عسگری عنوان كرد:

نگاه فرابخشی مجلس به حوزه آب

نگاه فرابخشی مجلس به حوزه آب مرکزی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رویکرد دولت و مجلس در پشتیبانی از بخش کشاورزی این است که سفره مصرف کننده و تولید کننده کمرنگ نشود.محمد جواد عسگری چهارشنبه هشتم دیماه در جریان بازدید معاون وزیر نیرو از روند اجرای طرح انتقال آب سد کوچری به شهر ساوه در منطقه حاجی آباد واقع در محور سلفچگان به دلیجان در گفتگو با خبرنگاران، اظهار نمود: کمبود آب از مهم ترین مشکلات کشور است که عدم تدبیر درگذشته سبب شده با چالش های و معضلات جدی در حوزه آب مواجه شویم.

وی ضمن اشاره به این که اعتبارات خوبی در حوزه آب امسال تخصیص یافته است، اظهار داشت: امسال اعتبارات خوبی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری به منظور تعذیه سفره های زیرزمینی دیده شده است تا بتوان بخشی از کمبود منابع آبی را جبران کرد.

وی با تکیه بر این که استحصال آب از سفره های زیرزمینی بدون در نظر گرفتن میزان آب در سفره ها صدمه جدی را به منابع آبی وارد کرده و منجر به وقوع پدیده فرونشست زمین شده است، اظهار نمود: ایران همچون کشورهای در رده اول مواجهه با پدیده فرو نشست زمین بوده و این یک ایراد جدی است که کشور با آن مواجه می باشد و هنوز طرحی در این خصوص ارائه نشده که بتواند برای خروج از این بحران امیدوار کننده باشد.

این نماینده مردم در خانه ملت اظهار داشت: از آغاز فصل پاییز تابحال بارندگی مطلوبی در کشور صورت نگرفته و این میزان بارش ها کافی نیست و باید به حد نرمال برسد که تا رسیدن به میزان نرمال فاصله داریم. براین اساس باید در چارچوب نقشه راه و برنامه زمان بندی برای مصرف آب تدابیر لازم اتخاذ شود.

وی با تکیه بر این که رویکرد مجلس در حوزه آب نگاه فرابخشی است و برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت سیاستگذاری شده و اعتبارات دیده می شود، اظهار نمود: بهره گیری از پساب استان برای مصرف صنعت در استانی که قطب صنعت کشور است برای ایجاد امنیت در سرمایه گذاری با عنایت به محدودیت در منابع آبی از الزامات است.

وی به برگزاری جلسات کمیسیون کشاورزی با وزیر نیرو در قابل یک برنامه ریزی زمان بندی شده به کاهش دغدغه های موجود در حوزه آب اشاره نمود و اظهار داشت: تسریع در بهره برداری خط انتقال سهم آب ساوه از سد کوچری هم در جلسه ای با حضور وزیر نیرو و اعضای کمسیون کشاورزی مطرح و اعتبار مورد نظر برای اجرای این طرح د*یده خواهد شد.

عسکری اضافه کرد: هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح مورد نیاز است که باید به صورت برنامه زمان بندی در مقاطع مختلف تخصیص یابد تا بتوان با تخصیص اعتبار متناسب طرح در کمتر از دو سال بهره برداری شود. انتقال ثقلی آب بدون هزینه های جانبی از خصوصیت های این طرح است و امیدواریم در یک برنامه زمان بندی شده با تخصیص اعتبار و به صورت خاص در بودجه سال ۱۴۰۱ دیده شود تا افتتاح این طرح کام مردم را شیرین کند.

وی ضمن اشاره به این که در بودجه ۱۴۰۰ اعتبارات حوزه کشاورزی بی سابقه بود و اگر در سال آینده هم با همین رویه باشد خیلی از کاستی ها برطرف خواهد شد، اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد در بخش کشاورزی کمی و کاستی لحاظ نشود.

رئیس کمسیون کشاورزی با تکیه بر این که بخش کشاورزی و امنیت غذایی با امنیت ملی گره خورده است؛ اظهار داشت: رویکرد دولت و مجلس در پشتیبانی از بخش کشاورزی این است که سفره مصرف کننده و تولید کننده کمرنگ نشود.

وی بیان نمود: در حوزه تخصیص ارز حوزه کشاورزی هم برای تک نرخی کردن باید زیرساخت ها تامین گردد و دستگاههای تصمیم گیر در سطح کلان با اقناع سازی افکار مردم تصمیم گیری کنند و مردم هم تصمیمات در سطح کلان را با یک فضای اقناعی و منطقی بپذیرند.

این نماینده مجلس با تکیه بر از بین بردن فساد در دو نرخی کردن ارز، اظهار داشت: باید تصمیم عقلایی و منطقی در یک فضای اقناعی صورت گیرد تا فساد در دو نرخی شدن ارز از بین برود و چالش اقتصادی برای کشور پیش نیاید.

وی بر مقابله با فساد در سایه نظارت جدی در توزیع نهاده های دامی تصریح کرد و اضافه کرد: نوسان قیمت و خشکسالی صدمه جدی به تولید و بخش کشاورزی وارد کرده است و باعث شد تا خیلی از دامداران دام های مولد را ذبح کرده یا به فروش برسانند که برای احیای دام ها حدود ۱۰ سال زمان نیاز است.

وی با تکیه بر این که با از بین رفتن دام مولد صدمه جدی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد، اظهار نمود: در چارچوب تفاهمنامه ای با کشور برزیل مقرر شد به صورت تهاتر کالا اقلامی نظیر کود اوره و خشکبار از ایران به برزیل ارسال شود و در عوض نهاده های دامی وارد نماییم تا مشکلی در تأمین نهاده در کشور بوجود نیاید.
1400/10/10
12:13:07
5.0 / 5
104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه