده تا بتواند کالای خودرا تخلیه کند.
این در حالی است که مجموع این کالاهای اساسی تماما با ارز ۴۲۰۰ تومان باید تامین ارز شود و پس از آن با ورود ارز به حساب فروشنده، اسناد خرید به دست صاحب کالا برسد تا بتواند آنرا به گمرک اظهار کند.


حتی دولتی ها هم اعتمادی به ترخیص درصدی ندارند
اما از طرفی برخی واردکنندگان با اعتبار خود کالا را خریداری نموده و اسناد مالکیت هم در اختیار دارند و کالا به بنادر رسیده و در شرایطی که می توانند به صورت درصدی کالا را ترخیص و بعدا تامین ارز از طرف بانک صورت گیرد این اعتماد را به سیستم دولتی ندارند که بیایند کالای خودرا از گمرک ترخیص و با نرخ مصوب در بازار بفروشند ولی در آینده با عدم تامین ارز از طرف دولت مواجه شوند.
این موضوع البته فقط خاص بخش های خصوصی نیست و آن طور که معاون فنی گمرک می گوید حتی شرکتهای دولتی هم در ترخیص با این بی اعتمادی مواجهند بخصوص در شرایط فعلی که دولت در آستانه تغییر قرار داشته و برنامه پیش رو در این رابطه معلوم نیست.


یک بار خریدار به فروشنده ارز می دهد، یک مرتبه بانک!

اما این بخش از جریان تامین ارز را کنار بگذاریم موضوع دیگر به اتفاق عجیبی در زمینه تامین ارز واردات رخ می دهد، بر می گردد.
از سال ۱۳۹۷ بود که با تغییر سیاست های دولت برای تامین ارز واردات، ارز ۴۲۰۰ تومان تعیین شد و در ادامه با محدود شدن ارز ترجیحی به چند قلم کالای اساسی، سامانه نیما راه اندازی تا تمامی تامین ارز در این سامانه بین واردکننده و صادرکننده با نظارت بانک مرکزی صورت بگیرد.
اعلام معاون فنی گمرک از این حکایت دارد که در بعضی موارد وقتی واردکننده کالای خودرا خریداری می کند اغلب نسبت به تامین ارز آن و پرداخت به فروشنده از کانال صرافی اقدام نموده و ارز را به حساب آن جهت دریافت کالا واریز می کند.
اما ماجرا اینجاست که بانک مرکزی این تامین ارز را قبول ندارد و واردکننده را مجبور می کند که در صف نیما برای تخصیص و تامین ارز قرار بگیرد.
در این حالت در کنار زمانی که صرف تامین ارز در سامانه نیما می شود، باردیگر ارز نیمایی به حساب فروشنده واریز می شود، به عبارتی دو بار ارز به حساب فروشنده می رود؛ یک مرتبه از طرف واردکننده و بار دیگر از طرف بانک عامل.
این باردیگر کاری در حالی رخ می دهد که به قول ارونقی، از سویی سبب تضییع حق یک نفر دیگر که می تواند در سامانه نیما تامین ارز کند می شود و یا بر تامین ارز اثر بگذارد و از طرفی دیگر روی خوشی مقابل فروشندگان خارجی ندارد. در این شرایط خریدار مجبور است از ارزی که قبل تر به حساب فروشنده واریز کرده بود برای خریدهای بعدی استفاده نماید.
در مجموع آنچه که در چرخه واردات بخصوص در حوزه ارز در چند سال گذشته اتفاق افتاده بارها مورد نقد واردکنندگان و سایر تجار بوده است و حتی با وجود دستورات صریح رییس جمهور برای تامین ارز و ورود کالای اساسی، اعلام گمرک از این حکایت دارد که همچنان یکی از معضلات پیش رو ترخیص کالا، تامین ارز و صدور کد رهگیری بانک برای ترخیص ۹۰ درصدی است که بانک مرکزی چندان با آن همراهی نمی کند.

منبع:

1400/04/22
10:10:57
5.0 / 5
457
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه