همه چیز در مورد بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك

واکسینه شدن۶۰ میلیون راس دام سبک

واکسینه شدن۶۰ میلیون راس دام سبک مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به این که از جمعیت 71 میلیون راس دام سبک کشور بیش از 60 میلیون راس مقابل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده اند، اظهار داشت: انتظار داریم با واکسیناسیون گسترده شاهد کاهش کانون های بیماری در نیمه دوم سال باشیم.علیرضا اکبرشاهی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیش از ۱۰ سال است که در کشور شناسایی شده، اظهار داشت: این بیماری در ۱۰ سال قبل به دام های اهلی و حیات وحش خسارت های زیادی وارد کرده است.

وی با اشاره به این که واکسیناسیون بموقع و رعایت مسائل بهداشتی در کنترل این بیماری نقش دارد، اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی طرح ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک را تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار گذاشته است و تمام کشورهای جهان متعهد شدند تا سال ۲۰۳۰ نسبت به ریشه کنی این بیماری اقدام نمایند.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی افزود: سازمان دامپزشکی در ضمن این سالها واکسیناسیون را با اولویت مناطق پرخطر و مناطق اطراف حیات وحش در دستور کار قرار داده است. در سال ۱۳۹۰ حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند و آن زمان بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ۲۵۰۰ کانون شناسایی شد. اما با واردات واکسن و تولید در داخل و بطور کل رونق واکسیناسیون، در سال ۱۳۹۹، ۳۷ میلیون و ۸۳۳ هزار راس دام واکسینه شدند و کانون بیماری نیز به عدد ۳۶۰ رسید. یعنی با کاهش ۸۵ درصدی کانون های بیماری در سال ۱۳۹۹ مواجه شدیم.

۶۰ میلیون راس دام سبک کشور تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند

وی اشاره کرد: سازمان دامپزشکی در سال ۱۴۰۰ و در امتداد تعهد ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان به سازمان بهداشت جهانی، برنامه ریشه کنی این بیماری را تدوین و اجرا کرده است. امسال نخستین سال اجرای این برنامه است و مقرر است در این سه سال پیش رو بیش از ۹۰ درصد دام سبک کشور بصورت رایگان واکسینه شوند. تا حالا نیز از جمعیت ۷۱ میلیون راس دام سبک کشور بیش از ۶۰ میلیون راس تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. در مراحل بعدی نیز نوزادان این دام های سبک واکسینه می شوند و در نهایت نیز این بیماری ریشه کن می شود.

به گفته وی با واکسیناسیون گسترده دام های سبک در کشور انتظار داریم در نیمه دوم امسال کانون های بیماری به شدت کاهش یابند. البته ریشه کنی این بیماری منوط به این است که کشورهای همسایه همزمان با ما واکسیناسیون را انجام دهند. برای اینکه اگر در کشورهای دیگر انجام نشود با قاچاق دام احتمال انتقال این بیماری هم وجود خواهد داشت.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک قابل سرایت به انسان نیست

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی در پاسخ به این پرسش که این بیماری چگونه انتقال می یابد و آیا قابل سرایت به انسان هست یا خیر؟ اظهار داشت: این بیماری ویروسی اختصاصی دام سبک یعنی گوسفند و بز و کل در حیات وحش است. راه انتقال آن نیز بوسیله تماس حیوانات با یکدیگر و آبشخور و مراتع مشترک است. این بیماری قابل سرایت به انسان نیست؛ بااینکه اسم آن طاعون نشخوارکنندگان کوچک است ولی گزارشی از سرایت به دام سنگین هم نداشته ایم. اسم طاعون هم برای این گذاشته شده که شدت بیماری و تلفات آن بسیار زیاد و شبیه طاعون انسانی است.

خشکسالی کانون بیماری را بیشتر کرده است

اکبرشاهی با اعلان اینکه این بیماری از سالهای قبل در حیات وحش وجود داشته است، عنوان کرد: سال قبل در ۷ ماهه امسال ۵ کانون حیات وحش درگیر این بیماری شدند و امسال نیز در همان مدت مشخص ۷ کانون بیماری شناسایی شده اند. علت افزایش کانون های بیماری در حیات وحش نیز افزایش آگاهی نسبت به این بیماری، رصد و پایش بیشتر و البته خشکسالی است. خشکسالی سبب شده که حیوانات حیات وحش برای تامین علوفه و آب گرفتار مشکل شوند و به محل نگهداری حیوانات اهلی مراجعه و از آبشخورها و مراتع آنها استفاده کنند. همین مورد هم نقاط تماس آنها را بالا برده است.
1400/07/20
10:56:07
5.0 / 5
268
تگهای خبر: تولید , سازمان , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه