در گزارش نیو باكس مطرح شد؛

دلالان مخالف عرضه سیمان در بورس كالا هستند

دلالان مخالف عرضه سیمان در بورس كالا هستند نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران معتقد است: واسطه ها که سود آنها فعالیت در فضای مه آلود است به شدت در مقابل بورسی شدن سیمان مقاومت می کنند.ایرج رهبر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه برخی تولیدکنندگان سیمان و گروهی از واسطه ها در این بازار با ترفندهایی و با استفاده از شرایط خاص به وجود آمده، قیمت سیمان را در فاصله زمانی های کوتاه افزایش داده اند.
به گفته او، از اصلی ترین شگردهای این افراد، دپوی مقطعی سیمان در انبارها با هدف کمیاب شدن این کالا در بازار است تا تقاضای فزونی یافته نسبت به عرضه، زمینه رشد قیمت را فراهم آورد و بعد از ایجاد این بستر، عرضه کالاهای انبارشده، آغاز شود؛ در این میان قطعی برق و کاهش تولید سبب شد تا این افراد به سادگی بتوانند نرخ های بازار را بالا ببرند.
رهبر اضافه کرد: سوای این شیوه، علت دیگر گرانی ها مبحث حمل و نقل و افزایش کرایه های حمل است. ناوگان حمل و نقل کشور مدتی اعتصاب کرده بودند و در اعتراض به پایین بودن کرایه ها، از حمل کالاها خودداری می کردند. بعد از مدتی با افزایش قیمت ها و ثمر دادن اعتراضات، اعتصاب شکسته شد اما این افزایش هزینه بر قیمت تمام شده سیمان اثر گذاشت.
صادرات سیمان باوجود نیاز بالای داخلی
او اضافه کرد: مساله دیگری که سبب رشد قیمت ها شده؛ صادرات سیمان است. ما شاهد می باشیم که امروز حتی کلینکر هم صادر می شود ازاین رو کالایی که باید تقاضای داخلی را پاسخ دهد از کشور خارج می شود و کمبود کالا در بازار داخلی، مسبب رشد باردیگر قیمت ها می شود.
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: دلایلی که بیان شد، سبب شده قیمت سیمان که کمتر از ۲۰ هزار تومان در هر کیسه قیمت داشت، طی مدت زمان کوتاهی، جهش قیمتی را تجربه کند.
کشف تخلفات در بازار شفاف
رهبر با اشاره به اینکه این اتفاق در سایه عدم نظارت و بی تدبیری بر بازار اتفاق افتاده است توضیح داد: اگر ما بازاری شفاف داشته باشیم که فروشنده، خریدار و نوع کالای مورد معامله ثبت شده و مشخص باشد، حتی اگر تخلفی هم صورت بگیرد به سادگی قابل شناسایی و پیگیری خواهد بود که به منظور تحقق این امر از آغاز سال جاری شاهد ورود شرکتهای سیمانی به بورس کالا و عرضه محصولاتشان هستیم.
او خاطرنشان کرد: متأسفانه، حالا مقاومت های زیادی در برابر عرضه شفاف کالاها و همچون سیمان در بورس وجود دارد. عده ای که نفعشان در بازاری مه آلود نهفته است تمام تلاششان را می کنند تا شفافیتی در بازار، شکل نگیرد.
یارانه دولت در جیب دلالان
به اعتقاد رهبر، افرادی که از رانت های ناشی از قیمت گذاری دستوری بهره می برند، همانند سدی عمل می کنند که اجازه عبور یارانه دولت به مصرف کننده را نمی دهند. بدین سان می بینیم درحالی که دولت با اختصاص یارانه اصرار بر پایین نگاه داشتن قیمت محصولات سیمانی دارد اما در عمل، کالایی که به دست مصرف کننده می رسد نرخی به مراتب بالاتر از نرخ های هدف گذاری شده دولت دارد و به نظر می آید ایجاد شفافیت تنها راه بهبود اوضاع بازار باشد.


منبع:

1400/04/30
23:14:06
5.0 / 5
594
تگهای خبر: بازار , تولید , حمل و نقل , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه