وزیر پیشنهادی صنعت چه سابقه ای دارد؟

وزیر پیشنهادی صنعت چه سابقه ای دارد؟ سید رضا فاطمی امین، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای دولت سیزدهم است که کارنامه ای در رابطه با این وزارت خانه هم دارد، ازاین رو بررسی نقاط مثبت و منفی کارنامه وی در این برهه ضروری به نظر می آید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، سیدرضا فاطمی امین، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، متولد سال ۱۳۵۳ و دارای مدرک مهندسی الکترونیک، مهندسی سیستم های اقتصادی و اجتماعی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مدیریت راهبردی دانش (در مرحله دریافت دانشنامه)، معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن و عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مشاور وزیر و رئیس ستاد تحول صنایع و معادن، مدیرعاملی سازمان اقتصادی رضوی و مجری گری طرح نوسازی خودرو های فرسوده را در کارنامه خود دارد.
همینطور سابقه عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و تهران، عضویت در شورای پژوهشی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، عضویت کارگروه تخصصی صنعتی سازی ساختمان و مسکن (در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران)، ریاست کمیسیون صنایع، معادن و ارتباطات شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری، عضویت و دبیری ستاد سرمایه گذاری و اشتغال وزارت صنایع و معادن؛ عضویت کارگروه اجرای قانون ارتقاء کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی؛ و عضویت کمیته عالی پدافند غیرعامل وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون دیگر سوابق او است.
طرح نوسازی خودرو های فرسوده
از آغاز ورود خودرو به ایران تا مرداد سال ۱۳۸۵ در مجموع ۴۵ هزار خودرو از رده خارج شده بود. در طرح نوسازی خودرو های فرسوده که از مرداد ۱۳۸۵ آغازشده، در یک سال اول (تا
مرداد ۱۳۸۶ ) ۲۲۵ هزار خودرو از رده خارج شد. در این طرح ملی پنج بانک با حدود ۱۰ هزار شعبه، دو خودروساز با حدود ۱۰۰۰ نمایندگی فروش، ۱۰۰ مرکز اسقاط و پلیس راهور با ۳۱ واحد استانی مشارکت مستقیم داشتند. یکی از خصوصیات این طرح، اعطای ۲۲۵ هزار وام با یک ضامن بود.
البته از رده خارج شدن تمام خودرو های فرسوده تا آخر زمان اجرای برنامه چهارم توسعه، یعنی سال ۱۳۸۸، هدف بود که دولت نتوانست آنرا به صورت کامل اجرایی کند.
هدفمندی یارانه ها
ستاد تحول صنایع و معادن، کانون برنامه ریزی و اجرای برنامه های بخش صنعت و معدن در طرح تحول اقتصادی ازجمله طرح هدفمند کردن یارانه ها در سال ۱۳۸۹ بود. در این دوره پروژه های گوناگونی در حوزه های بازسازی صنایع، کاهش مصرف انرژی و پرداخت تسهیلات بانکی طراحی و اجرا شد. با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، قیمت حامل های انرژیبخش صنعت و معدن افزایش پیدا کرد. هرچند در گزارشی که از سابقه فاطمی امین انتشار یافته آمده که با اجرای این برنامه ها، واحدهای صنعتی با کمترین چالش روبه رو شدند، اما نتایج یک تحقیق می گوید که اثر حذف یارانه انرژی، منجر به ۳۰ درصد افزایش هزینه صنایع کارخانه ای کشور در سال ۱۳۸۹ شده و برای سالهای ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب ۲۸، ۳۰ و ۳۲ درصد است. به صورتی که با اجرا شدن سیاست هدفمندی یارانه ها در سال ۱۳۸۹، باید دولت مبلغی معادل ۶۰۹۳۸۳۱ میلیون ریال در بخش صنعت به فعالان این بخش پرداخت گردد تا به سطح مطلوبیت اولیه ایکه پیش از تغییر قیمت و هدفمندی یارانه ها داشته اند برسند. در سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ نیز، به ترتیب باید مبلغی معادل ۷۶۷۸۲۲۷، ۱۰۳۶۵۶۰۷ و ۱۵۰۳۰۱۲۹ میلیون ریال در بخش صنعت پرداخت گردد تا به سطح مطلوبیت اولیه ای که پیش از تغییر قیمت و هدفمندی یارانه ها داشته اند، برسند.
معاونت برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت
معاونت برنامه ریزی؛ مسئول سرمایه گذاری، صدور جواز تأسیس و پشتیبانی از صنایع نوین و پیشرفته است. یکی از اقدامات مهم در این بخش، یکپارچه سازی پایگاه های اطلاعاتی و راه اندازی فرایندهای الکترونیکی در حوزه های سرمایه گذاری و تأمین مالی بوده است.
پروژه های اقتصادی طرح مهر ماندگار
ستاد مهر ماندگار در اواخر سال ۱۳۹۰ در جهت اولویت بندی و اتمام پروژه های نیمه تمام تشکیل شد که فاطمی امین، مدیریت کلان بیشتر از ۹۰۰ پروژه در ۱۴ حوزه در سرتاسر کشور را به عهده داشت. حجم مالی پروژه های مهر ماندگار بیشتر از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان (برآورد ابتدای سال ۱۳۹۱ و با تجمیع هزینه های انجام شده در طول سالیان گذشته) بود. از مجموع ۹۰۰ پروژه، بیشتر از ۴۶۰ پروژه به اتمام رسید که طبق اطلاعات انتشار یافته در سوابق فاطمی امین برای مجلس، در این پروژه ها، ۱۰۰ درصد اهداف تعیین شده محقق شد و پیشرفت کلی پروژه های (مجموع پروژه های به اتمام رسیده و درحال اجرا) مهر ماندگار به ۸۰ درصد رسید.
نگاه مثبت به این طرح قالب بود، اما در سالهای آخر انتقاداتی هم به روند پیشرفت این پروژه وارد بود، چونکه طبق اعلام نمایندگان مجلس این پروژه ها به دلیل تخصیص نامناسب اعتبارات با مشکل جدی مواجه گردید و از سوی دیگر رئیس دیوان عدالت اداری سال ۱۳۹۱ از این که دولت در شرایطی که در پرداخت حقوق و اضافه کار کارمندان با مشکل مواجه می باشد به اتمام طرح مهر ماندگار اصرار دارد انتقاد کرده بود. بعضی از استان ها هم از پیشرفت این طرح ها انتقاد کرده بودند.
مسئولیت های اخیر
وزیر پیشنهادی صمت در سالهای اخیر مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی بوده که بر مبنای سوابق انتشار یافته از او سود تجمیعی شرکت ها و مؤسسات زیر پوشش سازمان اقتصادی رضوی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال، ۱۳۹۶ بیشتر از ۳برابر شد. رشد ۲۰۰ درصدی سود در سازمان اقتصادی رضوی حدود دو برابر میانگین افزایش سود شرکتهای بورسی ( ۱۱۳درصد) بوده است. نسبت سود عملیاتی به سود خالص هم از ۴۹ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۷۸ درصد در سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کرد. در انتهای سال ۱۳۹۷سامانه شفافیت سازمان اقتصادی رضوی افتتاح شد. در این سامانه برای نخستین بار اطلاعاتی مالی و مدیریتی شرکتها و مؤسسات وابسته و بودجه آنها برای اطلاع عموم مردم منتشر گردید.
منبع:

1400/05/25
13:57:22
5.0 / 5
378
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه