سرمایه گذاران افغانستانی ایران را رها می کنند؟

سرمایه گذاران افغانستانی ایران را رها می کنند؟ رییس اتاق تجاری مشترک ایران و افغانستان می گوید اگر تغییری در سیاست های اجرائی ایران رخ ندهد، خطر خروج سرمایه گذاران افغانستانی از کشور افزایش خواهد یافت.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، هر چند ایران در سالهای قبل تلاش نموده با فراهم کردن مقدمات لازم، شرایط را برای جذب سرمایه گذاری های خارجی فراهم آورد اما مشکلات تحریم و بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری در ایران موجب شده، میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور افزایش چشم گیری پیدا نکند.
یکی از سیاست هایی که دولت ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی در دستور کار قرار می دهند، ارائه برخی امتیازها به سرمایه گذاران است. از معافیت های مالیاتی و تضمین بازگشت اصل سرمایه گرفته تا فراهم کردن شرایط اقاماتی قسمتی از این سیاست هاست که در سالهای قبل خیلی از کشورهای همسایه ایران همچون ترکیه آنرا در دستور کار قرار داده اند.
حالا حسین سلیمی – رییس اتاق تجاری مشترک ایران و افغانستان – می گوید در صورتیکه ایران شرایط لازم را برای حفظ سرمایه گذاران افغانستانی فراهم نکند، آنها به سمت حضور در ترکیه حرکت خواهند کرد.
رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان و عضو هیات واگذاری مجوزهای سرمایه گذاری با اعلان اینکه در هر جلسه این هیات بطور تقریبی، 30 درصد درخواست ها برای سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران افغانستانی مطرح گردیده است، اظهار داشت که ارزش این درخواست ها از 300 هزار دلار تا حدود 20 میلیون دلار متغیر است. در آخرین جلسه هیات واگذاری مجوزهای سرمایه گذاری که در مهرماه برگزار شد، حدود 44 طرح سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت که حدود 17 طرح مربوط به سرمایه گذاران افغانستانی بود.
سلیمی با اشاره به این که پس از تحولات سیاسی در افغانستان طی ماه های اخیر، درخواست های سرمایه گذاری از طرف اتباع این کشور بالا رفته است، افزود: قبل از این، درخواست ها بیشتر معطوف به رقم 300 هزار دلار بعنوان کف سرمایه گذاری برای دریافت اقامت بود. اما بتازگی این ارقام بالا رفته است. بطوریکه حالا یک پروژه سرمایه گذاری برای کشت محصولات کشاورزی و دامپروری با رقم 17 میلیون دلار در کرمانشاه تعریف شده است. یا یکی از سرمایه گذاران، پروژه ای برای کشت گلخانه ای در منطقه خراسان به وجود آورده است که ارزش این سرمایه گذاری بیش از یک میلیون دلار است.
او با اعلان اینکه 80 درصد سرمایه گذاری افاغنه در خراسان رضوی صورت گرفته است، افزود: آنچه بتازگی نگرانی ایجاد کرده، آنست که سرمایه گذاران افغانستانی به سمت سرمایه گذاری در ترکیه تمایل پیدا کرده اند. به هر حال، آنها در ترکیه با سرمایه گذاری 250 هزار دلاری می توانند علاوه بر اقامت، گذرنامه ترکیه را نیز دریافت کرده و به سرعت مجوزهای لازم، نظیر حق تحصیل فرزندانشان را دریافت نمایند. درحالی که درایران این پروسه طولانی بوده و آنها با سرمایه گذاری این رقم تنها از اقامت پنج ساله برخوردار می شوند که بعد از پنج سال باید آنرا تمدید کنند.
سلیمی در ادامه با اشاره به نیاز کشور به منابع مالی، از ضرورت تعیین مشوق هایی که سبب ارجحیت یافتن ایران برای سرمایه گذاران خارجی همچون سرمایه گذاران افغانستانی می شود، سخن گفت و تسریع در صدور ویزا، اصلاح شرایط اقامت و نیز تعیین معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی را همچون این مشوق ها برشمرد.
سلیمی همین طور مشکلات مهاجران افغان برای اقامت، دریافت شناسنامه و نیز حق تحصیل فرزندان آنها در ایران را یاد شده قرار داد و به سایت اتاق تهران اظهار داشت: برای توسعه مراودات با این کشور می توان از الگوهای مختلفی بهره گرفت؛ همچون ایجاد واحد صنعتی مشترک در خاک افغانستان خصوصاً در صنعت خودرو یا حوزه معدن کاری. همین طور باتوجه به برخورداری افغانستان از آب کافی، می توان نسبت به کشت فراسرزمینی، فراوری محصولات در ایران و صادرات به این کشور اقدام نمود. رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان همین طور اظهار داشت که الگوی پذیرش مهاجران مکزیکی در آمریکا بصورت فصلی در مورد مهاجران افغانستانی در ایران نیز قابل انجام است.1400/08/15
21:25:04
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه