یک جهش جدید در همکاری اقتصادی با همسایه شمالی

یک جهش جدید در همکاری اقتصادی با همسایه شمالی به گزارش نیو باکس در شرایطی که به نظر می آید ایران تمام گزینه های خود برای افزایش سطح همکاریهای تجاری با کشورهای همسایه را فعال کرده، یکی از همسایگان شمالی از آمادگی برای جهش همکاری ها در این عرصه می گوید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته تحت تأثیر برخی اختلاف نظرهای سیاسی و البته بالا رفتن هزینه برای نقل و انتقال کالاها یا عبور کامیون های ایرانی، سازمان توسعه تجارت اعلام نمود که گزینه های جایگزین خود برای آذربایجان را بررسی نموده و بزودی از دو مسیر جدید برای کامیون های ایرانی راه باز خواهد شد.
هرچند هنوز تصمیم قطعی در این حوزه اعلام نشده اما پیگیری افزایش فعالیت در راه زمینی که از ارمنستان می گذرد از مدت ها قبل شروع شده و به نظر می آید دو طرف انگیزه فراوانی جهت استفاده از این مسیر و البته افزایش همکاریهای تجاری دارند.
در ایام گذشته اتاق بازرگانی تهران با برگزاری جلسه ای با سفیر ارمنستان در تهران، بار دیگر مبحث توسعه همکاریهای اقتصادی میان دو کشور را بررسی نموده و سفیر ارمنستان در تهران ابراز امیدواری کرده بزودی جهشی جدید در همکاریهای اقتصادی دو کشور به وجود آید.
سفیر ارمنستان در ایران اظهار نمود: من از همان اوایل آغاز ماموریتم در ایران، ارتباط خوبی با بخش خصوصی و اتاق تهران برقرار کردم و در نتیجه این رابطه دوستانه و فعالانه بود که توانستیم چندین هیات تجاری تبادل نماییم و همایش هایی برگزار نماییم و میزبان اشخاصی از اعضای هیات دولت ارمنستان یا چهره های ارشد اقتصادی ارمنستان در تهران باشیم. همینطور خوشحالم که اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان پا گرفت و به این سطح از فعالیت رسید.
تومانیان ضمن اشاره به پیوندهای دیرینه ایران و ارمنستان اظهار داشت: من طی این سال ها تلاش کردم که روابط اقتصادی دو کشور با محوریت بخش خصوصی توسعه یابد و خوشبختانه این ارتباط به خوبی برقرار شده است. در دو سال گذشته و با وجود همه گیری کرونا، خط حمل و نقل ایران و ارمنستان به هیچ عنوان متوقف نشد و روابط تجاری همواره برقرار بود.
سفیر ارمنستان در ایران ضمن اشاره به برخی مشکلات برای کامیون های ایرانی اظهار داشت: ارمنستان هم اکنون شرایط سختی را سپری می کند اما از این شرایط گذر خواهد نمود. برای رفع مشکل کامیون های ایرانی مسیر جایگزین در نظر گرفته شده و شاهراه جنوب به شمال هم با سرمایه گذاری یک میلیارد یورویی به سرانجام می رسد که خلیج فارس را به دریای سیاه متصل می کند. در این راه با عنایت به تونل هایی که حفر می شود، چند ساعت از زمان مسیر هم کاسته می شود.
آرتاشس تومانیان تصریح کرد که در چند سال آینده تغییر قابل توجهی در روابط اقتصادی ایران و ارمنستان رخ می دهد و حجم مبادلات دو کشور افزایش قابل توجهی را تجربه می کند. ضمن اینکه همکاری دو کشور برای سایر کشورهای حوزه اوراسیا هم بهبود خواهد یافت.
در کنار تجارت مستقیم، ایران می خواهد از خاک ارمنستان برای ترانزیت هم استفاده نماید. صادرات کالاهای ایرانی به روسیه، اروپای شرقی و حتی از راه دریا به اروپای غربی بخشی از نقشی است که ارمنستان می تواند در حوزه تجارت برای ایران ایفا کند. عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و برنامه ریزی برای توسعه همکاری ها با روسیه هم یکی از دیگر از حوزه هایی است که احیانا ارمنستان امکان نقش آفرینی گسترده تری در آن خواهد داشت.1400/08/08
09:25:11
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه