چرا طلا در مقابل صعود مقاومت می کند؟

چرا طلا در مقابل صعود مقاومت می کند؟ نیو باکس: قیمت طلا با وجود آمار اشتغال ماهانه ناامید کننده آمریکا نتوانست صعود کند و مفسرین را به ارزیابی وضعیت فعلی این فلز باارزش واداشت.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در سپتامبر که نشان داد اقتصاد این کشور تنها ۱۹۴ هزار شغل جدید افزوده است، بسیار غافلگیرکننده و پایینتر از رقم ۵۰۰ هزار شغل جدیدی بود که مفسرین پیش بینی کرده بودند. باتوجه به اینکه جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا برای شروع تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در نوامبر به گزارش نسبتا خوبی نیاز دارد، این آمار شکست بزرگی بود.

فرانک چالی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز اظهار داشت: آمار اشتغال ضعیفتر از حد مطلوب بود. خبر بد، خبر خوب برای طلاست برای اینکه بازار بر این باور است که بانک مرکزی آمریکا نمی تواند با قدرت، تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در ماه آتی یا افزایش نرخهای بهره در آینده نه چندان دور را شروع کند.

طلا در واکنش به آمار اشتغال، در معاملات روز جمعه ۲۰ دلار افزوده شد و تا رکورد ۱۷۸۱ دلار صعود کرد. با این وجود طلا در پی صعود بازده اوراق خزانه آمریکا نتوانست این رشد را حفظ کند و حدودا همه آنرا واگذار کرد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، در ۱۷۵۷ دلار و ۴۰ سنت بسته شد و یک دلار کاهش هفتگی نشان داد.

اورت میلمان، کارشناس فلزات باارزش گینزویل کوینز اظهار داشت: همانطور که در ماههای گذشته مشاهده شد، قیمت طلا به آمار اقتصادی بسیار حساس بوده است. بازارهای اوراق قرضه و رمزارز تقاضا برای دارایی امن را از طلا به سمت خود جذب کرده اند. با ضعیف شدن آمار اقتصادی طلا می تواند نظرات را به سمت خود جلب نماید اما باید برای خریداران جدید بعنوان پوششی در مقابل تورم جذابیت پیدا کند. بنظر می رسد آمار اقتصادی روند افولی پیدا کرده اند. تورم همچنان بالاتر می رود. همه این موارد برای طلا نسبتا مثبت هستند. به ویژه که تورم خارج از آمریکا دیده می شود و اگرچه پاول گفته است افزایش قیمتها موقتی است اما گویا این قطار متوقف نخواهد شد.

پرسش مهم برای طلا این است که آیا پاول موضع خودرا برای تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در نوامبر را حفظ خواهد کرد؟ چند هفته پیش پاول گفته بود موقعیت برای شروع تعدیل مهیا شده است اما آیا هنوز هم همچنین است؟

به گفته چالی، این ریسک برای طلا وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا به دلیلهای شفافیت همچنان زمان شروع تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را تغییر ندهد.

وی درباره سطوح قیمت کلیدی که باید زیر نظر داشت، اظهار داشت: طلا نمی تواند نیروی صعودی بوجود آورد مگر اینکه به بالای رکورد ۱۷۸۱ دلار روز جمعه صعود کند. ۱۷۸۱ دلار میانگین قیمت ۵۰ روزه است. اگر بازار بتواند در بالای این سطح بسته شود، برای خریداران طلا مناسب خواهد بود و در آن صورت می توان درمورد قیمت ۱۸۰۰ دلار صحبت کرد اما فعلا بازار این سطح قیمت را نپذیرفته و طلا در سطح ۱۷۲۰ دلار از حمایت برخوردارست.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری با اهمیت ترین گزارش اقتصادی که منتشر می شود، جزئیات نشست سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال در روز چهارشنبه است. همین طور گزارش شاخص قیمت مصرفی آمریکا روز چهارشنبه منتشر می شود و همه پیش بینی می کنند تورم سالانه ۵.۳ درصد می ماند. روز پنج شنبه هم آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و شاخص قیمت تولیدکننده منتشر می شود و روز جمعه بازارها تازه ترین آمار خرده فروشی را دریافت خواهند کرد.

منبع:

1400/07/18
11:54:29
5.0 / 5
269
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه