رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت وگو با نیو باكس:

دلار تا آخر سال ۲۵ هزار تومان می شود

دلار تا آخر سال ۲۵ هزار تومان می شود به گزارش نیو باکس رییس اتاق تجاری ایران و چین با اعلان اینکه تلاطمات اخیر بازار دلار باتوجه به افزایش تقاضای تجار و موقتی است، اظهار داشت: بنظر می رسد دلار تاپایان سال در کانال قیمتی 25 تا 26 تومان معامله شود.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، طی روزهای گذشته در پی افزایش نرخ ارز و ورود دلار به کانال ۳۰ هزار تومانی، گمانه زنی های بسیاری درباب احتمال جهش نرخ ارز در فضای مجازی مطرح گردیده است. البته باتوجه به شروع دور جدید مذاکرات وین، تا حدود زیادی این پیش بینی ها رنگ و بوی سیاسی گرفته است. رییس جمهور، روز سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه شریف ضمن اشاره به تلاش دستگاه های اطلاعاتی برای برقراری آرامش در بازار ارز، اظهار داشت: خبر دقیق داریم عده ای شبانه روز در تلاش هستند همزمان با مذاکرات، نرخ ارز را بالا برده و مذاکرات را به اقتصاد گره بزنند تا خواسته های خودرا به ملت تحمیل کنند. تعدادی از این افراد در داخل و برخی نیز در خارج از کشور در محافل و فضای مجازی و واقعی به دنبال بالا بردن قیمت ارز هستند.
اظهارات رییس جمهور درباب تلاش خارج نشینان در خصوص افزایش غیرواقعی و تنش آفرینی در بازار ارز منحصر به چند روز گذشته نیست؛ در سالهای اخیر با حضور فعال دلالان و نوسان گیران بازار ارز در فضای مجازی، بازار ارز در مقاطعی تحت تأثیر پیش بینی های منفی و کاذب قرار می گیرد؛ به شکلی که در روزهای تعطیل و در زمان خارج از فعالیت بازار رسمی، نرخ ها بدون این که تقاضای واقعی و مؤثری در بازار وجود داشته باشد؛ افزایش می یابد.
از همین رو، بنابر اعلام مدیر کل مبارزه با قاچاق معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات در تاریخ ۱۶ آذر؛ حساب های بانکی بیش از ۷۰۰ نفر از فعالان بدون مجوز ارزی در سطح کشور با همکاری بانک مرکزی شناسایی و مسدود شده که گردش مالی تعدادی از این حساب ها در ۹ ماهه ابتدایی سالجاری بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
بنابر نظر تعدادی از کارشناسان اقتصادی، هر چند نرخ ارز در این ایام از سال، به طور معمول تحت تأثیر افزایش تقاضای تجار در انتهای سال میلادی قرار می گیرد، اما افزایش ۱۰ درصدی نرخ دلار در یک ماه اخیر بیشتر تحت تأثیر هیجانات و عوامل غیراقتصادی صورت گرفته است؛ چونکه بر اساس اعلام رییس کل گمرک ایران صادرات غیرنفتی در ۸ ماهه ابتدایی سال جاری بیش از ۴۰ درصد بالا رفته و وزیر نفت هم بتازگی از افزایش چشم گیر صادرات نفت نسبت به ماه های گذشته آگاهی داده است. به همین جهت برخورد با دلالان و اخلالگران بازار ارز می تواند قسمتی از تلاطمات بازار را کم کند.
پیش بینی نرخ دلار در انتهای سال، ۲۵ الی ۲۶ هزار تومان
در همین زمینه مجیدرضا حریری، رییس اتاق تجاری مشترک ایران و چین در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه وضعیت فعلی بازار ارز متأثر از انتظارات ذهنی قسمتی از جامعه است، اضافه کرد: بطور کلی در انتهای سال میلادی با یک افزایش نسبی در نرخ ارز مواجه هستیم. می توان این مسئله را با بررسی نرخ ارز در ماه های انتهایی سال میلادی مشاهده کرد. البته بعد از طی این دوره، به طور معمول نرخ ارز به حد متوسط قیمت خود در همان سال برمی گردد.
حریری افزود: بنظر می رسد که دلار در آخر سال ۱۴۰۰ در کانال قیمتی ۲۵ الی ۲۶ هزار تومانی قرار خواهد گرفت و نوسانات اخیر در قیمت دلار همانطور که قبل از این اشاره کردم به سبب افزایش تقاضا در انتهای سال میلادی است.
وی با تاکید بر نقش برخی رسانه های خارجی بر تلاطم بازار ارز، اظهار داشت: همانطور که می دانید قیمت دلار در کشور ما تحت تأثیر مسائل سیاسی و روابط بین المللی قرار دارد.
رئیس اتاق تجاری مشترک ایران و چین اضافه کرد: اگر در روابط خارجی کشور گشایش ایجاد شود بطور معمول شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود. همین طور این مسئله می تواند تأثیر مستقیم بر کاهش تقاضای ارز داشته باشد چونکه افراد از نظر ذهنی انتظار جهش نرخ ارز را نداشته و عرضه ارز بصورت عادی می تواند بازار را متعادل کند.
ثأثیر اخبار منفی مذاکرات بر نرخ دلار
وی با اعلان اینکه در سطح عرضه ارز طی ماه های اخیر تغییر محسوسی رخ نداده است، گفت: نسبت به چند ماه گذشته با کاهش عرضه در بازار مواجه نشده ایم اما با افزایش تقاضا مواجه بوده ایم.
رئیس اتاق تجاری مشترک ایران و چین اضافه کرد: قسمتی از این تقاضا مربوط به اخبار منفی انتشار یافته در مورد مذاکرات وین و تأثیر آن بر نرخ دلار بوده است. متأسفانه افکار تعدادی از مردم توسط رسانه های خارجی تغذیه می شود و این رسانه ها بصورت مکرر بر عوامل منفی سیاسی مؤثر بر بازار ارز دامن می زنند.
مبادلات سامانه نیما وضعیت بازار ارز را نشان می دهد
حریری با اشاره به این که تخصیص سهمیه ارز مسافرتی منطقی نیست، اضافه کرد: البته تخصیص این ارز، تأثیر شایان توجهی بر تقاضای مؤثر بازار ندارد و در مقابل آنچه که اهمیت دارد، مبادلات ارزی در سامانه نیما است. چونکه عمده نیازهای ارزی کشور در این سامانه تامین می شود و جهت بررسی بازار و نرخ ارز باید وضعیت سامانه نیما را مورد توجه قرار داد.
وی در ادامه اظهار داشت: بازار اسکناس نقدی به طور معمول شامل سفته بازی و بازار فردایی می شود و بیشتر هم جنبه سیاسی دارد؛ باید به این نکته توجه کرد که بازار نقدی قسمتی از تقاضا را تامین می کند اما در مقایسه با تبادلات ارزی سامانه نیما قابل توجه نیست.
تأثیر موقت «اثر ژانویه» بر نوسانات اخیر نرخ ارز
به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، بطور معمول شرکتها و مؤسسات مالی با فرارسیدن سال مالی جدید، برای تسویه حساب های ارزی خود نیاز به تهیه ارز دارند که این مساله تأثیر مقطعی بر بازار ارز دارد. این مسئله موجب می شود که سمت تقاضا در بازار ارز فشار موقتی را احساس کند و در نتیجه آن قیمت ارز در این دوره زمانی با افزایش موقت مواجه می شود. به طور معمول این روند افزایش تقاضا از ماه های پایانی سال میلادی آغاز می شود بطوریکه معامله گران بازار، انتظار افزایش قیمت ارز را در ماه های منتهی به سال جدید دارند.
بنابر اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، روند عرضه ارز و تامین نیازهای ارزی بخش های مختلف شتاب گرفته، بطوریکه سامانه نیما و بازار متشکل بعنوان دو نهاد اصلی بازار ارز کشور با افزایش عرضه مواجه گشته اند و عرضه روزانه در سامانه نیما ۷۰ درصد بیشتر از سال قبل شده است.
بر اساس آمار سامانه نیما، حجم فروش ارز توسط صادرکنندگان، در این سامانه طی هشت ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ (فروردین تا اختتام آبان)، معادل ۱۰.۷ میلیارد دلار بود که این میزان در سال ۱۴۰۰ به ۱۸.۱ میلیارد دلار رسیده است. این امر حاکی از بهبود بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان به کشور است.


منبع:

1400/09/20
15:34:21
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه