وزیر صمت:

صادرات لوازم خانگی چهارسال دیگر 2 برابر واردات می شود

صادرات لوازم خانگی چهارسال دیگر 2 برابر واردات می شود نیو باکس: وزیر صمت اظهار داشت: باید تا سال آینده در حوزه لوازم خانگی نسبت صادرات به واردات به ۵۰ درصد برسدو در سال ۱۴۰۲ به یک تراز متعادل برسیم و در سال ۱۴۰۴ حداقل ۲ برابر واردات شود.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در نشست هم اندیشی با تولیدکنندگان لوازم خانگی و بررسی اهداف و برنامه های این صنعت که درحال برگزاری است، اظهار نمود: اولویت گذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و نظارت وظیفه دولت می باشد. ما اولویت هایی را تعیین می نماییم و انتظار داریم بنگاه های ذی نفع متناسب با این اولویت ها به ما برنامه دهند؛ یک برنامه تلفیقی بگذاریم تا در بخش کلان به اهداف برسیم.
وزیر صمت اضافه کرد: علیرغم رشد خوب تولید در لوازم خانگی، نسبت واردات به صادرات قابل دفاع نیست. البته اسفناک نیست ولی باید تا سال آینده نسبت صادرات به واردات به ۵۰ درصد برسد. معادل ۵۰ درصد واردات قطعات صادرات کند و در سال ۱۴۰۲ به یک تراز متعادل و در سال ۱۴۰۴ حداقل ۲ برابر شود.
فاطمی امین در ادامه با اشاره به اینکه فعال اقتصادی و صادرکننده نباید پشت در گمرک، مالیات، بیمه و … بماند و ما باید مشکلات این بخش ها را حل نماییم، اظهار داشت: هم اکنون ۶ رایزن بازرگانی داریم که مقرر شده تا سال آینده ۶۰ رایزن و تا سال ۱۴۰۲، ۱۲۰ رایزن در کشورهای مختلف داشته باشیم.
وی در مورد قیمت تمام شده محصولات لوازم خانگی اظهار داشت: نحوه کاهش قیمت تمام شده موضوعی است که باید توسط فعالان حوزه لوازم خانگی جمع بندی شده و تا ۱۵ آبان ماه به وزارت خانه ارسال شود. تولیدکنندگان باید به ما بگویند که برای این مورد به چه چیزهایی نیاز دارند همینطور باید به ما الزامات صادرات را بگویند تا ما آنها را پیگیری نماییم اما از آن طرف مباحث در ارتباط با قاچاق را ما راسا پیگیری می نماییم.
وزیر صمت اضافه کرد: از اوایل مهر ماه برنامه ای برای رصد جمعی کالاها شروع کرده ایم که از راه آن کالاها را در انبارها رصد می نماییم و همینطور ردیابی مالی را هم انجام می دهیم.
وی افزود: طبق این برنامه که تا آخر آذر ماه تکمیل می شود با کالای قاچاق در نظام توزیع مقابله خواهد شد، همینطور سامانه جامع تجارت تا آخر سال تکمیل می شود.
فاطمی امین با اشاره به اینکه با تعرفه برای واردات موافق هستم، اظهار داشت: منتها تعرفه واردات باید مشروط باشد این که صرفا تعرفه را تا ابد افزایش دهیم نمی تواند کمکی به صنعت کند بلکه باید تعهداتی بگیریم تا مطمئن شویم که میتوان انتظار اتفاقات خوب را داشت. ازاین رو بالا بردن تعرفه به تنهایی نتیجه ای ندارد.
وی افزود: چندی قبل ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوبه ای درباره صادرات داشت که در این مصوبه تهاتر رسمیت داده شد و انتقال پول راحتتر صورت خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به موانع بانکی هم اظهار داشت: تأمین مالی زنجیره ای و اعتبار خریدار می تواند کمک زیادی به صنعت کند بخصوص وقتی که به لحاظ سقف تسهیلات محدود باشیم.
وزیر صمت در ادامه خاطرنشان کرد: منظور ما از صادرات لوازم خانگی صادرات کل زنجیره یعنی قطعات هم است.
وی به مواد اولیه تولید لوازم خانگی اشاره نمود و اظهار داشت: در مورد بازار محصولات پایه بخصوص فولاد و پتروشیمی کارهای مهمی انجام شده که از این طریق سهمیه ها، رانت ها و امضاهای طلایی برداشته می شود در این راستا آیین نامه دقیقی تدوین شد که از امروز به مرحله اجرا رسید.


منبع:

1400/07/17
20:02:14
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه