نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

دست دولت باید از نظام پولی کوتاه شود

دست دولت باید از نظام پولی کوتاه شود نیو باکس: نایب رییس اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه بیشتر بانک ها به کسب و کارهای سالم تسهیلات نمی دهند، اظهار داشت: مطالبه اصلی فعالان اقتصادی این است که امکان پیش بینی و برنامه ریزی داشته باشند.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، حسین سلاح ورزی بعدازظهر امروز در سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی گفت: تصور غالب این است که مطالبه فعالان اقتصادی در بخش خصوصی دریافت وام ارزان و راحت است اما تجربه ۴۰ ساله نشان داده که این مساله راه حل پشتیبانی از تولید نیست. سیاستگذاری غلط در طول سالیان گذشته سبب شده بین بخش خصوصی رقابت برای رانت به وجود آید و فعالان به دنبال گرفتن سوبسید انرژی یا وام راحت باشند.
نائب رییس اتاق تجاری ایران اضافه کرد: واقعیت این است که ما از شبکه بانکی انتظار زیادی نداریم؛ انتقادات و توقعات ما بیشتر متوجه بانک مرکزی، دولت و نظام حکمرانی پولی است. اگر منطقی فکر نماییم تصورمان این است که بانکداران واقعی مثل بقیه فعالان اقتصادی قربانی سیستم بد حکمرانی پولی هستند.
وی افزود: عمده ترین مطالبه فعالان اقتصادی این است که امکان پیش بینی پذیری و برنامه ریزی داشته باشند که این مساله مستلزم آمار است. آیا امروز در کشور آمار مورد نیاز تولید و فعالان اقتصادی بموقع منتشر میشود؟ بانک مرکزی بیش از ۲ سال است که آمار منتشر نمی نماید.
سلاح ورزی اظهار داشت: توقع ما در ارتباط با دولت ها، مجلس ها و بانک مرکزی این است که در سیستم پولی دخالت نکنند. اگر به دنبال رشد کسب و کارهای مولد هستند باید بدانند که کسب وکارها نیاز به وام ارزان و تکلیفی ندارند. امروز وضعیت به شکلی شده که خیلی از بانک ها حاضر به دادن تسهیلات به کسب و کاهای سالم هم نیستند برای اینکه معتقدند پس گرفتن مطالبات دشوار است.
وی اضافه کرد: در بازار پول کشور و نظام بانکی مرتب تصمیمات گرفته می شود که بجای باز کردن دست و بال بانک ها برای دادن وام برمبنای سیستم اعتبارسنجی، بانک ها را بیش از قبل گرفتار احتیاط می کند.
نائب رییس اتاق تجاری ایران اظهار داشت: از دولت می خواهیم دستش را از نظام پولی کوتاه کند. اگر به جایی برسیم که بصورت هفتگی بیلان خرج و دخل دولت، ترازنامه بانک مرکزی و ترازنامه نظام بانکی را منتشر نماییم و وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی در این رابطه پاسخگو باشند، یگ گام رو به جلو است.
وی اضافه کرد: بجای مقررات زدایی، بانک مرکزی باید سامانه زدایی کند. در مباحث مربوط به صادرات و واردات سامانه نیما، سنا، درنا و بازار متشکل ارزی داریم. من بعنوان فعال اقتصادی هنوز نفهمیدم این نیما با سنا چه تفاوتی دارد. هیچ گاه گزارشی منتشر نشده که این سامانه ها چه تاثیری روی بازار ارز گذاشته اند. سامانه نیما از بدو پیدایش اختلافی با بازار داشت و نه فقط موثر نبود بلکه غیرموثر و مانع هم بود.

1400/06/10
11:33:35
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه