مدیركل دفتر صنایع فلزی وزارت صمت:

صادرات لوازم خانگی سال جاری به ۲۰۰ میلیون دلار می رسد

صادرات لوازم خانگی سال جاری به ۲۰۰ میلیون دلار می رسد مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اظهار داشت: در حالیکه در سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم سال قبل به ۱۴۰ میلیون دلار و سال جاری به ۲۰۰ میلیون دلار صادرات می رسیم.به گزارش نیو باکس به نقل از صدا و سیما، کیوان گردان در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: تولید کنندگان لوازم خانگی با اتکا به توان داخلی به خودباوری ملی رسیده اند. در ابتدای سال ۹۷، حدود ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی کشور در اختیار محصولات خارجی بود، اما در سال قبل به خودکفایی در این بخش رسیدیم و ۱۵.۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید کردیم که در مقایسه با ابتدای سال ۹۷، دو برابر شده است.
مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اضافه کرد: اگر نمی توانستیم این کالاها را در داخل تولید نماییم، برای واردات آن باید حدود چهار میلیارد دلار ارز اختصاص می دادیم.
وی اضافه کرد: دو سال پیش حدود دو میلیارد دلار واردات قطعات لوازم خانگی داشتیم که حالا با افزایش عمر ساخت داخل به میانگین ۷۰ درصد، واردات قطعات لوازم خانگی به یک و چهار دهم میلیارد دلار کم شده و ارزبری قطعات لوازم خانگی به ۳۰ درصد رسیده است.
مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اظهار داشت: در صورتیکه در سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم سال قبل به ۱۴۰ میلیون دلار و سال جاری به ۲۰۰ میلیون دلار صادرات می رسیم. کشوری که وارد کننده لوازم خانگی بوده، امروز به صادرکننده این لوازم تبدیل گشته است.
وی افزود: بازار واردات کشورهای همسایه ما در لوازم خانگی سالانه ۳۷ میلیارد دلار است که برای ورود به این بازار، برنامه ریزی کرده ایم.
گردان اضافه کرد: ۲۰۰ شرکت قطعه ساز لوازم خانگی در کشور فعال اند و صنایع پایین دستی در این بخش راه افتاده است و از این جهت وضع خوبی داریم.
وی اظهار داشت: باید به سمت بازارهای صادراتی برویم و برای این کار احتیاج به تنوع و کیفیت داریم.
مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اضافه کرد: حالا در بعضی شرکت های لوازم خانگی ۳۰۰ تن از نخبگان در مراکز پژوهشی آنها مشغول تحقیق و پژوهش هستند و برخی نتایج پژوهشها در آستانه بهره برداری است.
گردان اظهار داشت: رمز بقای بنگاه های اقتصادی، تولید کالاهای باکیفیت و استفاده از فناوری های روز دنیاست و هر بنگاهی این کار را نکند، در بازار حذف می شود.
وی اضافه کرد: ما برای صنایع لوازم خانگی در تأمین مواد اولیه آنها در صنعت پتروشیمی و فولاد ریل گذاری کرده ایم.
گردان اظهار داشت: حالا محصولات تولیدکنندگان لوازم خانگی کشورمان قابل رقابت با محصولات مشابه دیگر در دنیا بوده و از فناوری بالایی برخوردارست.
وی اضافه کرد: در لوازم خانگی قیمت ها دستوری نیست، اما سازمان حمایت فرمولی در سامانه ۱۲۴ برای قیمت ها دارد که با قیمت های نامتعارف برخورد کند. البته حالا این مساله رعایت می شود و قیمت ها متعارف است.
مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اظهار داشت: دلیل رفتن شرکت های خارجی بعد از اعمال تحریم ها، سرمایه گذاری نکردن آنها در داخل کشور بود، چونکه سرمایه گذاری را بخش خصوصی ایرانی انجام داده بود. با رفتن آنها، نشان های تجاری داخلی بوجود آمد البته از موضوعات مهمی که به دنبال آن هستیم، ساخت اجزا و قطعات لوازم خانگی نشان های خارجی در داخل است. در این زمینه زمینه برای حضور سرمایه گذاران خارجی وجود دارد.
وی اظهار داشت: کشورهای صنعتی در ابتدای راه اندازی صنایع خود سیاست های محکمی در واردات داشته اند و بعنوان نمونه کره جنوبی ۱۲ سال واردات لوازم خانگی را ممنوع اعلام نمود.
مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اضافه کرد: ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی به کشور، ظرفیتی را برای شرکت های داخلی به وجود آورده است که با توان بالا محصولاتی با قیمت مناسب و کیفیت بالا تولید کنند.
بخش قابل توجهی از قطعات لوازم خانگی در داخل تولید می شود
جعفر قادری نایب رییس کمیسیون جهش تولید مجلس هم با اعلان اینکه قیمت گذاری بر محصولات لوازم خانگی، انگیزه تولید کننده را از بین می برد، گفت: زمانی که تولید کننده وارد بازار می شود مجبور است کیفیت خویش را افزایش دهد و رقابت تضمین کننده کیفیت است.
وی با اعلان اینکه حدود ۵۰۰ تولید کننده لوازم خانگی در کشور داریم، افزود: به سبب حجم تقاضا در کشور و رقابت بین تولید کنندگان، افزون بر افزایش کیفیت محصولات، قیمت ها هم رقابتی خواهد شد.
قادری اظهار داشت: شرکت های لوازم خانگی داخلی به شرکت های دانش بنیان تبدیل گشته و از نظر کمیت و کیفیت بهبود یافته اند.
وی با اعلان اینکه بخش قابل توجهی از قطعات لوازم خانگی در داخل تولید می شود، اضافه کرد: هم صنعت فولاد و هم صنایع پتروشیمی نیازهای صنایع لوازم خانگی را تأمین می کنند.
نایب رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس اظهار داشت: حالا ۲۵ شرکت تولید کننده یخچال و هشت شرکت تولید کننده تلویزیون در کشور فعالند و دانشگاه های ما وارد حوزه صنایع لوازم خانگی شده اند.
قادری اضافه کرد: باید مسیری که در صنایع نظامی و هوا-فضا طی شده است در بخش لوازم خانگی دنبال شود و شرکت های تولید کننده لوازم خانگی به سمت دانش بنیان شدن یا استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان بروند.
وی اظهار داشت: حالا شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری به حوزه هایی وارد شده اند که تصور آن سخت است؛ بدین سبب صنایع لوازم خانگی با اتکا بر این شرکت ها می توانند مشکلات خویش را مرتفع کنند.
قادری اضافه کرد: باتوجه به برنامه های معاونت علمی ریاست جمهوری و قراردادهای شرکت های تولید کننده لوازم خانگی با دانشگاه ها، آینده روشنی در مقابل صنعت لوازم خانگی است.
وی اظهار داشت: باتوجه به سرمایه گذاری که در بخش بالادستی صنایع لوازم خانگی انجام شده است، هر روز در صنایع پتروشیمی رده های جدیدی از محصولات تولید می شود که به کیفیت لوازم خانگی می افزاید.
نایب رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس اضافه کرد: در مبحث سرمایه گذاری باید جهت گیری به بخش های پایین دستی صنعت لوازم خانگی باشد، چونکه سرمایه گذاری چندانی در این بخش انجام نشده است.
قادری اظهار داشت: با توجه به این که حالا بخش قابل توجهی از مواد اولیه صنایع پایین دستی لوازم خانگی وارد می شود، سرمایه گذاری در این بخش باعث می شود تولید کنندگان نیاز خویش را از بازار داخلی تأمین کنند.
وی اضافه کرد: در بخش ماشین آلات و تجهیزات تولید لوازم خانگی، ظرفیت های خوبی در کشور به وجود آمده است.
افزایش تولید لوازم خانگی
عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی هم در این برنامه اظهار داشت: سال ۹۷ به سبب تحریم ها و شوک ارزی، میزان تولید لوازم خانگی چشم گیر نبود، اما تولید این محصولات در سال ۹۹ به اوج خود رسید و در شش ماهه نخست سال جاری روند افزایشی تولید این محصولات را داریم.
وی اضافه کرد: در استفاده از قطعه سازان داخلی و شبکه تأمین قطعات به وضع مطلوبی رسیده ایم و امیدواریم با بهره گیری از شرکت های دانش بنیان و تکنولوژیهای جدید این روند ادامه یابد.
هاشمی اظهار داشت: انجمن صنایع لوازم خانگی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار لوازم خانگی را تأسیس کرده است. وظیفه این کانون؛ بررسی چالش های فناوری در صنایع لوازم خانگی است و زمینه پیوند این صنایع را با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها فراهم می آورد.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی اظهار داشت: اگر نظارت کافی بر قاچاق لوازم خانگی مانند کولبری، مرزنشینی، ته لنجی و مناطق آزاد نباشد؛ باتوجه به جو روانی ممنوعیت ورود لوازم خانگی به کشور؛ قاچاقچیان شبکه قاچاق خویش را گسترش می دهند و گرفتار مشکلات بسیاری می شویم.
وزارت صمت برای تجهیزات ارز اختصاص نمی دهد
حسین فتاحی تولید کننده لوازم خانگی هم در ارتباط تصویری با این برنامه اظهار داشت: برای نوآوری در صنایع لوازم خانگی احتیاج به سرمایه گذاری داریم، اما وزارت صمت برای تجهیزات و ماشین آلات؛ ارز اختصاص نمی دهد و مجبوریم ارز حاصل از صادرات را دراین زمینه استفاده نمائیم.
وی اضافه کرد: باید زمینه ای فراهم گردد تا تولیدکنندگان خارجی بتوانند با شرکای ایرانی تولید مشترک در لوازم خانگی داشته باشند و برای سرمایه گذاری آنها تضمین ارزی به سرمایه گذاران خارجی داده شود.
فتاحی اظهار داشت: دو شرکت کره ای که ورود محصولات آنها به کشور ممنوع شد؛ در گذشته محصولات خویش را در ایران مونتاژ می کردند و عمق ساخت داخل نداشتند. شرکت های خارجی باید فناوری خویش را به داخل کشور منتقل کنند که اگر خواستند بروند مشکلی پیش نیاید.
وی اضافه کرد: از سال ۹۲ که سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد؛ تولید کنندگان لوازم خانگی که بیشتر خصوصی هستند در جهت این سیاست ها سرمایه گذاری کردند و دانش خویش را زیاد کردند و ماشین آلات وارد کردند.
این تولید کننده لوازم خانگی اظهار داشت: تا سال ۹۷ با شرکت های خارجی رقابت می کردیم، اما با خروج آنها از کشور توانستیم نیاز مصرف کنندگان داخلی را تأمین نماییم و زمان لازم داریم تا به صورت کامل بر دانش لوازم خانگی مسلط شویم.

1400/07/12
22:07:30
5.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه