شافعی خبر داد

اتاق تجاری در پنج نقطه دنیا دفتر تجاری باز می کند

اتاق تجاری در پنج نقطه دنیا دفتر تجاری باز می کند رئیس اتاق تجاری ایران می گوید در دنیای تجاری امروز، دیپلماسی اقتصادی در کنار کوشش برای به دست آوردن بازارهای صادراتی نقشی کلیدی در توسعه روابط اقتصادی ایران و سایر کشورها ایفا می کند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در جریان دیدار با وزیر امور خارجه، اظهار نمود: اقتصاد و سیاست رابطه دو سویه ای با یکدیگر دارند و در کنار هم زمینه رشد را فراهم می کنند. در این راستا توسعه اقتصادی منجر به پایداری و عمیق شدن مناسبات سیاسی ایران با سایر کشورها می شود و برعکس.
او با نگاهی به تجربه جهانی و آنچه در کشورهای توسعه یافته وجود دارد، اظهار داشت: در همه این کشورها، سیاست به اقتصاد کمک می نماید و با رعایت این اصل می توان شرایط متفاوتی را بر کشور حاکم کرد. خصوصاً در وضعیت فعلی کشور که برای تقویت اقتصاد توسعه روابط خارجی اهمیت بسیاری دارد.
رییس اتاق ایران نقش، ظرفیت و توان سفارت خانه های ایران را در این شرایط بسیار پررنگ توصیف کرد و اضافه کرد: علاوه بر این که توسعه سطح روابط کشور با همسایگان بسیار اهمیت دارد، توجه به این نکته نیز ضرورت دارد که تنها دو برابر شدن حجم تبادلات بین ایران و همسایگان هدف نیست چون همین الان هم شاهد صف کشیدن کامیون ها و توقف چند روزه آنها در مرزها هستیم. چون زیرساخت های مرزی و گمرکی مناسبی در اختیار نداریم.
شافعی تقویت زیرساخت های تجاری، تجهیزات مرزی، امکانات گمرکی و سایر بخش های مرتبط را هم زمان با توسعه سطح روابط تجاری و سیاسی بین ایران و کشورهای مقصد را ضروری خواند و اضافه کرد: در وضعیت فعلی با سه موضوع مهم مواجه هستیم اول عضویت در سازمان همکاری شانگهای، دیگری اوراسیا و در نهایت تحولاتی که در افغانستان شاهد می باشیم.
برمبنای اظهارات او نسبت به عضویت در سازمان همکاری شانگهای نگرانی و دغدغه ای وجود دارد که ناشی از عضویت کلیه اعضای این سازمان در سازمان جهانی تجارت و پذیرفتن FATF از طرف کلیه اعضا البته به جز ایران است. شاید این طور به نظر برسد که ایران نتواند از ظرفیت به وجود آمده به بهترین شکل، استفاده نماید.
رییس پارلمان بخش خصوصی کشور در ادامه به فقر اطلاعاتی بخش خصوصی درباره قوانین تجاری، سرمایه گذاری، گمرکی، استانداردی و غیره کشورهای مقصد اشاره و اشاره کرد: برای حل این ضعف، سفارت خانه ها نقش مهمی دارند، آنها می توانند این اطلاعات را در اختیار اتاق ایران قرار دهند تا با ترجمه و توزیع آنها بین فعالان اقتصادی زمینه را برای تقویت سطح همکاری ها مهیا نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه ریزی اتاق ایران برای تاسیس ۵ دفتر تجاری در ۵ نقطه دنیا که جزو اولویت های تجاری کشور محسوب می شوند اشاره و اشاره کرد: تا کنون دو دفتر را نهایی کرده ایم که درحال نهایی شدن هستند. درباره سه دفتر دیگر هم لازم است با همکاری هم برمبنای شناسایی اولویت ها در منطقه عمل نماییم.
طبق گزارش پایگاه اتاق تجاری ایران شافعی با ابراز نگرانی از وضعیت ترانزیت کشور و تلاش رقبا در این راستا اظهار داشت: کشورهای رقیب در تلاش هستند تا جای ایران را از نظر مسیرهای ترانزیتی بگیرند و اگر برای بهبود وضعیت حمل و نقل کشور، رفع مشکلات جاده ای و سرعت پایین ناوگان ریلی خود فکری نکنیم، از مسیر ترازیتی خارج خواهیم شد.1400/09/26
19:31:05
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه