تداوم گمانه زنی ها؛

احتمال افزایش ۱۰ درصدی قیمت خودرو

احتمال افزایش ۱۰ درصدی قیمت خودرو نیو باکس: اخبار واصله بیان کننده این است که ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت های قبلی خودرو بوده و به دنبال افزایش 10 درصدی قیمت است و احیانا چهارشنبه هفته جاری، این ستاد نظر نهایی خودرا اعلام می کند.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سه شنبه ۱۸ آبان ماه سال جاری دو خودروساز بزرگ کشور _ایران خودرو و سایپا_ بنا به تصویب شورای هماهنگی سران قوا در ۲۸ مهر ماه و تصمیم وزارت صمت بعنوان متولی جدید قیمت گذاری خودرو، برای خروج از قیمت گذاری دستوری، مبادرت به افزایش قیمت تعدادی از محصولات خود کردند. در همین رابطه محصولات ایران خودرو بین ۱۵ تا ۱۹ درصد و قیمت محصولات سایپا در حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد افزوده شد.
در ادامه نیز مدیران عامل این دو شرکت خبر از برگزاری هفتگی فروش فوق العاده جهت ساماندهی بازار خودرو و فک رهن خودرو های فروخته شده دادند (پیش از این خودروی فروخته شده به مدت یک سال فک رهن نمی شد) و تاکید نمودند که باتوجه به اصلاح قیمت، محدودیت مربوط به فک رهن دیگر در طرح های فروش فوق العاده خودروسازان لحاظ نخواهد شد و عرضه خودرو افزایش خواهد یافت. بدین سبب مردم منتظر تغییرات باشند.
با این حال پنجشنبه ۲۰ آبان ماه، رییس جمهوری به موضوع افزایش قیمت خودرو ها ورود کرد و در همین رابطه نیز وزیر صمت به خودروسازان دستور بازگشت به قیمت های قبلی را داد و اعلام گردید که بعد از بررسی های همه جانبه، قیمت های جدید خودرو اعلام خواهد شد.
همین مساله سبب شد تا نه فقط وعده خودروسازان در خصوص فروش فوق العاده هفتگی اجرا نشود بلکه بازار خودرو بیش از پیش در اغما فرو برود؛ به شکلی که بااینکه همیشه تغییرات نرخ دلار سبب نوسانی شدن قیمت ها در بازار خودرو می شد اما طی دو هفته گذشته بازار خودرو به حالت استپ داره و هیچ واکنشی به اخبار مختلف نداشته است.
احتمال اعلام قیمت های جدید طی هفته جاری
از سویی دیگر به سبب عدم شفافیت در این عرصه، طی دو هفته گذشته اخبار ضد و نقیض بسیاری درباب سیاستگذاری در صنعت خودرو و نحوه تعیین قیمت ها اعلام گردید که در نهایت با بیان وزیر صمت در خصوص واگذاری تعیین قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار، مشخص شد این ستاد که در دولت جدید به ریاست معاون اول رییس جمهوری تشکیل جلسه می دهد، جایگزین شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو شده است.
این بلاتکلیفی در حالیست که مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ۲۳ آبان ماه اعلام نمود که با پیگیری های سازمان بورس و وزیر اقتصاد و در جلساتی که با حضور وزیر صمت و رییس جمهور برگزار شد، مقرر گردید اصلاح قیمت خودرو مجدد در ستاد تنظیم بازار بررسی شود که و به زودی نتیجه آن اعلام می شود.
در همین رابطه بااینکه انتظار می رفت در یک آذر ماه قیمت های جدید اعلام و تکلیف صنعت و بازار خودرو تعیین شود اما طی روزهای گذشته جلسات ستاد خروجی خاصی در مورد خودرو نداشت و فقط وزیر صمت طی دو جلسه گزارشی در مورد بازار و تولید خودرو ارایه داده است.
با این حال پیگیری های خبرنگار مهر نشان میدهد که به احتمال زیاد در جلسه روز چهارشنبه هفته جاری ستاد تنظیم بازار، موضوع قیمت گذاری خودرو های داخلی بررسی و این ستاد نظر نهایی خودرا نسبت به اصلاح قیمت ها اعلام خواهدنمود.
احتمال افزایش ۱۰ درصدی قیمت خودرو
همچنین اخبار واصله به خبرنگار مهر بیان کننده این است که ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت های قبلی بوده و به دنبال افزایش ۱۰ درصدی قیمت خودرو است.
باید توجه داشت که عدم شفاف سازی مسئولان دولتی در مورد سیاستگذاری صنعت خودرو و بلاتکلیف کردن صنعت و بازار، نه فقط منجر به ساماندهی بازار نمی گردد بلکه بیش از پیش زمینه را برای جولان دلالان و افزایش زیان دهی خودروسازان فراهم می آورد.


منبع:

1400/09/07
13:44:30
5.0 / 5
236
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه