رئیس اتاق بازرگانی ایران:

بانک مرکزی باید مستقل شود

بانک مرکزی باید مستقل شود رییس اتاق ایران با اعلان اینکه بانک مرکزی باید مستقل شود، اظهار داشت: کوچک ترین تغییر در نرخ ارز متغیرهای اقتصادی را متأثر می کند، پس ثبات در بازار ارز به مفهوم ثبات در محیط اقتصاد کلان کشور است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، غلامحسین شافعی امروز در نشست هم اندیشی با رییس کل بانک مرکزی، اظهار نمود: حضور رییس کل بانک مرکزی در پارلمان بخش خصوصی حاوی پیام های مثبتی برای فعالان بخش خصوصی است برای اینکه از دید بخش خصوصی بخش عمده ای از مشکلات فعلی در نهاد بانک مرکزی قابل حل است. به استناد گزارش پایش محیط کسب وکار از نظر فعالان اقتصادی سه مؤلفه غیرقابل پیش بینی بودن قیمت و تغییرات قیمت مواد اولیه، بی ثباتی قوانین و دشواری تامین مالی از بانکها از تابستان ۹۷ تا تابستان ۱۴۰۰ بطور ثابت نامناسب ترین مؤلفه های محیط کسب وکار کشور بوده و قسمتی از این موضوعات در زمینه اختیارات بانک مرکزی است و بدین سبب مطالبات ما را از این سازمان می افزاید.
رئیس اتاق تجاری ایران اضافه کرد: انحراف تسهیلات بانکی از کارهای تولیدی یکی از ناکارآمدی هایی است که باعث شده سهم تسهیلات بانکی به بخش های تولیدی شامل صنعت، معدن و کشاورزی ۴۰ درصد از کل تسهیلات بانکی را در سال ۹۹ تشکیل دهد. همین طور سهم بخش صنعت و معدن از مانده تسهیلات بانکی در سال ۸۵، ۳۰ درصد و در سال ۹۵ عدد ۱۷ درصد بوده است.
شافعی اظهار داشت: سهم بخش کشاورزی از مانده تسهیلات در سال ۷۸ در مجموع ۲۸ درصد و در سال ۹۵ به ۹.۶ درصد رسیده است و سهم بخش صادرات در سال ۷۸ از تسهیلات بانکی ۵.۴ درصد و در سال ۹۵ به نیم درصد رسیده است که این آمار نشان میدهد بخش های تولیدی و مولد سهم خوبی از تسهیلات بانکی نداشته اند. در حقیقت بخش های تولیدی و مولد سهم بایسته ای از منابع و تسهیلات بانکی کشور دریافت نمی کنند و باتوجه به حاشیه سود بالا و بازده کوتاه مدت و ریسک کارهای غیرمولد و سفته بازی نه فقط سبب انحراف سرمایه و سپرده های بانکی و ایجاد تنگناهای مالی برای بنگاه های مولد شده است بلکه نتایج منفی نیز در بازار مسکن، طلا، سکه و ارز داشته است.
وی بیان کرد: بدین سبب باید توجه داشت که اصلاح این رویه نیازمند نظارت های لازم از جانب نهاد پولی با مقید بودن به نظام بانکی به ابلاغیه ها و مصوبه های اعلامی درباب سهم اعطای تسهیلات به بخش های مختلف است.
لزوم تسریع در راه اندازی حساب ویژه تولید برای تامین سرمایه در گردش
شافعی به موضوع عدم اجرای کامل قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقا نظام مالی کشور پرداخت و خطاب به رییس بانک مرکزی اظهار داشت: همانگونه که می دانید طبق ماده ۲۱ رفع موانع تولید مصوبه سال ۱۳۹۴ بانک مرکزی موظف است بمنظور تامین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی، صنوف، بنگاه های دانش بنیان، حمل و نقل و شرکت های صادراتی درحال کار حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون دستورالعمل اجرائی افتتاح حساب ویژه سرمایه در گردش را تدوین و به شبکه بانکی کشور ابلاغ کند که متأسفانه اقدام مؤثری در عمل در این خصوص هنوز دیده نشده است.
رئیس اتاق تجاری ایران افزود: بدین سبب بخش خصوصی به استناد ماده ۲۱ از مدیریت جدید بانک مرکزی تقاضا دارد تسریع در راه اندازی حساب ویژه تولید برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را در دستور کار قرار دهد.
ثبات نرخ ارز به مفهوم ثبات در محیط اقتصاد کلان کشور است
شافعی به موضوع حفظ ثبات اقتصادی کشور بوسیله ثبات در بازار ارز اشاره نمود و اضافه کرد: نرخ ارز در اقتصاد کشور از جایگاه ویژه ای برخوردارست و به تعبیر کارشناسان این نرخ ارز کاملاً قیمتی است و به عبارتی کوچک ترین تغییر در نرخ ارز کل متغیرهای اقتصادی را متأثر می کند. پس ثبات در این بازار به مفهوم ثبات در محیط اقتصاد کلان کشور است. هرگونه بی ثباتی در این متغیر کلیدی می تواند تبعات بسیار منفی برای همه بازیگران جامعه از دولت تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان و عموم مردم به همراه داشته باشد.
شافعی به وضعیت بخش تولید اشاره نمود و اظهار داشت: ساختار تولیدات داخلی کشور از نظر تامین مواد اولیه وابستگی بالایی به خارج از کشور دارد بدین سبب با جهش های مکرر نرخ ارز قیمت کالاهای تولیدی داخلی افزایش می یابد که این امر منجر به افزایش سطح عمومی قیمت ها، کاهش تقاضای مؤثر در بازار و افزایش هزینه های حقیقی دولت بعنوان بزرگ ترین مصرف کننده در کشور می شود و از این زاویه در نهایت به کسری بودجه دامن می زند.
رئیس اتاق تجاری ایران خطاب به رییس کل بانک مرکزی، اضافه کرد: علاوه بر این در وضعیت نوسانات نرخ ارز غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواداولیه و محصولات اتفاق می افتد که سبب برگردانی فعالان اقتصادی و جامعه می شود؛ از طرفی قیمت ارز در شکل گیری انتظارات تورمی اثرگذار می باشد و به رونق کارهای سوداگرانه و دلالی منتهی می شود بدین سبب تقاضا داریم تمهیدات لازم برای افزایش عرضه ارز البته ارز حاصل از صادرات و ایجاد ثبات در بازار را در دستور کار خود قرار دهید.
باید تمهیدات عقلایی برای افزایش عرضه ارز اندیشیده شود
شافعی درباب بازگشت ارز صادراتی اظهار داشت: تحریم های بین المللی و محدودیت های ناشی از فقدان محدودیت های بانکی مشکلات عدیده ای را در راه بازگشت ارز حاصل از صادرات به وجود آورده است و در این زمینه بخش خصوصی تاکید دارد که باید تمهیدات عقلایی برای افزایش عرضه ارز اندیشیده شود و بجای فشار بیش از اندازه به فعالان اقتصادی، اقدامات تشویقی در جهت افزایش ارز در دستور کار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اتاق ایران در امتداد افزایش کارآیی این سیاست ها برای تامین ارز مورد نیاز کشور و کاهش موانع برای صادرکنندگان پیشنهاداتی دارد که آنها را ارائه خواهیم کرد.
دولت آمارهای اقتصادی را مرتب و شفاف منتشر کند
شافعی با تاکید بر اهمیت موضوع شفاف سازی آماری اظهار نمود: متأسفانه مشاهده شده در مواجه با مشکلات اقتصادی کشور بجای اتخاذ سیاست ها و رفع موانع موجود رویکرد های مبتنی بر عدم شفافیت آماری در گزارش های رسمی در اولویت قرار گرفته و به صورتی بجای حل مسأله به پاک کردن صورت مسأله اکتفا شده است. بدیهی است این راهبرد نه فقط در حل مشکلات توفیقی نداشته بلکه در عمل منجر به ضربه به اعتماد بخش خصوصی شده و زمینه را برای آمارسازی های غیررسمی و غیرکارشناسی مهیا کرده است.
رئیس اتاق تجاری ایران اظهار داشت: بدین سبب انتظار می رود بانک مرکزی در دولت جدید نسبت به انتشار آمارهای اقتصادی بصورت مرتب و شفاف و بموقع اکتفا کند تا فضای گفت وگوی کارشناسی برای اساتید دانشگاه ها و فعالان اقتصادی و کارشناسان برقرار شود.
وی اظهار داشت: تا آن زمان که بانک مرکزی زیر سلطه دولت باشد همه کوشش های بی نتیجه است و امیدواریم بانک مرکزی استقلال خودرا به دست آورده و حفظ کند.

1400/10/06
10:41:39
5.0 / 5
151
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه