صنعت لوازم خانگی در مسیر بالندگی-۹

صنعتی که از خاک بپاخاست

صنعتی که از خاک بپاخاست نیو باکس: صنعت لوازم خانگی که با خروج برندهای کره ای طی دو سال قبل جان باردیگر گرفته و شاهد فعالیت سه شیفت خطوط تولید است، هر از گاهی با مطرح شدن گمانه هایی در خصوص ازسرگیری واردات، تهدید می شود.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، صنعت لوازم خانگی کشور که با خروج برندهای کره ای از بازار ایران، طی سه سال قبل جان باردیگر گرفته و شاهد فعالیت سه شیفت خطوط تولید است، هر از گاهی با مطرح شدن گمانه هایی در خصوص ازسرگیری واردات، تهدید می شود؛ تهدیدی که اخیراً با دستور رهبر انقلاب که با همراهی دولت سیزدهم به دستگاه های اجرائی ابلاغ گردید، به نظر می آید برطرف شده باشد.
در پی بازگشت تحریم های یک جانبه آمریکا در سال ۹۷، سامسونگ و ال جی کره جنوبی از نخستین شرکت هایی بودند که باوجود داشتن سهم بازار چشم گیر، با بدعهدی تصمیم به خروج رسمی از بازار کشور گرفتند.
با خروج این برندهای لوازم خانگی از بازار کشور خطوط مونتاژ این برندها در داخل کشور تعطیل شد؛ در ادامه نیز کاهش درآمدهای نفتی، کشور را گرفتار یکی از چالش های شدید ارزی چند سال اخیر کرد. این چالش ارزی، تحولات مهمی را در اقتصاد کشور به دنبال داشت که مهم ترین آن جهش ۳۰۰ درصدی نرخ ارز بود بطوریکه قیمت دلار از ۴ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان رسید و دولت دوازدهم برای کنترل مخارج ارزی و جلوگیری از واردات بی رویه، ورود کالاهای غیرضروری و مشابه تولید داخل همچون لوازم خانگی به کشور را ممنوع اعلام نمود. بدین سان راه برای واردات لوازم خانگی تولید شده به کشور نیز بسته شد.
صنعتی که از خاک برخاست
تعطیلی خطوط مونتاژ و ممنوعیت واردات لوازم خانگی تولید شده عملاً جریان عرضه به بازار مصرف داخلی را گرفتار خلأ جدی کرد چونکه تا زمان حضور دو برند کره ای سامسونگ و ال جی در بازار ایران، عمده بازار لوازم خانگی در اختیار این دو برند قرار داشت و تولیدکنندگان وطنی سهم چندانی از بازار نداشتند و طبیعتاً تولیدشان هم بسیار اندک بود.
اما با خروج این دو برند از بازار داخلی، تولیدکنندگان داخلی توانستند با بهره گیری از فرصت پیش آمده، رکوردهای خوبی در تولید لوازم خانگی ثبت کنند و با سرمایه گذاری های جدید و عظیمی که در زمینه «تحقیق و توسعه» و توسعه خطوط تولید انجام شد، توانستند به تدریج خلأ کره ای ها را در بازار پر کنند.
براساس آمار، طی سه سال قبل ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جدید از طرف تولیدکنندگان داخلی برای توسعه خطوط تولید لوازم خانگی انجام شده است و خطوط تولید بی رونق و کم کارگر کارخانجات داخلی، اینک بصورت سه شیفت مشغول فعالیت است و صادرات نیز در دستور کار تعدادی از برندهای داخلی قرار گرفته است. البته ناگفته نماند که کیفیت محصولات تولید داخل در وضعیت راضی کننده ای قرار دارد اما برای کسب سهم بیشتر از بازار، باید برای ارتقای بیش از پیش همه ابعاد آن نقشه راه داشت، چونکه رونق تولید لوازم خانگی داخلی منجر به رونق زنجیره ای از صنایع دیگر از صنعت تولید ورق تا صنایع تولید قطعات تا صنایع خدمات در زمینه خدمات بعد از فروش، نیز خواهد شد.
شیطنت ها مقابل صنعتی که تازه جان گرفته است
احیای صنعت لوازم خانگی داخلی که اینک در فضایی رقابتی در تلاش است از نظر تکنولوژی و کیفیت با برندهای کره ای وارد رقابت شود، در حالی رقم خورد که اخیراً بارها گمانه هایی درباره ازسرگیری واردات لوازم خانگی کره ای مطرح گردیده است. همچون این که گفته می شود آمریکا موافقت کرده منابع بلوکه شده ایران در کره، در قالب لوازم خانگی با ایران تسویه شود.
بدیهی است در شرایطی که تولیدکنندگان داخلی درحال انجام سرمایه گذاری های سنگین برای توسعه هستند، از سرگیری جریان واردات به شدت به این جریان ضربه می زند.
با همین دغدغه نیز، تولیدکنندگان نامه ای به رهبر انقلاب نوشتند و دغدغه های خود درباره احتمال ازسرگیری واردات را به ایشان اعلام نمودند.
رهبر انقلاب در واکنشی هوشمندانه به این نامه، عنوان کردند اگر موارد مطروحه در نامه درست است باید جلوی واردات گرفته شود. رییس جمهور نیز در اجرای دستور رهبری، به دستگاه های ذیربط ممنوعیت واردات لوازم خانگی را اعلام نمودند.
اگرچه برخی به این مواضع خرده گرفتند اما نکته مهم این است که حساب جاری کشور در ترازپرداختها در شرایطی نیست که بتواند برای واردات لوازم خانگی خارجی که نمونه مشابه داخلی آن به مفهوم دقیق کلمه وجود دارد، ارز مورد نیاز را تامین کند مگر به قیمت افزایش نرخ ارز و به تبع آن تحمیل تورم از محلی جدید به سفره مردم.

سید حسن حسینی شاهرودی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره لزوم پشتیبانی از صنعت لوازم خانگی کشور اظهار داشت: در ۳ سال قبل صنعتگران ما شامل متخصصان، مهندسین، کارگران و سرمایه گذاران وارد میدان شدند تا با عزم ملی هم کیفیت و هم کمیت را بالا ببرند و کمبود را جبران کنند؛ به شکلی که در سال ۹۸ تا ۹۹ به میزان ۷۸ درصد رشد تولید داشتیم. همین طور نسبت به سال ۹۷ رشد بالای ۱۰۰ درصدی داشته ایم و پیش بینی می شود تا آخر سال صد در صد نیاز کشور را برطرف نماییم.
شاهرودی اضافه کرد: هم اکنون ۷۰ درصد نیاز بازار برطرف شده و ۳۰ درصد بوسیله بازار سیاه قاچاق لوازم خانگی پاسخ داده می شود؛ اگر جلوی قاچاق گرفته شود بطور قطع تولیدکنندگان این ظرفیت را دارند که تمام نیاز بازار را برطرف کنند.
سرمایه گذاری نیم میلیارد دلاری در صنعت لوازم خانگی طی ۳ سال
عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در گزارش نیو باکس به نقل از مهر در مورد میزان سرمایه گذاری انجام شده در زمینه لوازم خانگی طی ۳ سال قبل اظهار داشت: در بخش لوازم خانگی بزرگ بصورت میانگین ۳۰۰ میلیون دلار و در مجموع لوازم خانگی بزرگ و کوچک تقریباً ۵۰۰ میلیون دلار بصورت میانگین سرمایه گذاری شده است که به همین نسبت نیز شاهد افزایش اشتغال بودیم به صورتی که اکنون نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر در این صنعت مشغول به کار شدند.
صرفه جویی ارزی ۲۵۰ میلیون دلاری طی ۳ سال
هاشمی در مورد وضعیت بخش تحقیق و توسعه در صنعت لوازم خانگی اظهار نمود: طی سه سال قبل بصورت میانگین ۲۵۰ میلیون دلار به سبب بومی سازی صرفه جویی ارزی داشتیم که نتیجه تحقیق و توسعه بوده است.
وی اضافه کرد: همین طور انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ابتدای سال جاری با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار را تشکیل داد که نقش بررسی و احصای چالش های فناوری در صنعت لوازم خانگی را بر عهده دارد و بسترسازی لازم برای ارتباط بین بدنه دانش و مراکز نوآوری و استارتاپ ها با صنعت و بازار را فراهم می آورد. در حقیقت ما در این کانون برای هر کالا درخت فناوری ترسیم می نماییم و تکنولوژی تمام قطعاتی که در دنیا استفاده می شود را عیناً در داخل عملیاتی می نماییم.
ممنوعیت واردات ایستگاه نخست رونق تولید است
البته باید توجه داشت که دستور هوشمندانه رهبری برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی بخش پایانی این داستان نیست بلکه بخش اول رونق صنعت لوازم خانگی است. به این معنا که با ممنوع شدن واردات لوازم خانگی، اگر دولت به نقش خود بعنوان تنظیم گر به درستی عمل نکند و این صنعت را باوجود بالندگی فعلی، به حال خود رها کند، احتمال شکل گیری لطمه های گوناگون همچون انحصار و افت کیفیت وجود دارد که در بخش بعدی گزارش، به این مساله خواهیم پرداخت.


منبع:

1400/07/13
12:00:13
5.0 / 5
417
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه