معاون وزیر صمت اعلام كرد؛

دولت برنامه ای برای واردات لوازم خانگی ندارد

دولت برنامه ای برای واردات لوازم خانگی ندارد به گزارش نیو باکس معاون وزیر صمت با اعلان اینکه دولت برنامه ای برای واردات لوازم خانگی خارجی از محل منابع بلوکه شده ایران ندارد، اظهار داشت: برای کاهش قیمت تمام شده تولیدات داخلی می توانیم با خارجی ها مذاکره نماییم.عباس تابش در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره نگرانی تولیدکنندگان لوازم خانگی از احتمال آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره و احتمال واردات لوازم خانگی اشاره کرد: واردات لوازم خانگی در دستور کار نیست.
وی افزود: شرکت های خارجی اگر شرایط ما را بپذیرند اجازه ورود به کشور خواهند داشت اما اگر شرایط ما را نپذیرند اجازه واردات نخواهیم داد. تا روز گذشته ما به دنبال تکنولوژی بودیم اما امروز خودمان تکنولوژی ساخت داریم. وقتی این تکنولوژی را داریم خارجی ها نمی توانند هزینه تکنولوژی ساخت را به ما تحمیل کنند. پس با شرایط برابر می توانند با ما مذاکره کنند نه از موضع بالاتر که ما را استثمار کنند و هر وقت دلشان خواست کشور را ترک کنند.
معاون وزیر صمت اشاره کرد: البته تولید داخل به این معنا نیست که صد در صد قطعات لوازم خانگی را داخلی سازی کرده ایم بلکه قسمتی از این قطعات ساخت داخل هستند و مابقی بصورت سی کی دی و … وارد کشور می شود. اگر توافقی شکل بگیرد و شرکت های خارجی با شرایط ما راه بیایند وضعیت بهتر می شود چونکه امروز یکی از اشکالات بهای تمام شده ما این است که قطعات از کشورهای مختلف باید وارد کشور شود که این مساله هزینه تمام شده کالا را بالاتر برده است. بدین سبب در مذاکره هم به دنبال بهبود شرایط برای تولیدکنندگان داخلی خواهیم بود.
وی در عین حال با تاکید بر این که انحصاری در بخش لوازم خانگی کشور نداریم اضافه کرد: انحصار زمانی شکل می گیرد که تعداد تولیدکنندگان کم باشد در صورتیکه الان تعداد تولیدکنندگان بسیار زیاد است.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اضافه کرد: شرکت های ایرانی برای کسب بازار با هم رقابت می کنند. رقابت بسیار نزدیکی بین این شرکتها برای جلب رضایت مصرف کنندگان وجود دارد. وقتی تعداد تولیدکنندگان زیاد است، یعنی تنوع کالا هم داریم.
نحوه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی
تابش در مورد نحوه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی، گفت: مبارزه با قاچاق لوازم خانگی باید بصورت کامل و دقیق در دستور کار قرار گیرد، گفت: مبارزه با قاچاق کالا دو بخش دارد؛ یک بخش این که حتما در حاکمیت باید همه ابزارها و دستگاه های در رابطه با موضوع قاچاق همچون دستگاه هایی که موظف به التزام بخشی به مرز هستند، دستگاه هایی که متولی التزام بخشی به تردد و ترانزیت کالا هستند و دستگاه هایی که موظف به التزام بخشی به بخش عرضه هستند، با همکاری یکدیگر و بصورت جدی جلوی عرضه کالای قاچاق را بگیرند.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اضافه کرد: از سویی دیگر کالای قاچاق خدماتی در داخل کشور ندارد و نماینده های موجود امکان خدمات دهی به این محصولات را ندارند؛ اما وقتی کالایی تولید داخل می شود یعنی خدمات پیش از فروش و خدمات بعد از فروش دارد و مردم با اطمینان خاطر می توانند از این کالا استفاده کنند و در صورت خرابی هم می توانند برای تعمیر به نمایندگی ارسال نمایند. بدین سبب بخش دوم مبارزه با قاچاق کمکی است که مصرف کنندگان نهایی به ما می کنند.
وی افزود: مصرف کنندگان اگر به خدمات پیش از فروش و بعد از فروش توجه داشته باشند و تولید داخل را به کالای خارجی ترجیح دهد هم سطح تولید لوازم خانگی داخلی افزایش می یابد که این مساله بهای تمام شده کالا را هم می کاهد و با قیمت ارزان تری در بازار عرضه می شود.


منبع:

1400/04/26
15:16:14
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه