رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد؛

رشد ۳۹ درصدی نقدینگی

رشد ۳۹ درصدی نقدینگی به گزارش نیو باکس رییس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه حجم نقدینگی در آخر مردادماه 1400 به رقم 39214.3 هزار میلیاردریال رسید، اظهار داشت: نقدینگی در دوازده ماهه منتهی به انتها مرداد 1400 معادل 39.1 درصد رشد یافت.به گزارش نیو باکس به نقل از بانک مرکزی، اکبر کمیجانی عصر روز گذشته و در جلسه دوره ای خود با مدیران عامل بانکها گفت: با شروع به کار دولت سیزدهم، از شبکه بانکی انتظار می رود همچون گذشته مساعی خودرا برای مساعدت و خدمت رسانی به کارهای اقتصادی و هم وطنان عزیز به کار گیرند و در این زمینه از هیچ تلاشی فرو نگذارند.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برگزاری همایش بانکداری اسلامی، این همایش را فرصت مغتنمی برای تبادل نظر میان صاحب نظران اقتصادی دانست و اظهار داشت: این همایش فرصتی بود که در قالب سخنرانی ها و ارائه مقالات به خیلی از ابهامات، سوالات و انتقادات درباره نظام بانکی پاسخ داده شود.
وی اضافه کرد: البته دراین زمینه لازم است مدیران عامل بانکها به ابهامات، سوالات و انتقاداتی که درباب شبکه بانکی مطرح می شود، پاسخ دهند و در عین حال عملکرد نظام بانکی برای هم وطنان تبیین شود.
کمیجانی با اعلان اینکه حجم نقدینگی در آخر مردادماه ۱۴۰۰ به رقم ۳۹۲۱۴.۳ هزار میلیاردریال رسید، اشاره کرد: این نرخ نسبت به انتها سال ۱۳۹۹ معادل ۱۲.۸ درصد رشد را نشان میدهد. همچنین، نقدینگی در دوازده ماهه منتهی به انتها مرداد ماه ۱۴۰۰ معادل ۳۹.۱ درصد رشد یافت.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: گرچه این رشد مطلوب نمی باشد، اما بانک مرکزی طی این مدت تلاش نموده است با انجام عملیات بازار باز از شتاب رشد نقدینگی کاسته شود.
رئیس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به نرخ سود بین بانکی اظهار داشت: نرخ سود بازار بین بانکی در ۲۱ شهریور ماه سال جاری به ۱۸.۶۵ درصد رسیده و حجم معاملات نیز در این بازه زمانی حدود ۸۴ هزار میلیارد تومان بوده است.
کمیجانی در ادامه خواهان اقدامات جدی از طرف شبکه بانکی برای مدیریت نقدینگی و نیز کنترل اضافه برداشت ها شد و اشاره کرد: در صورتیکه شبکه بانکی کنترل لازم را بر اضافه برداشت های خود نداشته باشند، این بانک ناگزیر به انجام اقدامات احتیاطی و نظارتی لازم خواهد بود.

رییس شورای پول و اعتبار با اعلان اینکه تا حالا ۱۷ مرحله حراج اوراق مالی اسلامی دولت برگزار شده است، اشاره کرد: طی برگزاری این تعداد حراج، در مجموع ۳۲.۲ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی به فروش رسیده است. همین طور در همین زمینه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تعدیل های لازم درباب نرخ بازدهی اوراق به عمل آمده است.
وی در ادامه اشاره کرد: بمنظور اجرای کامل مصوبه شورای پول و اعتبار درباب کنترل ترازنامه شبکه بانکی، بانکها باید حداقل ۳ درصد از کل سپرده هایشان را بصورت اوراق مالی اسلامی نگهداری کنند و در این زمینه نیز لازم است شبکه بانکی اهتمام لازم را به عمل آورد.
به گفته کمیجانی، عملکرد بانکها و مؤسسات اعتباری درباب نگهداری حداقل ۳ درصد مانده سپرده های خود بصورت اوراق مالی اسلامی در آخر مردادماه ۱۴۰۰ نشان میدهد که حدود ۹۲۲.۸ هزار میلیاردریال اوراق مالی اسلامی در پرتفوی بانکهاست که نسبت به مانده سپرده های بخش غیردولتی نزد بانکها و مؤسسات اعتباری معادل ۲.۴ درصد است.
وی با اشاره به حجم تسهیلات پرداختی در پنج ماه سال جاری و تاکید بر این نکته که بانکها درباب تسهیلات دهی به بخش های مسکن، کشاورزی و صنعت اهتمام بیشتری داشته باشند، عنوان کرد: تسهیلات پرداختی بانکها طی پنج ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش های اقتصادی مبلغ ۹۰۰۷.۸ هزار میلیاردریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۵۱.۳ درصد افزایش داشته است.
به گفته رییس کل بانک مرکزی، لازم است شبکه بانکی به پشتیبانی از بنگاه های کوچک و متوسط توجه ویژه داشته باشد.
کمیجانی ضمن قدردانی از عملکرد بانکها در حوزه خرید تضمینی گندم، گندم را کالایی راهبردی خواند و اظهار داشت: دراین زمینه شبکه بانکی عملکرد نسبتاً مطلوبی داشته است و از شروع سال، از مجموع ۱۸ هزار میلیارد تومان تعیین شده برای این طرح، حدود ۱۵.۲۵ هزار میلیارد تومان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است. همین طور از ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده برای واردات کالای اساسی شامل گندم، حدود ۳، ۲۵۰ میلیارد تومان از طرف بانکها برای این مهم تسهیلات پرداخت شده است.
همچنین بنا به اعلام رییس کل بانک مرکزی طی پنج ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، بیش از ۲۱۳.۵ هزار میلیاردریال تسهیلات به ۷۳۵ شرکت دانش بنیان پرداخت شده است.
گفتنی است، در آخر رییس کل بانک مرکزی بر اهتمام بانکها در حوزه بهبود زیرساخت های فناورانه شبکه بانکی در اتصال به سامانه های بانک مرکزی و تلاش مجدانه شبکه بانکی در اجرای قانون جدید چک تاکید کرد.
وضعیت بازار بین بانکی، بهبود و اصلاح ترازنامه بانکها و سایر مباحث پولی و بانکی همچون مباحث طرح شده از طرف مدیران عامل بانکها در این نشست بود.


منبع:

1400/06/25
15:15:14
5.0 / 5
241
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه