ابهامات در واردات لوازم خانگی

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پاسخگو باشد

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پاسخگو باشد نیو باکس: در صورتیکه رییس دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تاکید کرده بود کالاهای وارداتی از طرف مرزنشینان جهت استفاده شخصی است و بطور معمول از استانهای مرزی خارج نمی گردد، صحبت های اخیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، انتشار نامه ای از وزارت صمت در ارتباط با خروج تجمیعی و تجاری کالای مرزنشینی و همین طور وفور کالاهای خارجی در بازار، ابهامات جدیدی به وجود آورده است.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در ایام اخیر اسنادی از ثبت سفارش لوازم خانگی در زمان ممنوعیت انتشار یافته که برمبنای توضیحات مسئولان، در اصل مربوط به ثبت آماری (مربوط به کالای غیرتجاری) واردات کولبری و مرزنشینی بوده است. در پی آن گمرک از وزارت صمت خواست که با ممنوعیت های موجود و دستور مقام معظم رهبری، تکلیف این نوع واردات را مشخص نماید. در پاسخ، رییس دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت اعلام نمود که واردات مرزنشینی و کولبری به علت مسائل معیشتی مشمول ممنوعیت ها و محدودیت ها نیست.
اما در همان زمان، حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از تصویب قانونی در انتهای سال ۱۳۹۸ آگاهی داد که برمبنای آن واردات مرزنشینی بصورت تجمیعی مجاز اعلام گردید و حتی در شرایطی که طبق قانون، کالاهای وارد شده بوسیله مرزنشینان باید در همان استانها یا استانهای همجوار استفاده شود، بگفته غزنوی، برخی اخبار تایید نشده از آن حکایت می کند که مجوز انتقال این کالاها به سایر استانها نیز داده شده است.
روز گذشته هم با وجود تکذیب ها از طرف وزارت صمت در هفته قبل، رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی باردیگر این مساله را بیان کرد و حتی اظهار داشت که اطلاعات موثق دارد دو کشتی از کره که مقصد آنها خاورمیانه عنوان شده بود به ایران آمدند و با همین مجوز توانستند کالاهای خودرا ترخیص کنند. البته این موضوعات مربوط به خود مرزنشینان نیست، بلکه گفته می شود عده ای از کارت و موقعیت مرزنشینان سوء استفاده می نمایند و سود اصلی را هم خودشان می برند.
اما سعید عباسپور، رییس دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، قبل تر، این مساله را رد و درباره خروج کالاها از استانهای مرزی تاکید کرده بود که کالایی که مرزنشینان وارد می کنند، مصرف شخصی دارد و اگر بخواهند از استان خارج کنند، حتما باید شورای استان اجازه دهد، حقوق دولت را بپردازند و برخی قوانین را رعایت کنند؛ بدین سبب به طور معمول کالا از استانهای مرزی خارج نمی گردد. همین طور دولت هیچ گاه اجازه خروج تجمیعی از استانهای مرزی را نداده، بلکه کولبران می توانند بصورت تجمیعی کالای خودرا از بندر حوزه استان ترانزیت کنند و در آنجا به نفرات تحویل دهند؛ بدین سبب بگفته او کالاهای خارجی که در استان تهران با گارانتی فروخته می شوند، عموما قاچاق هستند و گارانتی آنها مربوط به شرکت های متفرقه است.
در بازار چه خبر است؟

گزارش های میدانی از بازار نشان داده است کالاهای خارجی جدید به وفور در بازار فروخته می شوند و حتی برخی مغازه داران اصلا کالای ایرانی ندارند که تعدادشان هم کم نیست. کالاهای دارای گارانتی اصل مربوط به سه تا چهار سال قبل هستند و کالاهای خارجی جدید گارانتی های متفرقه دارند. البته همین گارانتی های متفرقه دو سال ضمانت قطعات، ۱۰ سال ضمانت موتور و پنج سال بیمه در مقابل دزدی و آتش سوزی دارند!

چرا پس از ۳ سال ممنوعیت، هنوز کالای خارجی در بازار فراوان است؟

به طور کلی این وضعیت ابهامات زیادی دارد که لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت و همین طور ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به آنها پاسخ دهد.

اولین ابهام، نامه ای است که بتازگی عباسپور به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نوشته و برمبنای آن کالاهای قابل ورود مرزنشینان و شرکت های تعاونی، هنگام خروج از استان بصورت تجمیعی و تجاری و بعد از تایید شورای ساماندهی مبادلات مرزی، باید خدمات بعد از فروش داشته باشند.

با توجه به تاکید این مقام مسئول در خصوص جلوگیری از خروج کالاهای مرزی بصورت تجمیعی از استانهای مرزی، لازم است وزارت صمت در ارتباط با این نامه توضیح دهد و در کنار آن بررسی کند که کالاهای قاچاق موجود در بازار چگونه با سو استفاده از رویه مرزی وارد می شوند؟ همین طور باتوجه به اظهارات رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، باید مشخص شود تا حالا کالاهای وارداتی به استناد قانونی که آنها می گویند به کشور وارد شده است یا خیر؟
علاوه بر این، باتوجه به وفور کالای قاچاق در بازار به نظر می آید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید پاسخ دهد، در سه سالی که وارد لوازم خانگی ممنوع بوده، چه راهکارهایی برای مبارزه با قاچاق در پیش گرفته است. از جانب دیگر در شرایطی که فقط چند شرکت با اسامی معروف که با مراجعه به هر مغازه و حتی چند تماس تلفنی نام آنها مشخص می شود، کالای قاچاق را گارانتی و حتی بیمه می کنند و در شرایطی که فروشندگان می گویند کالای خودرا از شرکتها تهیه می کنند، چرا ستاد تا حالا با این شرکتها برخورد نکرده است؟
منبع:

1400/07/21
09:54:47
5.0 / 5
367
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه