تولید ماده اولیه داروی باروری در کشور

تولید ماده اولیه داروی باروری در کشور نیو باکس: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ماده اولیه داروی مکمل دارویی حاملگی شدند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، علی دسترس، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به پروسه تولید فرآورده هورمونی ایران ساخت برای مساعدت با باروری بانوان، اظهار داشت: آن چه در داروی پروژسترون دنبال می نماییم، ماده اولیه و هم محصول نهایی است. دارویی که برای جلوگیری از سقط رحم از هفته ششم حاملگی استفاده می شود.
وی اظهار نمود: تجویز مکمل پروژسترون بنا به دلایلی همچون ناتوانی بدن در تولید این هورمون صورت می گیرد، رابطه ای حیاتی بین ترشح این هورمون و حاملگی وجود دارد، بطوریکه تمام بانوانی که تمایل به حاملگی دارند، به پروژسترون برای آماده سازی رحم و جایگزینی سلول نیاز دارند.
دسترس اشاره کرد: دارویی که در ایران تولید می شود، کاملا بومی و قابل رقابت با محصولات مشابه جهانی است. بیش از ۹۰ درصد مواد اولیه این دارو در چین و آمریکا و ۱۰ درصد مابقی نیز در هند و ایران تولید می شود. سهم هند از این مقدار بسیار پایین است و در دو سال اخیر نیز هیچ تولیدی دراین زمینه نداشته است
وی افزود: بدین سبب در حال حاضر، تنها سه کشور در جهان مواد اولیه این دارو را تولید می کنند که ایران نیز در شمار آنها قرار دارد. همین موضوع ظرفیتی را برای صادرات این فرآورده دارویی ایران ساخت به سایر کشورها فراهم نموده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه ماده اولیه داروی پروژسترون ما در صورتیکه می تواند نیاز کشور را به طورکامل رفع کند، با تداوم این روند می توانیم صادرات خودرا از شروع سال آینده شروع نماییم، اشاره کرد: هم اکنون، نیاز داخلی این دارو ۱۲ تن در سال است که با افزایش این میزان به ۱۴ تن تا آخر سال، ۲ تن مازاد تولید، به کشورهای دیگر صادر می شود. کشورهای اروپایی از اصلی ترین مشتریان این فرآورده دارویی هستند.
وی تصریح کرد: این محصول دانش بنیان برای ۹۲ نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال کرده و حدود ۲۰ میلیون دلار در سال صرفه جویی ارزی به همراه دارد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دسترس، حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در تولید فرآورده های دارویی ایران ساخت اثربخش دانست و اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه ورود به بحث، عالی عمل کرد و حمایت های فراوانی از ما داشت. ضمن این که مدتی پیش وام ۲۰ میلیاردی با سود ۱۲ درصد به ما اختصاص داد که شرایط مطلوبی را برای تداوم تولید این محصول دانش بنیان فراهم نمود.
منبع:

1400/08/04
22:15:45
5.0 / 5
264
تگهای خبر: تولید , شركت , صادرات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه