شافعی با انتقاد از تبعیت كره از تحریم های ایران؛

کره جنوبی باید بدنبال راهکارهای جبرانی باشد

کره جنوبی باید بدنبال راهکارهای جبرانی باشد رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از رویکرد دولت کره جنوبی در تبعیت از تحریم ها ضد ایران، اظهار داشت: کره جنوبی باید به دنبال راهکارهای جبرانی باشد.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در دیدار با یو کانگ هیون، سفیر کره جنوبی در اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از رویکرد دولت این کشور نسبت به ایران پس از آغاز تحریم ها، عنوان کرد: در نقاط مختلف ایران ردپای کره جنوبی در انواع و اقسام صنایع و فعالیتهای اقتصادی دیده می شود، اما پس از تحریم ها ضد ایران، اثرات منفی ناشی از تحریم ها از جانب کره جنوبی برای ما بسیار حیرت انگیز بود. چونکه باوجود رابطه دیرینه بین دو کشور و رابطه خوب اقتصادی بین دو کشور، پیروی کره جنوبی از مسائل تحریم برای ما خیلی سخت تر از سایر کشورها بود، به صورتی که حتی اذهان فعالان اقتصادی کشورمان نسبت به کارکرد در کره جنوبی از حالت مثبت به منفی تبدیل شد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به مبالغ قابل توجه مسدود شده ایران در کره جنوبی، اضافه کرد: حتی در ارتباط با دارو و مواد غذایی که از دایره تحریم ها خارج بود، ما نتوانستیم از محل این منابع بلوکه شده با کره جنوبی همکاری داشته باشیم، در صورتیکه با سایر کشورها مانند کشور ژاپن که وابستگی زیادی هم به آمریکا دارد مسائلی از این قبیل را نداشتیم و توانستیم با این کشور مخصوصاً در مورد مواد دارویی همکاری ها را ادامه دهیم و از راه کشورهای ثالث همکاری داشتیم.
کاهش روابط تجاری ایران و کره جنوبی از ۱۷ به کمتر از ۲ میلیارد دلار
وی با تکیه بر این که این مسائل برای هر دو کشور از نظر اقتصادی خسارت خواهد داشت، اظهار داشت: در حالیکه پیش از این حجم تجارت سالانه ایران و کره جنوبی ۱۷ میلیارد دلار بود، حالا این رقم به کمتر از ۲ میلیارد دلار کاهش یافته است و این خسارت بزرگی برای فعالان اقتصادی دو کشور به حساب می آید به صورتی که خلاء وجود کره در ایران سبب شده است که فعالان اقتصادی ایرانی به دنبال جایگزین باشند و این فعالیتهای آینده ما را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: بعضی از شرکتهای ایرانی قراردادهایی را با فعالان اقتصادی کره جنوبی به امضا رسانده اند و به ازای آن مبالغی را هم پرداخت کرده اند، اما موفق به خرید کالا نشده اند بنابراین از جنابعالی تقاضا دارم تا برای حل این مورد اقدام گردد.
وی اضافه کرد: هم اکنون میتوان نسبت به تأمین بخشی از نیازها در زمینه تجهیزات پزشکی و دارو را از راه کره فراهم نماییم و این مسئله می تواند برای آینده فعالان اقتصادی دو کشور مفید باشد. از سویی از بین رفتن بازار ایران برای کره جنوبی می تواند مسئله مهمی باشد و باید برای این مورد راهکاری اندیشیده شود.
شافعی اظهار داشت: کره جنوبی باید برای تلطیف کردن روابط تجاری بین دو کشور، روش های جبرانی را در نظر بگیرد تا در ادامه بتوانیم سطح همکاری ها را ارتقا دهیم.
رئیس اتاق ایران درباره استفاده از تمام ظرفیت های این اتاق برای احیای همکاریهای تجاری و رفع موانع و مشکلات موجود بین دو کشور اعلام آمادگی کرد و پیشنهاد کرد تا کمیته ای دائمی بین دو کشور برای برقراری ارتباط مستمر بین فعالان اقتصادی تشکیل گردد.
وی بیان داشت: ایران و کره جنوبی پس از این می توانند همکاری مشترک خویش را فراتر از ایران برده و در سطح منطقه گسترش دهند.

1400/06/03
21:10:09
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه