سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم تشریح كرد؛

جزئیات واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص به جای خودرو

جزئیات واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص به جای خودرو به گزارش نیو باکس سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم جزئیات اجرای طرح واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص به جای خودرو را در دو جزیره کیش و قشم شرح داد.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، افشار فتح اللهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در نشست خبری که قبل از ظهر امروز (یکشنبه ۱۲ دی ماه) برگزار شد، با اشاره به اینکه جزیره قشم ۱۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، اظهار داشت: این جزیره بزرگترین جزیره منطقه است که از ۲۰ کشور دنیا بزرگتر است.
وی اضافه کرد: ۱۲۰۰ کیلومتر از این مساحت منطقه ویژه اقتصادی و ۳۰۰ کیلومتر مربع منطقه آزاد است که این دوگانگی به توسعه جزیره لطمه زده و درخواست داده ایم که کل مساحت قشم بعنوان منطقه آزاد شناخته شود.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم درباره ظرفیت های این منطقه اظهار داشت: توانمندی های لجستیکی و حمل و نقل و همینطور وجود ذخایر گسترده نفت و گاز در کنار زیبایی های جزیره قشم، ظرفیت گسترده ای برای تبدیل شدن این منطقه به هاب انرژی و گردشگری بوجود آورده است.
وی با تاکید بر این که قشم به نسبت ظرفیت های آن توسعه نیافته و این توسعه نامتوازن به یک توسعه کاریکاتوری در قشم منجر گردیده است، افزود: برای جبران این کمبودها، مطالعات اسنادی و بالادستی برای توسعه قشم انجام داده ایم. در دو ماهه اخیر این مطالعات به صورت میدانی هم نهایی شده است.
فتح اللهی تاکید کرد: برنامه توسعه کوتاه مدت قشم تا آخر ۱۴۰۱، میان مدت تا آخر ۱۴۰۴ و بلندمدت تا آخر ۱۴۰۸ طراحی شده است.
به گفته سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، مقرر است تا آخر سال ۱۴۰۴ قشم به هاب صادرات پتروشیمی خاورمیانه و قطب گردشگری داخلی و خاجی تبدیل گردد.
وی درباره تکمیل پل خلیج فارس اظهار داشت: راه اندازی این پل به صورت مسیر جاده ای و ریلی در دستور کار است و تابحال ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و برخی از پایه های پل در آب نصب شده؛ علت تأخیر اجرای آن در سالهای گذشته، مخالفت برخی مسؤلان بوده ولی هم اکنون دولت مصمم به تشکیل این پروژه است.
فتح اللهی از دیگر برنامه های توسعه جزیره قشم را راه اندازی بنادر بزرگ چندمنظوره، تأسیس بورس انرژی منطقه ای، تبدیل جزیره به هاب بانکرینگ (سوخت رسانی) به کشتی های عبوری از خلیج فارس، تأسیس ذخایر بزرگ انرژی، راه اندازی صندوق های پروژه و بهره برداری از ظرفیت گردشگری سلامت عنوان نمود.
وی ضمن اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری در جزیره قشم اظهار داشت: بیکاری ساکنان جزیره حدود ۱۰ درصد است که به طور عمده به بومی ها اختصاص دارد. متأسفانه فرایند صدور مجوزهای کارآفرینی در قشم طولانی است که باید این رویه اصلاح گردد.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم درباره جزئیات اجرای طرح اختصاص بنزین به شهروندان قشم اظهار داشت: مقرر است به هر نفر ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی داده شود که به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد. خانواده هایی که بیشتر از یک خودرو دارند، باید مابقی را بنزین آزاد بزنند.
به گفته فتح اللهی، مقرر است این طرح در دو جزیره قشم و کیش به صورت آزمایشی اجرا شود؛ بگونه ای که ابتدا در کیش صورت خواهد گرفت و سپس با یک فاصله دو تا سه هفته ای در قشم به اجرا درمی آید.
وی تصریح کرد: ۱۶۷ هزار نفر جمعیت ساکن در قشم است که این تعداد کد ملی هایی است که شناسایی شده اند و یک سال از سکونت آنها در قشم می گذرد.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم اظهار نمود: در اجرای این طرح سهمیه خودرو هم از بین نخواهد رفت ضمن این که سرپرست خانوار می تواند سهمیه بنزین خانواده را بفروشد. دولت برای تصمیم گیری اجرای طرح در سطح ملی یک ماه پس از اجرا شدن سهمیه بندی بنزین در کیش و قشم، ارزیابی خویش را برآورد می کند.
فتح اللهی درباره حذف برخی معافیت ها از مناطق آزاد اظهار داشت: حذف معافیت های مالیاتی سبب شده تا مزایای مناطق آزاد از بین برود. سرمایه گذار به ما می گوید وقتی محدودیت هایی که در سرزمین ما دارد، در مناطق آزاد هم اجرا خواهد شد، دیگر صرفه سرمایه گذاری در منطقه آزاد وجود نخواهد داشت.
وی افزود: نباید ورود کالا به مناطق آزاد محدود شود، فلسفه مناطق آزاد، ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی است و کالا باید به سادگی در آن گردش کند. تسری تصمیم هایی که برای اعمال محدودیت ورود کالا به سرزمین مادر اتخاذ می شود، به مناطق آزاد اشتباه است.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: پیش از این شهرداری قشم به صورت کامل در اختیار سازمان منطقه آزاد بود و نمی توانست اقداماتی انجام دهد اما در دو ماه اخیر با شهرداری قشم و شورای شهر این جزیره تفاهمنامه امضا کرده ایم که برخی کارها به شهرداری واگذار شود.
فتح اللهی درباره فروش اراضی منطقه آزاد اظهار داشت: با زمین فروشی مخالفم و به هیچ عنوان به دنبال فروش اراضی جزیره نیستیم و آنرا خام فروشی می دانیم.
وی اظهار داشت: برای تأمین مالی سازمان منطقه آزاد به جای فروش اراضی، به روش های نوین و پایدار سرمایه گذاری روی می آوریم.


منبع:

1400/10/13
09:50:31
5.0 / 5
115
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه