ایجاد شهرک های صنفی در دستور کار

ایجاد شهرک های صنفی در دستور کار در نشست مشترک با معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی از ایجاد شهرک های صنفی اطلاع داده شد و در این رابطه از رئیس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: اصناف به شکل ناحیه صنفی در شهرک های صنعتی اصناف مستقر می شوند که این مورد سبب ساماندهی اصناف با هزینه و شرایط مناسب تری نسبت به ایجاد شهرک های صنفی مستقل می شود.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، به نقل از اتاق اصناف ایران سعید ممبینی در این جلسه که با حضور علی رسولیان - رئیس و معاونان این مجموعه و محمود بنانژاد و ابراهیم درستی اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و بعضی از معاونین و مشاورین این اتاق - برگزار شده بود، اظهار نمود: از تمامی ظرفیت هایی که در ایجاد شهرک های صنعتی وجود دارد در جهت راه اندازی و توسعه شهرک های صنفی استفاده خواهد شد و ساماندهی و ایجاد شهرک های صنفی با استفاده از مزایایی که دولت در شهرک های صنعتی قائل است در سطح کشور صورت خواهد گرفت و مطمئنا اتفاقات خوبی را در این بخش شاهد خواهیم بود که هم اکنون این ظرفیت در بعضی از استانها بوجود آمده است.
وی خاطرنشان کرد: اصناف به شکل ناحیه صنفی در شهرک های صنعتی اصناف مستقر می شوند که این مورد سبب ساماندهی اصناف با هزینه و شرایط مناسب تری نسبت به ایجاد شهرک های صنفی مستقل می شود.
سرنوشت صنایع آلاینده چه شد؟
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: در سال های گذشته بعضی از صنوف در چارچوب صنوف آلاینده مجبور به خروج از شهر بودند که می بایست در چارچوب تعاونی و یا به شکل خصوصی شهرک های صنفی ایجاد می کردند و با عنایت به این که حمایتی از جانب دولت در عرضه زمین و دیگر خدمات صورت نمی گرفت، این مسئله سبب هزینه بالای قیمت تمام شده برای اصناف بود.
ممبینی اظهار نمود: در چند سال گذشته اتاق اصناف ایران با وزارت خانه یک تفاهمنامه در این خصوص داشتند که با عنایت به محدودیت های موجود در اساسنامه شرکت شهرک های صنعتی و با پیگیری هایی که در یک سال گذشته صورت گرفت این مسئله اصلاح گردید و امیدوار هستیم با امکانات بوجود آمده و رفع مشکلات، شاهد حضور و استقرار بیشتر اصناف جهت استفاده از مزایای شرکت شهرک های صنعتی در ایجاد شهرک های صنفی باشیم.
رئیس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: یکی از مزایای حضور در شهرک های صنفی این است که با حمایت دولت سازمان های خدماتی چون آب، برق، گاز و تلفن و دیگر امکانات را تا درب شهرک های صنفی فراهم نمایند و قیمت زمین هم با قیمت کارشناسی شده و توافقی با شرکت شهرک های صنعتی در اختیار اصناف قرار بگیرد و این مسئله قیمت تمام شده را برای استقرار صنوف کاهش خواهد داد که بسیار حائز اهمیت می باشد چون که درگذشته تمامی این هزینه ها به عهده صنوف بود.
مزایای حضور اصناف در شهرک های صنفی
در ادامه نشست محمود بنانژآد - عضو هیات رئیسه اتاق ایران - مشکلات و ایرادتی که از قبل در زمینه ایجاد شهرک های صنفی وجود داشت اظهار نمود: قطعا ایجاد شهرک های صنفی برای اصناف مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت و فعالیت صنوف به صورت متمرکز سبب ایجاد خوشه سازی، برندینگ، هم افزایی و گرفتن سفارشات انبوه و صادرات خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: با مصوبات صورت گرفته مدیریت شهرک های صنفی همانند شهرک های صنعتی به صورت هیات امناء خواهد بود و مشکلات کمتری برای اصناف در زمینه صدور پروانه کسب و آخر کار و همینطور مشکلاتی که اصناف با شهرداری ها در ایجاد مجتمع های صنفی داشتند در ایجاد شهرک های صنفی نخواهند داشت.
بنانژاد اضافه کرد: امیدوار هستیم که با تایید مصوبات تبیین شده برای ایجاد شهرک های صنفی از جانب شورای نگهبان، شاهد ایجاد شهرک های صنفی با بهرمندی از تمام مزایایی که شهرک های صنعتی دارند، مثل معافیت مالیاتی در مناطق محروم تا ۱۳ سال و در مناطق غیر محروم تا هفت سال و همینطور آخر شعاع ممنوعه که در قبل می بایست این شهرک های صنفی در ۳۰ کیلومتری کلانشهرها ایجاد می شد که با این مصوبه احتیاج به رعایت شعاع ممنوعه نیست و میتوان در خارج از حریم شهری با فاصله شهرک ها ایجاد شوند.
شهرک های صنعتی با محوریت اصناف ایجاد خواهد شد
در ادامه رسولیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی و صنفی اظهار داشت: شهرک های صنعتی با محوریت اصناف ایجاد خواهد شد و با همکاری خوبی که بین شرکت شهرک های صنعتی و اتاق اصناف ایران وجود دارد تصمیات و اقدامات موثری در این عرصه گرفته خواهد شد.
رسولیان تصریح کرد: اصناف توانایی و ظرفیت بسیار خوبی در ایجاد اشتغال و گسترش تولیدات داخلی دارند و بخش عمده ای از تولید و اشتغال کشور در حوزه فعالیت کسب وکارهای صنفی و واحدهای کوچک می باشد و سال جاری ظرفیت ۱۸۰۰ واحد کارگاهی در شهرک های صنعتی با محوریت بخش خصوصی ایجاد خواهیم کرد که اصناف سهم به خصوصی را در این بخش خواهند داشت.
رسولیان اضافه کرد: تدابیری بوجود آورده ایم که بخش خصوصی و اتاق های اصناف هم در تصمیم گیری و هیات مدیره حوزه شهرک های صنعتی و صنفی مشارکت داشته باشند و چارچوب مشخصی برای همکاری مستمر و اثربخش این حوزه در نظر گرفته می شود.1400/06/08
21:26:01
5.0 / 5
226
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه