رئیس انجمن سیمان خبر داد؛

عرضه یك میلیون تنی سیمان در بورس، پس از قطع برق كارخانه ها

عرضه یك میلیون تنی سیمان در بورس، پس از قطع برق كارخانه ها رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان صنعت سیمان اظهار داشت: سیمان پس از قطع برق در 11 تیر با 645 میلیون تن و در 25 تیر با 326 میلیون تن و در آخرین مرحله نیز 150 میلیون تن در بورس کالا عرضه شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از صدا و سیما، رضا جمارانیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره نابسامانی بازار سیمان اضافه کرد: قطعی برق کارخانجات سیمان در ۱۴ تیر به وجود آمد و از نظر فنی سیمان قابلیت انبار در کارخانه ها را ندارد.
وی افزود: ظرفیت سیلوهای سیمان حداکثر برای تولید یک هفته است.
جمارانیان اظهار داشت: پس از قطع برق حداکثر ظرفیت یک هفته را برای عرضه داشتیم که نخستین عرضه را ۱۸ تیر در بورس کالا با ۶۴۵ میلیون تن انواع مختلف سیمان داشتیم.
وی اضافه کرد: کل تناژ هفتگی صنعت کشور حدود یک میلیون تن است یعنی ۶۵ درصد تناژ تولیدی یک هفته در بورس کالا عرضه شده است.
رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان صنعت سیمان با اشاره به این که در ۲۵ تیر ماه ۳۲۶ میلیون تن عرضه شده است افزود: در آخرین عرضه هم ۱۵۰ میلیون تن عرضه شده است که حتی اندکی بیش از ظرفیت ذخیره بوده است.
جمارانیان اظهار داشت: قیمت را در دو قسمت قبل و پس از قطع برق باید بررسی نماییم که پیش از قطع برق در زمستان ۹۹ قیمت مصوب هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان ۱۶ هزار تومان بود که در همان زمستان درب کارخانه سیمان به مبلغ ۱۶ هزار تومان بورس می رسید، ولی عوامل توزیع و واسطه ها خریداری می کردند و تا به مصرف کننده نهایی برسد بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان می رسید.
وی اضافه کرد: اگر این عدد را در تناژ تولیدی و فروش صنعت سیمان در زمستان ۹۹ نماییم به یک گردش ۶ هزار میلیارد تومانی خواهیم رسید.
جمارانیان افزود: در اردیبهشت ۱۴۰۰ پس از چند سال افزایش قیمت های پاین تر از نرخ تورم در نهایت ۴۰ درصد افزایش قیمت به سیمان داده شد که پاکت ۱۶ هزار تومانی به ۲۲ هزار تومان رسید.
رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان صنعت سیمان عنوان کرد: در ۹ خرداد ۱۴۰۰ و در بورس کالا، بالاترین قیمتی که پیش از قطع برق سیمان به فروش رسید ۲۴ الی ۲۵ هزار تومان بود که مصرف کننده می توانست بصورت مستقیم و حداقل ۱۰ تن بوسیله بورس کالا خریداری کند، ولی برای مصرف کننده جز در سطح بازار این قیمت به ۳۲ الی ۳۴ هزار تومان رسید.
معوان وزیر صمت: عرضه سیمان در بورس کالا ساز و کار لازم را ندارد
معاون غیر فلزی دفتر صنایع معدنی اظهار داشت: وزارت صمت مخالف عرضه سیمان در بورس کالا بود، چون ساز و کار لازم فراهم نشده بود.
فرهاد رحمانی در ادامه این برنامه اضافه کرد: موضوع قیمت گذاری سنتی در سیمان در سالهای پیش بوده و از چند سال قبل هم از سبد حمایتی خارج می شود و به شکلی برمبنای صورت های مالی واحدهای سیمان و توسط سازمان پشتیبانی از تولید کننده و مصرف کننده نظارت می شود تا قیمت بیش از حد افزایش پیدا نکند.
وی افزود: بنا بر اصرار واحدهای سیمانی در خصوص عرضه سیمان در بورس کالا و باتوجه به مخالفت وزارت صمت این صورت گرفت.
رحمانی با اشاره به این که دلیل مخالف صمت، نبود ساز و کار لازم در عرضه سیمان در بورس کالا بود اظهار داشت: هنوز هم معتقدیم این ساز و کار وجود ندارد و باید ساماندهی گردد.
وی اضافه کرد: به سبب ماهیت سیمان هنوز قیمت گذاری سنتی سیمان وجود دارد و یکباره نمی توان همه ظرفیت را در بورس کالا ارائه کرد.
وی با اعلان اینکه قیمت گذاری دستوری نداریم افزود: الآن واحدهای سیمانی مجاز هستند که قیمت سیمان را تعیین کنند، اما سازمان نظارت برمبنای ساز و کار خود ورود می کند که اگر قیمت از یک درصدی بالاتر باشد به تعزیرات معرفی می کند و واحدهای سیمان به سبب این که نمی خواهند تعزیراتی شوند می کوشند به یک توافقی با سازمان حمایت برسند.
رحمانی اظهار داشت: با بررسی واحدهای سیمان در بورس کالا متوجه می شویم که تمام شرکتها در دوره مشابه سال قبل صد درصد سودآوری داشتند.
معاون بورس کالا: تا کنون ۴۴ شرکت سیمانی در بورس کالا پذیرش شدند
معاون عملیات و نظارت بورس کالا اظهار داشت: هم اکنون ۴۴ شرکت سیمانی در بورس کالا پذیرش شدند که این تعداد ۷۰ درصد ظرفیت تولید سیمان کشور را در اختیار دارند.
سیدجواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالا درباره دوگانگی قیمت سیمان و آسیبی که به بازار وارد میکند اضافه کرد: موضوع سیمان و ورود آن به بورس به پیگیری های ریاست سازمان بورس برمی گردد، چون از زمان ورود ایشان کالاهایی که مشمول قیمت گذاری دستوری بودند و سهام آن کالاها در بورس و فرابورس عرضه می شد جزو اولویت ها قرار دارند تا کالاهایشان از شمول قیمت گذاری بیرون بروند.
وی اضافه کرد: عرضه سیمان در بورس در سالهای قبل هم پیگیری شده بود که نتیجه ای نداشت، چون مقاومتی از جانب ذی نفعان و تعدادی از شرکتها وجود داشت، ولی این دفعه تلاش شد که با هلدینگ ها به نتیجه برسید تا هلدینگ های بزرگ سیمانی وارد شوند؛ که ۱۶ تا ۱۷ شرکت برای مجموعه شستا بودند که ابتدا پذیرش شدند.
جهرمی اظهار داشت: اگر قرار بود صبر نماییم تا ۳۰ درصد باقیمانده شرکتها هم برای ورود به بورس کالا راضی نماییم هیچ گاه این بازار شکل نمی گرفت، چون منافع به اندازه ای هست که نخواهند وارد بورس شوند بنا بر این گام به گام پیش رفتیم و توافق شد مابقی شرکتها طی هفته های آتی پذیرش شوند، ولی وزارت صمت دراین زمینه همراهی نکرده، چون قسمتی از وزارت صمت مخالف و بخش دیگر موافق عرضه سیمان در بورس هستند.
وی اضافه کرد: بازار سیمان شبیه بازار میل گرد است، چون در این بازار هم تاجر، مصرف کننده نهایی و پروژه وجود دارد و دولت و شهرداری ها خرید می کنند و اگر رانتی در قیمت ها وجود نداشته باشد بطور قطع هیچ نوع نگرانی از خرید همگان وجود نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: هم اکنون بالای ۳ هزار نفر کد برای خرید سیمان دریافت نمودند و هزار و ۴۰۰ نفر خرید کرده اند و با موافقت سازمان بورس هر فردی که کد بورسی دارد می تواند سیمان خریداری کند که از هفته های آتی اعلام خواهد شد تا مشتریان برای خرید سیمان مشکل نداشته باشند.
وی افزود: ما سامانه جامع انبارها داریم و بعد موضوع رصدها را داریم که این ها باید در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبار رصد شود تا فردی که خرید انجام داده کالا را به کجا برده است؟ باید دیتا وجود داشته باشد که فردی که سیمان خریداری نموده در نهایت زنجیره چه اتفاقی برای کالا افتاده است.
جهرمی اظهار داشت: سهامداران سیمانی به خاطر این قیمت گذاری متضرر می شوند و مشکل ما با وزارت صمت این است که تصمیم گیرنده در وزارتخانه معین نیست و در معاونت معدنی طی یکسال گذشته چند معاون تغییر کرده و فردی تصمیم نمی گیرد.
رئیس انجمن سیمان: پایین ترین میزان عرضه سیمان در بورس ۱۰ تن است
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان صنعت سیمان اظهار داشت: کف عرضه سیمان در بورس کالا ۱۰ تن است بدین سبب مصرف کننده ها در هر نقطه ای از ایران بوسیله بورس کالا می توانند خرید کنند.
رضا جمارانیان درباره اختلاف قیمت سیمان در درب کارخانه و کف بازار اظهار داشت: این اختلاف قیمت به جیب واسطه ها می رود و ما بعنوان تولید کننده موظف بودیم سیمان را به قیمت دستوری بفروشیم ولی عوامل توزیع و واسطه ها سبب شد تا سیمان زمانی که به مصرف کننده نهایی برسد به پاکتی ۶۰ هزار تومان افزایش پیدا کند که این اتفاق در زمستان ۹۹ افتاد و مسئول آن تولید کننده نیست.
وی اضافه کرد: هر کجا قانون خاصی وضع می نماییم فقط سبب رانت و فساد می شود.
جمارانیان افزود: سالی یک دفعه صنعت سیمان موظف بود در وزارت صمت و سازمان حمایت در موضوع قیمت سیمان توافق کند که در سال ۹۵ و ۹۶ درصد افزایش قیمت سیمان صفر بوده است.
رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان صنعت سیمان اظهار داشت: اگر بخواهیم یک واحد تولیدی سیمان ایجاد نماییم به هیچ وجه نرخ بازگشت سرمایه ندارد چون در این چند ساله سیمان توسعه داده نشده است و همین طور کارخانه های سیمان با این قیمت، هیچکدام نوسازی و بهسازی نشده اند و اگر تا دو سال دیگر قیمت سیمان با این روند بماند بیشتر کارخانه های سیمان از مدار تولید خارج می شوند.
وی اضافه کرد: بیشتر کارگزاری های بزرگ در کوچک ترین شهرستان های کشور شعبه دارند و افراد می توانند کد بورسی کالا را از کارگزاری دریافت کنند؛ کف عرضه سیمان ۱۰ تن است بدین سبب مصرف کننده ها در هر نقطه ای از ایران بوسیله بورس کالا می توانند خرید کنند.
جمارانیان افزود: با سامانه هایی که وجود دارد میزان عرضه و ظرفیت تولیدی هر شرکت در بورس کالا مشخص است بدین سبب پیداست که آیا به میزان ظرفیت کارخانه عرضه شده یا خیر.
وی اظهار داشت: سیمان کالای حجیمی است و قیمت آن در مقایسه با قیمت حمل بسیار پایین است و نکته ای که در عرضه های بورس گذاشتیم این است که مشتری وقتی خرید می کند هفت روز فرصت دارد کالا را از کارخانه سیمان تحویل بگیرد و اگر طی این هفت روز تحویل نگرفت روزی نیم درصد ارزش کالا جریمه می شود که با این شرایط واسطه نمی تواند سیمان را بخرد و در کارخانه سیمان از انبار رایگان استفاده نماید و منتظر افزایش قیمت برای عرضه به بازار باشد و فقط سبب می شود مصرف کننده ای که ظرف یک هفته نیاز به کالا دارد خریداری کند.
رییس انجمن صنفی تولید کنندگان صنعت سیمان اضافه کرد: کل کشور ۳۰ نفر واسطه در این حوزه وجود دارد که بیش از ۱۵ سال است که این تعداد بازار را در دست دارند که مصرف کننده و تولید کننده را نابود کردند.
وی اظهار داشت: پیش از قطع برق رقابت خیلی جزئی بود چون عرضه بیش از تقاضا بود و از لحظه ای که برق کارخانجات بصورت مستمر وصل شود و تولید سیمان شروع شود حداکثر فاصله بین دو تا سه هفته زمان می برد تا قیمت تعادل پیدا کند و به قیمت های قبلی باز گردد.
جمارانیان افزود: در تاریخ های ۹ تیر، ۱۱ خرداد و ۱۳ تیر نامه هایی به وزارت صمت و وزارت نیرو در خصوص هشدار قطعی برق دادیم که حداقل ۷۰ درصد دیماند باشد تا تولید مستمر بماند.
وی اظهار داشت: توزیع سیمان در بخش سنتی اشتباه است چون برمبنای درخواست ما باید صددرصد تولید سیمان در بورس کالا ارائه شود تا دو بازار پیش نیاید.
رئیس اتحایه مصالح فروشان: قیمت های اخیر سیمان قبل از این هیچگاه اتفاق نیفتاده بود
محمد لهونی مدیر عامل شرکت تعاونی مصالح فروشان در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: جهش قیمتی که در هفته اخیر صورت گرفت اجتناب ناپذیر بود چون تولید و عرضه به بازار افت بسیار شدیدی داشت.
وی با اشاره به این که قیمت سیمان پیش از قطع برق هیچ گاه به ۶۰ هزار تومان نرسید اضافه کرد: بیشترین قیمت در زمستان ۹۹ بوده که به سبب قطع برق و گاز کارخانه ها بوده است.
لهونی افزود: پیش از عرضه سیمان در بورس، قیمت خرده فروشی سیمان در بازار تهران بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان بود.
مدیر عامل شرکت تعاونی مصالح فروشان اظهار داشت: با قطع برق حجم قابل توجهی از تولید کاهش می یابد و تولید به بازار تزریق نمی گردد که سبب کمبود در بازار می شود ولی کمبود کالا در بازار سبب افزایش قیمت نیست بلکه سودجویی واسطه ها موجب این افزایش قیمت شده است.
وی اضافه کرد: مصرف سیمان در تهران ۸۵۰ هزار تن در ماه است ولی آنچه که به تعاونی مصالح فروشان تهران در اردیبهشت امسال اختصاص داده شده حدود ۴۲ هزار تن بوده است یعنی فقط ۴۰ هزار تن با قیمت مصوب از کارخانه به صنف مصالح فروشان داده شده است.
لهونی درباره افزایش قیمت سیمان در بورس کالا و بازار اظهار داشت: تفکیک این دو بازار پس از عرضه در بورس کار راحتی نیست چون آنچه که در بازار عرضه می شود حتی از جانب مصالح فروشان فقط آن چیزی نیست که از کارخانه ها بصورت مستقیم دریافت می کنند و ما بعنوان شرکت تعاونی مصالح فروشان از بورس طی این چهار تا پنج هفته اخیر خرید کرده ایم.
رحمانی با اعلان اینکه وزارت صمت مخالف ورود سیمان به بورس کالا است اظهار داشت: تا زمانی که ساز و کار آن نهایی نشود مخالف این عرضه هستیم.
وی اضافه کرد: مشکل در افرادی است که با کد بورسی خرید سیمان را انجام می دهند و رصد نمی شوند.
رحمانی افزود: چرا با این عجله سیمان در بورس کالا ارائه شد بلکه باید اول ساز و کار را تعریف می کردیم بعد سیمان را در بورس کالا عرضه می کردیم.
وی اظهار داشت: با مصوبه جدید دولت برق به ۵۰ درصد دیماند رسید که کارخانه های سیمان از ۱۲ تا ۸ شب بتوانند فعالیت کنند که این شرایط هم بی فایده است و درحال رایزنی با وزارت نیرو برای رسیدن به ۷۰ درصد دیماند و ۲۴ ساعته هستیم.
رحمانی اضافه کرد: هم اکنون تفاهم نامه ای با انجمن سیمان بررسی می شود که در این تفاهم نامه بحث توزیع سیمان در بخش سنتی بررسی می شود که بتوانیم این توزیع را انجام دهیم.

1400/04/31
14:25:18
5.0 / 5
410
تگهای خبر: بازار , تجارت , تورم , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه