مبادلات با چک رونق گرفت

مبادلات با چک رونق گرفت نیو باکس: باتوجه به افزایش تعداد و ارزش چک های برگشتی در سومین ماه امسال، تعداد و ارزش چک های مبادله شده در این ماه نسبت به مقطع مشابه در سال قبل و ماه قبل بالا رفته است که حکایت از رونق مبادلات اقتصادی همراه با افزایش اعتبار چک ها دارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، تازه ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر نموده است، نشان میدهد که در خرداد سالجاری حدود هشت میلیون فقره چک به ارزش ۲۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که در مقایسه با ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶.۴ و ۱۴.۶ درصد بالا رفته است.
از طرف دیگر، حدود ۷.۲ میلیون فقره با ارزش ۱۹۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از چک های مبادله ای وصول شده است که در مقایسه با ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵.۵ و ۱۳.۵ درصد افزایش دارد.
در کنار چک های وصولی ۷۷۳ هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی به ترتیب با ۱۵.۳ و ۲۰.۷ درصد افزایش داشته است.
البته، آمارها حاکی از آنست در سومین ماه سال ۱۴۰۰ نسبت چک های برگشتی به چک های مبادله ای بالا رفته است؛ به طوریکه در خرداد ماه سال جاری تعداد چک های برگشتی به ۹.۷ درصد رسید تا نسبت به ماه گذشته رشد را تجربه کند.
این آمار حاکی از آنست که وضعیت وصول چک ها در خرداد ماه وضعیت نامطلوب تری را تجربه کرده است. اما با وجود رشد چک های برگشتی در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت، نسبت به زمان مشابه سال قبل شاهد بهبود شایان توجهی در این آمار هستیم. در خرداد ماه سال قبل نسبت چک های برگشتی به چک های مبادله ای حدودا ۱۱.۱ درصد بوده که این نسبت در خرداد ماه سال جاری کاهش یافته است.
رونق اقتصاد در سومین ماه سال
از طرف دیگر، افزایش تعداد چک های مبادله در خرداد سال جاری نسبت به ماه قبل نشان میدهد که وضعیت سومین ماه بهار نسبت به ماه گذشته روبه بهبود بوده و رشد ۶.۲۵ درصدی در تعداد چک های صادر شده نشان از رونق گرفتن اقتصاد دارد.
علاوه بر این، ارزش چک های مبادله شده در خرداد ماه سالجاری نسبت به اردیبهشت ماه رشد ۱۲.۷ درصدی داشته است و ارزش چک های مبادله شده در سومین ماه سالجاری نسبت به خرداد سال گذشته، ۳۰.۶ درصد زیاد شده که نشان میدهد حجم معاملات نسبت به زمان مشابه پارینه و ماه گذشته رشد کرده است.
همچنین، آمار چک ها در استان تهران نشان میدهد که حدود ۲.۵ میلیون فقره چک با ارزشی ۱۱۱ هزار میلیارد تومان مبادله شده که بیان کننده صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطوح کشور است.
چک های وصول شده در تهران نیز بیش از ۲.۲ میلیون فقره به ارزش ۹۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و چک های برگشتی بیش از ۲۱۳ هزار فقره به ارزش ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.
میزان چک های برگشتی به تفکیک علل
علاوه بر این، در خرداد ماه کل کشور بیش از ۷۴۹ هـزار فقـره چـک بـه ارزش ۲۷ هـزار میلیـارد تومان به دلیلهای کسری یـا فقـدان موجـودی برگشـت خورده که از نظر تعداد و ارزش ۹۶.۹ و ۹۶.۶ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.
از طرف دیگر، در استان تهران حدود ۲۰۵ هزار فقره چک به ارزش ۱۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر مبلغ ۹۵.۷ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.

منبع:

1400/05/17
16:09:43
5.0 / 5
372
تگهای خبر: اقتصاد , بانك
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه