قائم مقام فاطمی امین:

وزیر صمت معتقد به تنظیم بازار محصولات مختلف از راه بورس کالاست

وزیر صمت معتقد به تنظیم بازار محصولات مختلف از راه بورس کالاست قائم مقام وزیر صمت اظهار داشت: وزیر صمت معتقد به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار محصولات مختلف است و نسبت به دولت قبل تاکید بیشتری برای همکاری با بازار سرمایه دارد.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت صمت، محمد صادق مفتح ضمن اشاره به اظهارات مطرح شده در مورد قیمت گذاری جدید سیمان و فولاد اظهار داشت: بر مبنای قانون، کالاها در بورس کالا از شمول قیمت گذاری خارج می باشند و به عبارت بهتر قیمت ها در بورس دستور پذیر نیستند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در این حوزه مبحث مهم آن است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده و قرار بر این است، ضمن ورود کلیه محصولات به بورس کالا، زمینه رجوع خریداران عمده به این بازار برای تهیه کالاهای مورد نیاز فراهم گردد.
وی اظهار داشت: این اقدام و سیاست وزارت صمت بدین معناست که نمی توان قیمت ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این مورد باید مدنظر باشد که فعالان اقتصادی بنا بر میزان تولید و مصرف فعالان بازار، پیشبینی هایی را از بازار یک کالا و قیمت ها خواهند داشت که در این مورد هم اظهارات مطرح شده در مورد کاهش قیمت سیمان و فولاد فقط بعنوان پیشبینی است و این احتمال وجود دارد که قیمت ها به نرخ اعلام شده برسند.
مفتح افزود: بورس کالا بستری برای تقابل عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت است و قرار نیست قیمت اعلام شده در مورد سیمان و فولاد به صورت ابلاغیه یا بخشنامه به بورس کالا عرضه شود. بورس کالا بعنوان بازاری است که قیمت کالاها در آن فقط بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می شوند اما در مورد محصول سیمان مانند هر کالای دیگری پیشبینی شده است که قیمت ها با عنایت به میزان تولید و رشد عرضه ها به نرخ اعلام شده برسند.
وی عنوان کرد: تمامی اظهار نظرها در این خصوص صرفا در حد پیشبینی است و قیمت اعلام شده به صورت بخشنامه یا ابلاغیه به بورس کالا عرضه نشده است.
تبعات قیمت گذاری دستوری در اقتصاد کشور
مفتح به قیمت گذاری دستوری و تبعات استفاده از آن در اقتصاد کشور اشاره و تصریح کرد: در کشور چندین سال است که تجربه قیمت گذاری دستوری داریم، این اقدام نه تنها هیچ وقت منجر به ایجاد آرامش در بازار نشد بلکه سبب افزایش مشکلات موجود در اقتصاد کشور شده است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: به نظر نمی رسد کسی در کشور وجود داشته باشد که موافق قیمت گذاری دستوری باشد بلکه قیمت ها باید از راه مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شوند که بورس کالا تنها ابزار برای انجام معاملات و تعیین قیمت دقیق و شفاف است.
وی به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم برای همکاری با بورس کالا اشاره نمود و اظهار داشت: بارها در جلسات مختلف تنظیم بازار، صحبت های گوناگونی جهت استفاده از بورس کالا به منظور عرضه محصولات و کشف قیمت کالاها مطرح گردیده است.
تاکید وزیر صمت به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار
مفتح تصریح کرد: وزیر صمت معتقد به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار محصولات مختلف است و نسبت به دولت قبل تاکید بیشتری برای همکاری با بازار سرمایه دارد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تلاش ما این است در حد امکان زمینه عرضه محصولات مهم و اثرگذار در معیشت مردم را در بورس کالا فراهم نماییم و تابحال بخش زیادی از محصولات در این بازار عرضه شده و بقیه محصولات هم باید در بورس کالا عرضه شوند که برنامه ریزی ها و هماهنگی های مختلف برای اجرایی شدن این اقدام در حال انجام می باشد.

1400/06/22
10:58:47
5.0 / 5
468
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه