با همكاری بانك مركزی و مركز تتا نهایی شد

حل یک اختلاف ۱۰ ساله در امضای الکترونیک

حل یک اختلاف ۱۰ ساله در امضای الکترونیک رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک می گوید با همکاری انجام شده بین بانک مرکزی و مرکز تتا، یک اختلاف 10 ساله در زمینه امضای الکترونیک به انتها رسید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، علی رهبری - رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی - با اشاره به مصوبه هیات عامل بانک مرکزی در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ از حصول دو دستاورد مهم در زمینه امضای الکترونیکی نظام بانکی آگاهی داد.
بنا بر اعلام این سازمان، این دو دستاورد در این دو حوزه نهایی شده اند:
۱- فعالیت بانک مرکزی به عنوان یک مرکز میانی مستقل ذیل شورای سیاست گذاری و مرکز گواهی ریشه کشور
بانک مرکزی به عنون یک مرکز میانی مستقل در زیرساخت کلید عمومی کشور، ذیل مرکز ریشه و شورای سیاست گذاری گواهی الکترونیکی کشور فعالیت خواهدنمود. تا حالا هفت مرکز میانی مجوز خودرا از این شورا دریافت کرده بودند که با اضافه شدن بانک مرکزی به این مراکز، تعداد مراکز میانی در کشور به هشت عدد افزایش می یابد.
۲- رفع انحصار و ضرورت پذیرش و استفاده بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از تمامی گواهی های صادره توسط کلیه مراکز میانی مجاز ذیل مرکز ریشه کشور
با تصویب این مصوبه توسط هیات عامل بانک مرکزی، از این پس کلیه گواهی های صادره توسط مراکز میانی دارای مجوز از شورای سیاستگذاری، توسط بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز شناخته شده و هیچ انحصاری در زمینه بانکی برای پذیرش این گواهی ها وجود نخواهد داشت.
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان این خبر اضافه کرد: امیدواریم با این اقدام بانک مرکزی، فرآیندهای بیشتری در زمینه بانکی از قبیل افتتاح حساب، سفته، برات، چک، ضمانت نامه، قراردادها، تعهدنامه ها و... به طور غیر حضوری صورت گیرد و تعداد مراجعات حضوری شهروندان به شعب بانکها به طور قابل توجهی کم شود.
علی رهبری با اشاره به عبور تعداد گواهی های صادر شده از مرز یک میلیون گواهی در سال ۱۴۰۰ افزود، پیش بینی می شود رشد گواهی های صادر شده در زیرساخت کلید عمومی کشور در سال ۱۴۰۱ بیش از پیش خواهد بود.
وی همین طور از تدبیر و تصمیمات راهبردی و بسیار موثر هیات عامل بانک مرکزی، در امتداد تعامل حداکثری با مرکز ریشه کشور و تسهیل بکارگیری امضای الکترونیکی توسط مشتریان نظام بانکی تقدیر و تشکر کرد.1401/01/01
13:29:36
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه