در پاسخ عنوان شد؛

کاهش تصنعی نرخ ارز، دولت را خلع سلاح می کند

کاهش تصنعی نرخ ارز، دولت را خلع سلاح می کند به گزارش نیو باکس رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: ارزپاشی و هدررفت منابع ارزی در دولت های قبلی نتایجی جز کاهش منابع دولت، خلع سلاح کردن دولت در مدیریت بازار و رها شدن فنر ارز نداشت.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، محمد لاهوتی امروز در نشست خبری گفت: برمبنای آمار چهار ماهه گمرکی صادرات کشور با رشد ۶۵ درصدی در ارزش و واردات با رشد ۳۲ درصدی در ارزش روبه رو شده است.
سال گذشته مرزهای کشور به سبب کرونا تا مدتی بسته بود. بدین جهت قسمتی از رشد امسال را می توان ناشی از باز شدن مرزها دانست. اما صادرات امسال نسبت به سال ۹۸ رشد را نشان میدهد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، اظهار داشت: با توجه به این که ۸۵ درصد کالاهای وارداتی کشور واسطه ای و مواد اولیه هستند، رشد واردات یعنی این که تولید می تواند رونق بگیرد. البته ممکنست در ماه های پیش رو سرعت رشد صادرات و واردات کشور مثل الان نباشد و این مساله منوط به تصمیمات آینده و سیاست های ارزی است.
وی اضافه کرد: از سال ۹۷ و با خروج آمریکا از برجام شرایط روز به روز مشکل تر شد و دولت مجبور به گرفتن تصمیماتی شد که قبل از آن مخالف آنها بود.
لاهوتی با اشاره به جزییات تجارت کشور، اشاره کرد: رشد ارزش صادرات بیان کننده این است که کالاهای با ارزش افزوده بالاتری نسبت به سال قبل صادر شده اند. همین طور در جمع ۵ کشور نخست که به ایران واردات دارند، دو کشور آلمان و سوئیس نیز به چشم می خورند که نشان میدهد در طول این مدت مواد اولیه با کیفیتی به کشور وارد شده است اما از طرفی در میان ۵ کشور نخست هدف صادراتی ما، ترکیه جایگزین هند شده که نشان میدهد تأثیر تحریم ها منجر به خروج هند شده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به وضعیت رفع تعهد ارزی صادر کنندگان تاکید کرد: بااینکه در فروردین ماه ابلاغیه ۱۷۷ و مصوبات کمیسیون ماده دو تکمیل شد اما باز هم در اجرا با مشکلاتی مواجه هستیم که بعضاً به عدم تسریع در تأیید منابع ارزی از محل ارز حاصل از صادرات از طرف بانک مرکزی بر می گردد. همین طور در بدو کار در بخش ثبت سفارش، تأیید ارز حاصل از صادرات یا صورت نمی گیرد و یا با تأخیر انجام می شود که برای بنگاه های کوچک و متوسط مشکل ساز شده است.
وی افزود: از طرف دیگر ارز سامانه نیما مزیت حضور را از بنگاه های کوچک و متوسط گرفته است. این بنگاه ها مواد اولیه را با ارز آزاد می گیرند اما نمی توانند مثل بنگاه های بزرگ ارز را با نرخ نیمایی در سامانه عرضه کنند.
لاهوتی اشاره کرد: اگر واردات در مقابل صادرات یا واگذاری کوتاژهای صادراتی و یا اجرای صحیح ابلاغیه ۱۷۷ و مصوبات ماده دو به آسانی انجام نشود، می تواند این مشکل را تشدید کند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اعلان اینکه ارز حاصل از صادرات امکان تامین کالاهای وارداتی را دارد و می تواند قیمت ارز را نیز تعدیل کند، اظهار داشت: از سال ۹۷ به این سو دستورالعمل های گوناگون سبب شد صادر کنندگان بزرگ مجبور به توقف فعالیت خود شوند. طی این سه سال بیش از ۲۵۰ بخشنامه صادر شده که عملاً فرصت برنامه ریزی را گرفته است.
وی بیان کرد: لازم است دولت سیزدهم ارز صادراتی را به واردات وصل کند و مشکلات سامانه نیما را حل کند تا همه ارز حاصل از صادرات در اختیار واردات با ابزار ثبت سفارش قرار گیرد تا پروسه رفع تعهد ارزی نیز به آسانی صورت گیرد. همین طور دولت سیزدهم باید پایش قوانین را انجام دهد تا از این طریق موانع را بردارد و شرایط تجارت خارجی را تسهیل کند.
لاهوتی در مورد احتمال ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور اشاره کرد: هنوز توافقات به سرانجام نرسیده اما حضور آلمان و سوئیس در سبد وارداتی ایران سیگنالی است که نشان میدهد شرایط رو به بهبود رفته است. همین طور در صحبتی که آقای رئیسی با رییس جمهور فرانسه داشت، مشخص شد که دو طرف به دنبال حل مشکلات هستند. به نظرم در صورت احیای توافقات شاهد حضور هیئت ها و سرمایه گذاران خارجی خواهیم بود که البته هم اکنون تقاضا برای سرمایه گذاری نسبت به چند ماه پیش بیشتر شده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در مورد بازار افغانستان تاکید کرد: ناامنی سبب فرار سرمایه می شود. شرایط افغانستان حمل و نقل کالا را با ریسک بالا مواجه کرده است و عملاً سبب کاهش یا توقف صادرات خواهد شد اما برای پیش بینی آینده زود است.
لاهوتی در مورد اوراسیا نیز اظهار داشت: حجم صادرات ما به کشورهای اوراسیا در سال ۹۸ حدود ۱۰۰ درصد رشد کرد اما کرونا سبب کاهش حجم تجارت ما شد. از طرف دیگر با اهمیت ترین موضوع تجارت خارجی، نقل و انتقال پول و تبادل اسناد است. بدین جهت نبود ارتباطات تجاری فراوان و تحریم ها باعث شده که نتوانیم از ظرفیت ها استفاده نمائیم.
وی با اشاره به بازار روسیه اضافه کرد: سالهاست که در مورد نقل و انتقال با پول واحد دو کشور ایران و روسیه صحبت می شود اما هنوز اجرائی نشده است. باید تاکید شود که موضوع اصلی موضوع تبادلات مالی است. استانداردهای درخواستی کشورهای اوراسیا با کشورهای خاور دور و اروپایی متفاوت می باشد. صادر کنندگان ما هنوز نتوانسته اند به آن سطح استانداردهای درخواستی از جانب آنها برسند که همچون آنها موضوعات بسته بندی، تعرفه ها، کانال ثبت و تبادلات بانکی است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در مورد FATF اشاره کرد: در کشور دو دیدگاه در این رابطه وجود دارد. عده ای موافق پذیرش و عده ای مخالف پذیرش هستند. بااینکه از نظر ما پذیرش FATF می تواند منجر به کاهش هزینه تبادلات شود و ما موافق پذیرش هستیم اما موضوع مهمتر این است که دولت هر چه سریع تر پیوستن و یا نپیوستن به FATF را تعیین تکلیف کند که بنظر می رسد باتوجه به نزدیک بودن دیدگاه دولت جدید با قوای دیگر، این مساله سریع تر تعیین تکلیف خواهد شد. بلاتکلیفی سبب سرگردانی فعالان اقتصادی و تجار می شود.
لاهوتی در مورد احتمال کاهش تصنعی نرخ ارز گفت: باتوجه به احتمال آزادسازی منابع و رسیدن به توافق پیش بینی می شود که دولت جدید مثل دولت های گذشته به سمت ارز پاشی و تزریق ارز به بازار رو بیاورد تا از این طریق برای مدتی بازار را کنترل کند اما نکته مهم این است که ارزپاشی و هدررفت منابع ارزی در دولت های ۱۱-۱۰ و ۹ نتایجی جز کاهش منابع دولت و خلع سلاح کردن دولت در مدیریت شناور ارز را نداشت.
وی اشاره کرد: با ارزپاشی و کاهش تصنعی نرخ ارز برای یک مقطعی امکان کنترل بازار ارز وجود دارد اما پس از آن شاهد تکانه های ارزی خواهیم بود که نرخ را به چندین برابر می افزاید. انتظار از دولت سیزدهم این است که در صورت آزادسازی منابع، منابع را به سمت احیای تولید هدایت کند که نتیجه آن افزایش درآمد و اشتغال زایی خواهد بود. همین طور در صورت افزایش درآمد هم تورم کنترل می شود و هم نرخ ارز خود به خود کاهش خواهد یافت.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در مورد بازار سوریه نیز اشاره کرد: برای حضور سرمایه گذار ایرانی در سوریه دولت باید تضمین دهد. چونکه در صورت عدم تضمین دولت همان اتفاقاتی که در بازار عراق افتاد در بازار سوریه نیز می افتد. سرمایه گذار نیاز دارد که صندوق ضمانت صادرات در این بخش نقش آفرینی کند و دولت نیز مشوق های صادراتی در نظر بگیرد. تا زمانی که مشکل ضمانت نامه های بانکی و تضامین مربوطه حل نشود در صادرات خدمات فنی و مهندسی مشکل خواهیم داشت.


منبع:

1400/05/19
22:18:11
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه