توزیع هوشمند شکر، روغن و برنج از هفته آتی

توزیع هوشمند شکر، روغن و برنج از هفته آتی نیو باکس: وزیر جهادکشاورزی از توزیع شکر، روغن و برنج با نرخ تعزیراتی بصورت هوشمند از هفته آتی آگاهی داد.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا سید جواد ساداتی نژاد با اعلان اینکه تمرکز ما در ماه های اول شروع به کار دولت تامین امنیت غذایی و کوشش برای ساماندهی بازار اقلام اصلی همچون مرغ و تخم مرغ بوده است، اظهار داشت: در این راستا توانستیم بازار مرغ و تخم مرغ را به شکلی مدیریت نماییم که از روزهای آینده تا آخر سال شرایط مطلوبی در این بخش ها را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: برای تامین اقلام مورد نیاز شب عید و پس از آن ماه رمضان برنامه ریزی های لازم انجام شده است و همین طور بسترسازی برای کشت قراردادی، خرید دام مازاد روستاییان و عشایر و سند دار کردن اراضی کشاورزی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر جهادکشاورزی افزود: تامین امنیت غذایی وظیفه جهاد کشاورزی و بر عهده کشاورزان و دامداران است. برنامه ریزی ما در حوزه پایداری و تامین بازار است و اساسا امنیت غذایی برقرار خواهد شد.

به گفته وی تا پیش از دولت سیزدهم همیشه بحث این بود که باید در زمینه غذا فرمانده یکی باشد. نه این که قسمتی از وظایف بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و بخشی نیز دست وزارت صمت باشد. همانطور که استحضار دارید قانون انتزاع در دولت قبل دو سال کنسل شد و در روزهای آخر دولت قبل وظایف وزارت جهاد بازگردانده شد. ولی اجرائی شدن آن در دولت سیزدهم رخ داد و کل زنجیره از تولید تا توزیع به وزارت جهاد واگذار شد.

همکاری با بسیج در بازرسی بازار مواد غذایی

ساداتی نژاد در ادامه اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی در طول ۴۰ سال قبل هیچ زمان در زمینه بازار مواد غذایی نبوده است. ما در بازرسی هیچ تجربه ای نداشتیم. بتازگی اما با همکاری و همراهی وزارت صمت بحث بازرسی در بازار اقلام غذایی را هم به عهده گرفتیم. که البته تا این وظایف بطور کامل در اختیار وزارت جهاد قرار بگیرد مدت زمانی طی خواهد شد. همین طور در این راستا از نیروهای بسیج در بازرسی ها کمک گرفته ایم.

قیمت های دستوری پایداری تولید را از بین می برد

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به این که قیمت های دستوری عدم پایداری در تولید را به همراه خواهد داشت، اظهار داشت: باید کاری نماییم که تولید پایداری داشته باشد. تولید خط قرمز ما است و نباید قطع شود. برای پایداری تولید نمی توانیم تولیدکننده را مجبور نماییم که محصولش را زیر قیمت تمام شده بفروشد. برای مثال قیمت مرغ برای مصرف کننده ۳۱ هزار تومان تعیین شده است با این قیمت تعیین شده تولید اقتصادی و پایدار می باشد و اگر کمتر از مقدار باشد تولید غیر اقتصادی می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که قیمت مرغ در بازار بیش از ۳۱ هزار تومان است، اظهار داشت: هم اکنون در میادین میوه و تره بار مرغ با قیمت ۳۱هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می شود که در بعضی استانها نیز حتی کمتر از این مقدار است. البته در بعضی مغازه ها هم قیمت مرغ به ۳۵ هزارتومان هم می رسد ولی سعی کردیم که همیشه قیمتها کاهشی باشد.

کاهش مدت زمان ارسال نهاده ها/تامین ارز انجام شده است

وی در ادامه به اقدامات جهاد کشاورزی درباب تامین امنیت غذایی اشاره نمود و اظهار داشت: در زمینه طیور، گاوداری صنعتی و دام روستایی سعی کردیم که تاخیر در تحویل نهاده ها را با تامین ارز کاهش دهیم و با کمک بانک مرکزی ارز آذرماه نهاده ها نیز تامین شده است.

جوجه ریزی در مهرماه خیلی کم بود

ساداتی نژاد که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، اظهار داشت: همین طور توانستیم میزان کسری موجود در بازار را احصا نماییم. ما در تامین گوشت مرغ و تخم مرغ در مهر و آبان به سبب کاهش جوجه ریزی کمبود داشتیم. قسمتی از نیاز بازار به مرغ را با مرغ منجمد تامین کردیم. همین طور مهرماه پایین ترین میزان جوجه ریزی انجام شده بود بنا بر این تخم مرغ نطفه دار وارد کردیم و با بازار رسانی بازار آنها را کنترل کردیم. از طرفی توزیع هوشمند را نیز شروع کردیم. سازمان تعاون روستایی متولی بازاررسانی هوشمند شده است که مرغ منجمد و تخم مرغ را با قیمت تنظیم بازار تحت پلت فرم مشخصی بصورت اینترنتی به دست مردم درب منازل می رساند. براین اساس روزانه ۳۰۰ تن اقلام مذکور در شهر تهران به این شیوه توزیع می شود. این طرح از روزهای گذشته در کرج و اصفهان شروع شده و در شیراز و مشهد هم به زودی شروع به کار خواهدنمود.

توزیع هوشمند شکر، روغن و برنج

وی اضافه کرد: از هفته آتی شکر، روغن و برنج نیز با قیمت های تعزیراتی به اقلام توزیع هوشمند درب منازل اضافه خواهند شد. هرچه از سامانه هوشمند بیشتر استفاده نمائیم دست واسطه ها در این بین کم خواهد شد. همین طور برای میوه شب عید هم می خواهیم از توزیع هوشمند استفاده نمائیم.

۱۰۷هزار راس دام عشایر و روستایی خریداری شد

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به خرید حمایتی دام عشایر اشاره نمود و اظهار داشت: امسال با دام مازاد عشایر مواجه شدیم. البته مشکل جدیدی نیست. عشایر به قیمتی که دلالان دام هایشان را می خریدند، اعتراض داشتند. برای همین بمنظور پشتیبانی از عشایر و روستاییان خرید دام عشایر را شروع کردیم و تا کنون ۱۰۷هزار راس دام خریداری شده است. همین طور برای پشتیبانی از این دامداران قرار شد که نهاده امانی به آنها داده شود که اگر دامدار عشایر یا روستایی قصد نگهداری از دامش را داشت بتواند بصورت امانی نهاده بگیرد و پس از پروار دام آنرا پس دهد.

کشتن دام آبستن تخلف است

وی در ادامه اظهار داشت: کشتن دام آبستن تخلف و ممنوعست و کشتارگاه ها نیز حق کشتار دام مواد و آبستن را ندارند. اتفاقی که بتازگی افتاده بود این بود که در یک مجموعه صنعتی اطراف تهران مبادرت به این کار کرده بودند. دام عشایر نبود. فردی که مبادرت به کشتار دام آبستن و مولد کرده بود مجوز حمل نداشت و دام ها نیز پلاک نداشتند. که در نهایت به مراجع قضایی عرضه شدند.

توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب در۲۳هزار مغازه تهران و البرز

ساداتی نژاد در ادامه در پاسخ به این پرسش که تخم مرغ در مغازه های سطح شهر بیش از نرخ مصوب است، اظهار داشت: قیمت تخم مرغ در میادین میوه و تره بار شانه ای ۴۳هزار تومان است. البته بصورت هوشمند هم با نرخ مصوب توزیع می شود. ممکنست در مغازه های سطح شهر بیش از ۴۳ هزار تومان باشد که این مساله تخلف بوده و رسیدگی خواهد شد. اخیراً تخم مرغ با نرخ مصوب درب مغازه ها درحال توزیع است. از هفته گذشته در ۲۳ هزار مغازه در استانهای تهران و البرز تخم مرغ مصوب توزیع شده است.

توزیع هوشمند مرغ گرم از هفته آینده

وی درباب توزیع مرغ منجمد در بازار اظهار داشت: سه ماه است که دولت را تحویل گرفته ایم. آنچه را که در بازار می بینید برنامه ریزی سه ماهه نیست بلکه مربوط به قبل است. ما با کمبود تولید مواجه بودیم و برای رفع آن مرغ منجمد توزیع شد. این مرغ ها از کیفیت خوبی برخوردار بودند. تلاش می نماییم از هفته آتی توزیع هوشمند مرغ گرم را در تهران شروع نماییم.

ترانزیت نهاده ها سرعت گرفته است

ساداتی نژاد اضافه کرد: در تامین نهاده در وضعیت مطلوبی هستیم. تامین ارز آن روان شده است. با کمک وزارت راه و شهرسازی ترانزیت نهاده ها سرعت گرفته است. دیگر دپوی نهاده به مدلول که قبلاً وجود داشت، نداریم. در گذشته گاهی پنج تا شش ماه تاخیر در ارسال نهادها وجود داشت که این مدت زمان را کاهش دادیم.

وی درباب قیمت تعیین شده برای خرید حمایتی دام زنده نیز اظهار داشت: قیمت ۶۲هزارتومان برای خرید هرکیلو دام زنده عدد کارشناسی شده است. قیمت دام زنده در بازار ۷ تا ۸ هزار تومان از این پایین تراست. همین طور ۲۰ درصد این قیمت نیز بصورت علوفه تامین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی درباب کشاورزی قراردادی نیز اظهار داشت: کشاورز وقتی بذری را می کارد باید مشتری آن مشخص باشد. کشاورز باید بداند برای چه کسی تولید می کند. در این راستا به شرکت تجاری دولتی اعلام کردیم که بجای خرید گندم در انتهای تولید در ابتدا با کشاورز قرارداد ببندد، آنرا بیمه کند و کود مورد نیاز کشاورز را تامین کرده و در آخر با آن تسویه کند. بدین سبب کشاورزان می توانند با شرکت تجاری دولتی قرارداد ببندند و در این قرارداد کشاورز ابتدا کود را تحویل می گیرد و بیمه می شود و در آخر که محصولش را تحویل می دهد هزینه کود و بیمه محاسبه و با آن تسویه خواهد شد. اساسا این اقدام موجب درآمد بیشتر کشاورزان خواهد شد.

خشکسالی تولید برنج ایرانی را ۲۰ درصد کاهش داد

وی در آخر درباب افزایش قیمت برنج نیز اظهار داشت: به سبب خشکسالی تولید برنج ایرانی ۲۰ درصد کاهش داشته است وقتی محصولی کمتر تولید شود طبیعتاً قیمت آن افزایش می یابد در برنج خارجی نیز هیچ محدودیتی در میزان عرضه به بازار نداشتیم.
1400/09/04
13:50:01
5.0 / 5
102
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه