ورود 110 تن كالای ترانزیتی به كشور از مرز بازرگان در هر ساعت

ورود 110 تن كالای ترانزیتی به كشور از مرز بازرگان در هر ساعت نیو باكس: ارومیه- مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا آخر دی ماه، 805 هزار تن كالای ترانزیتی از مرز بازرگان وارد كشور شده كه نشان دهنده ورود بیش از 110 تن كالای ترانزیتی از این مرز به كشور در هر ساعت است.


عبدالحسین علی اكبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه مقصد این كالاهای ترانزیتی، كشورهای جمهوری آذربایجان، عراق، افغانستان، تركمنستان، كشورهای حاشیه خلیج فارس و جنوب شرق آسیاست، اضافه كرد: كل كالاهای ترانزیتی ورودی به كشور در این مدت حدود هفت میلیون و 600 هزار تن بود كه 11 درصد آن از مرز بازرگان وارد شد.
وی ادامه داد: با این سهم، پایانه مرزی تاجر سومین مرز فعال بعد از بندر شهید رجایی و پرویزخان شناخته شده است.
به گفته وی با عنایت به وجود 32 مرز زمینی و دریایی در كشور، كسب رتبه سوم در مورد ترانزیت ورودی نشان دهنده اهمیت مرز بازرگان در تجارت بین المللی كشور است.
وی بیان كرد: كالاهای كشاورزی و دامی، محصولات سبك فلزی، ساختمانی و معدنی و مواد شیمیایی بیشترین كالاهای ترانزیتی وارده به كشور با استفاده از پایانه مرزی تاجر به حساب می آید.
وی ادامه داد: این پایانه مرزی مهمترین مرز زمینی ایران و مهمترین گذرگاه زمینی جهت ورود به بازارهای اروپایی است و با عنایت به اجرای طرح های ساخت و توسعه، روند رو به رشدی در مبادلات بین المللی دارد.
وی اظهار داشت: در این مدت همینطور 47 هزار تن كالای ترانزیتی از مرز تمرچین پیرانشهر به كشور وارد شده است.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا و بر مبنای اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای كشور، بندر شهید رجایی با سهم 36 درصدی و مرز پرویزخان بین ایران و عراق با سهم 15 درصدی در رتبه های اول و دوم از حیث ورود كالاهای ترانزیتی به كشور قرار دارد.
پایانه های مرزی آذربایجان غربی شامل 'بازرگان ماكو، سرو ارومیه و رازی خوی' در مرز تركیه، 'تمرچین' پیرانشهر در مرز عراق و 'صنم بلاغی' شهرستان پلدشت در مرز نخجوان است.
حدود 16 درصد پایانه های مرزی زمینی و دریایی كشور در آذربایجان غربی قرار دارد؛ این استان 967 كیلومتر مرز مشترك با سه این سه كشور دارد و دروازه ایران به سمت اروپا به حساب می آید.
8137/3072
** خبر: سیده فاطمه سجادی ** انتشار: علیرضا فولادی


1396/11/16
15:40:05
5.0 / 5
5003
تگهای خبر: حمل و نقل , كالا
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه