معاون وزیر كار اعلام كرد؛

حفاری و نگهداری سنتی، عوامل اصلی حوادث کار در معادن

حفاری و نگهداری سنتی، عوامل اصلی حوادث کار در معادن معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دو مبحث حفاری و نگهداری سنتی از عوامل اصلی حوادث کار در معادن است.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی اظهار داشت: در کشور بیشتر از ۵ هزار و ۵۰۰ معدن وجود دارد و حدود ۹۰ معادن فعال در حوزه ذغال سنگ فعالیت دارند که روش های استخراج در بیشتر از ۹۰ درصد این معادن به طور عمده به صورت سنتی و تقریباً ناایمن است.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راهکار ارتقای ایمنی نیروی کار شاغل در معادن و افزایش بهره وری را عبور از روش های سنتی و به کارگیری تکنولوژی نوین عنوان نمود و اضافه کرد: از شرکتهای دانش بنیان که دارای قابلیت های فنی بالایی هستند میتوان برای تغییر روش های سنتی در استخراج معادن کمک گرفت و امیدواریم وزارت صمت و شورایعالی معادن هم تصمیم اساسی برای ایمن سازی معادن بگیرند.
رییس شورایعالی حفاظت فنی تصریح کرد: متأسفانه برخی از شرکت هایی که این معادن را در اختیار دارند تصور می کنند اگر کار را به پیمانکار واگذار کنند در ارتباط با نیروی کار دیگر مسئولیتی ندارند، در صورتیکه این شرکت ها در ارتباط با شرایط محیط و امور رفاهی کارگران همواره دارای تعهد هستند.
وی در ادامه ضمن اشاره به ماده ۱۳ قانون کار اظهار داشت: به استناد این ماده قانونی، مسئولیت نظارتی صاحب و مالک معدن بعنوان مقاطعه دهنده در واگذاری فعالیت ها به پیمانکاران، سلب نمی گردد.
در ادامه این نشست، علی مظفری، دبیر شورایعالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار ضمن عرضه توضیحاتی در مورد سفر هیأت کارشناسی بازدید کننده از معدن ذغال سنگ شهرستان طبس اظهار داشت: فناوری، رکن ارتقای ایمنی در کارگاه ها است و در غالب کشورهای توسعه یافته، کوشش برای کاهش اثرات رفتاری کارگر، مبحث ایمنی کار به حساب می آید، ازاین رو ارتباط خطای انسانی در وقوع حوادث به حداقل می رسد.
همچنین در این جلسه، بازبینی آئین نامه حفاظتی حفر چاه های دستی از جانب اعضا بررسی گردید. این آئین نامه در سال ۱۳۶۴ به تصویب شورایعالی حفاظت فنی رسیده و با عنایت به بازخوردهایی که در بحث بررسی حوادث ناشی از کار در سطح کشور وجود داشت بازبینی شد و بعد از بررسی در نشست های مختلف کمیته تخصصی در دستور کار شورا قرار گرفت.

1400/06/31
12:16:28
5.0 / 5
260
تگهای خبر: تكنولوژی , توسعه , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه