رئیس اتاق ایران و چین اعلام كرد؛

دولت در تکاپوی تعیین پروژه های چینی ساز

دولت در تکاپوی تعیین پروژه های چینی ساز به گزارش نیو باکس رئیس اتاق ایران و چین اظهار داشت: حدود ۳ ماه است که فرایند تعیین پروژه ها در وزارت خانه های مختلف شروع شده و شرکتهای بزرگ هم درحال آماده سازی پیشنهادات خود به طرف چینی هستند تا قرارداد ببندیم.مجیدرضا حریری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: همکاری اقتصادی دنیا با کشور چین یک لزوم است چونکه چین شریک اول تجاری ۱۲۰ کشور دنیاست و سندهای بلندمدت همکاری با بیشتر از ۸۰ کشور دنیا امضا نموده است.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ضمن اشاره به سند ۲۵ ساله ایران و چین، اضافه کرد: قرارداد اجرایی در مورد سند ۲۵ ساله با چین نداریم بلکه درقالب این سند دو کشور تمایلات خود برای همکاری را بیان می کنند؛ قرارداد یعنی این که در یک حوزه به صورت مشترک دو کشور فعالیت کنند و هر کدام به یک مقدار مشخص سهم ببرند، ولی سند همکاری یک تمایل دوجانبه برای همکاری است. ازاین رو سند مذکور مشخص کرده که دو طرف تمایل دارند در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و … با هم همکاری کنند؛ بعنوان نمونه در بخش اقتصادی توافق شده که دو طرف با هم کار کنند، اما یک قرارداد اجرایی کلی برای تمامی حوزه های اقتصادی نداریم.
وی توضیح داد: در چارچوب این سند باید پروژه هایی را دو طرف به یکدیگر عرضه کنند و هر پروژه ای مورد توافق طرفین قرار گرفت و مذاکرات نهایی انجام شد، در نهایت منجر به قرارداد می شود؛ مثل راه آهن تهران-قم- اصفهان که پس از لغو برجام نیمه کاره ماند، می تواند منجر به قرارداد شود.
حریری افزود: حدود ۳ ماه است که فرایند تعیین پروژه ها در وزارت خانه های مختلف شروع شده و شرکتهای بزرگ مثل راه آهن، ایمیدرو و … هم در این بخش درحال آماده سازی پیشنهادات خود به طرف چینی هستند تا قرارداد ببندیم.
وی افزود: در واقع در چارچوب این سند میتوان هر پروژه ای را پیشنهاد کرد و بعد از مذاکره و بررسی، قراردادها جهت عملیاتی کردن پروژه ها به صورت شراکت، سرمایه گذاری مستقیم چینی ها، فاینانس و … منعقد شود.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین اظهار داشت: نحوه انعقاد قرارداد هم بستگی به نوع پروژه و مصالح طرفین دارد. منتهی آنچه که در دسترس تر است فانیانس پروژه هاست.


منبع:

1400/11/04
22:07:40
5.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه