رئیس اتاق تهران:

کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است

کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است به گزارش نیو باکس رییس اتاق تهران با اعلان اینکه کسری بودجه منجر به افزایش پایه پولی و به تبع آن نقدینگی وتورم شده است، اظهار داشت: یکنواخت کردن ارز، هدفمند کردن یارانه ها و کاهش تورم باید در دستور کار دولت قرارگیرد.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، مسعود خوانساری بامداد امروز در بیست و ششمین نشست هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران، گفت: در اقتصاد ایران در سال قبل بصورت جزئی از رکود خارج شدیم و رشد اقتصادی ۱.۲ درصدی داشتیم. طبق آمار مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در فصل اول امسال رشد ۶.۲ تا ۷.۴ درصدی داشته ایم. اگر به همین شکل رشد داشته باشیم وضع بهتر می شود.
رئیس اتاق تجاری تهران اضافه کرد: کماکان رشد نقدینگی رو به صعود است و در مرداد رشد نقدینگی به ۳، ۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. علت اصلی این مساله نیز کسری بودجه است. بر اساس گزارش ها درآمدها و هزینه ها تطابقی ندارند و کمتر از ۵۰ درصد درآمدها حاصل شده و دولت از تنخواه گردان بانک مرکزی بهره برده است که سبب افزایش پایه پولی و به تبع آن تورم و نقدینگی شده است.
وی افزود: دولت باید از رشد تورم پیشگیری کند برای اینکه در غیر این صورت نه فقط تورم بیشتر می شود بلکه نگرانی های نسبت به افزایش شدید قیمت ها خواهیم داشت.
پرداخت ۹۶۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ۱۰ سال
خوانساری اظهار داشت: آقای میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یارانه انرژی پرداختی از طرف دولت در سال را ۶۳ میلیارد دلار اعلام نموده است در حالی که طبق اعلام سازمان جهانی آژانس بین المللی انرژی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ دولت ها در ایران ۹۶۶ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت کرده اند که سالی ۹۸ میلیارد دلار می شود.
وی اضافه کرد: منتهی اگر عدد ۶۳ میلیارد دلار آقای میرکاظمی را در نظر بگیریم، یعنی سالانه به هر نفر ۱۹ میلیون تومان تعلق می گیرد. اگر این ارقام بصورت هدفمند پرداخت می شد نه فقط به اقشار لطمه پذیر آسیبی وارد نمی شد بلکه اقتصاد هم به حرکت می افتاد.
رئیس اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه دهک های بالای درآمدی بیشترین نفع را از یارانه ها می برند، اظهار داشت: دهک های پایین درآمدی از یارانه بنزین ۱.۶ درصد بهره می برند در صورتیکه دهک های بالای درآمدی ۲۴.۸ درصد استفاده می نمایند. در بیشتر یارانه ها دهک های بالای درآمدی سود می برند.
وی اضافه کرد: اثرات این مساله نه فقط منجر به افزایش بیش از پیش اختلاف طبقاتی می شود و آثاری در رفاه اجتماعی ندارد بلکه موجب می شود با تغییراتی که روی قیمت ها اعمال می شود امکان آزادسازی قیمت ها را نداشته باشیم و به دنبال آن زمینه های قاچاق محصولات تولیدی به خارج از کشور را فراهم گردد.
۳ ماموریت اقتصادی دولت
خوانساری افزود: از سویی دیگر نیز همچنان شاهد حضور ارز ترجیحی در اقتصاد ایران هستیم. امیدواریم دولت هر چه سریع تر نسبت به یکنواخت کردن ارز اقدام نماید.
رئیس اتاق تجاری تهران اشاره کرد: دولت باید دو موضوع هدفمندی کردن یارانه ها و حذف ارزهای چند نرخی را در دستور کار قرار دهد. همین طور انتظار می رود هدف اول وزرای اقتصادی دولت کاهش تورم باشد.


منبع:

1400/06/30
17:47:30
5.0 / 5
223
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه