رئیس جهاد كشاورزی قم تاكید كرد؛

تشدید نظارت ها و روان سازی خدمات رسانی به کشاورزان و دامداران استان

تشدید نظارت ها و روان سازی خدمات رسانی به کشاورزان و دامداران استان به گزارش نیو باکس قم رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم اظهار داشت: به مناسبت فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی در هفته جاری 35 طرح در این بخش با اعتبار یک هزار و 873 میلیاردریال و ایجاد اشتغال مستقیم برای 232 نفر به بهره برداری خواهد رسید.


محمد رضا حاجی رضا امروز در جمع خبرنگاران قم با اشاره به این مطلب که نرح های یاد شده در بخش های متنوع حوزه کشاورزی استان همچون آب وخاک، تولیدات دامی، شیلات و امور آبزیان، صنایع تبدیلی و غذایی و تولیدات گیاهی است، خاطرنشان کرد: در مسافرت آیت الله رییسی، ریس جمهور به قم ۳۹۵ میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی استان تخصیص یافت که تابحال ۵۴ میلیارد تومان آن جذب و در اجرای طرح های مختلف بخصوص در حوزه آب وخاک مورد استفاده قرار گرفته است که در هفته جاری شاهد بهره برداری از آنها هستیم.
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: امروز مسئول تأمین امنیت غذایی مردم بعنوان یکی از مهم ترین مولفه های قدرت برعهده سازمان جهاد کشاورزی است، در همین رابطه باید تصریح کرد بیشتر از ۸۵ درصد پروتئین مورد نیاز مردم توسط بهره برداران بخش کشاورزی در داخل تأمین می شود.
حاجی رضا بیان داشت: در همین ارتباط نیازمند استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت مراکز دانشگاهی استان و حضور شرکتهای دانش بنیان در عرصه تولید، انتقال و کاربردی کردن دانش در بخش کشاورزی استان برای حل مشکل ها هستیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم اظهار داشت: این ظرفیت بزرگی است که میتوان از آن بهره برد تا سازمان جهاد کشاورزی قم در اجرای برنامه های خود جامع تر عمل کند.
وی تصریح کرد: ظرفیت های کشاورزی ما در سطح کشور و در جهت آن در محدوده استان قم به حدی هست که بتوانیم به خوبی نیازهای غذایی مردم را تأمین نماییم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم ضمن اشاره به اینکه ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان موجود است، اظهار داشت: در این میان ۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع و باغ هاست که ۴۲ هزار هکتار آن زراعی و ۲۲ هزار هکتار آن باغی است.
وی اضافه کرد: بخش کشاورزی استان قم ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تُن مصول در حوزه های مختلف گیاهی، دامی، شیلات و گلخانه ای را دارد.
وی افزود: مهم ترین ظرفیت بخش کشاورزی استان قم در حوزه دام و طیور است، چونکه قم همچون مهم ترین باراندازهای دام کشور به شمار می آید و وجود مجتمع های بزرگ دامپروری به آن ظرفیت ویژه ای در این بخش بخشیده است، به نحوی که ۲ درصد پروتئین مورد نیاز کشور در قم تولید می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم اظهار داشت: بر مبنای برنامه آمایش سرزمین استان به دنبال حفظ سطح سبز قم هستیم به نحوی که جامعه ۱۴ هزار نفری بهره برداران بخش کشاورزی استان بتوانند از فعالیت خود بیشترین بهره وری را داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث اجرای راهبرد تغییر الگوی کشت در استان قم اشاره نمود و بیان داشت: بحث الگوی کشت را بعنوان یک دغدغه مهم دنبال می نماییم، در طول سه سال قبل اقدام های خوبی در این رابطه انجام شده است تا علاوه بر محافظت از آب و خاک، میزان تولید محصولات در بخش کشاورزی قم گسترش یابد.
وی اضافه کرد: گسترش کشت گلخانه ای همچون مهم ترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی قم است و در این ارتباط هر سال ۵۰ هکتار به سطح زیر کشت گلخانه های استان افزوده خواهد شد.
حاجی رضا اظهار داشت: در همین راستا توسعه کشت گیاهان دارویی هم با عنایت به شرایط ویژه ای که بعضی از مناطق استان دارند، به جد در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قم قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در حوزه انجام کارهای زیربنایی هم برای توسعه فعالیتهای بخش کشاورزی استان بخصوص در بخش آب و خاک همه ظرفیت های خویش را به کار گرفتیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به کشت گیاهان سازگار با آب وهوای قم بیان داشت: به دنبال استفاده از گیاهانی همچون سورگوم، تریتیکاله و چغندر علوفه ای هستیم که در مقابل تنش های محیطی در قم مقاوم است.
حاجی رضا اظهار داشت: سند دار کردن اراضی کشاورزی استان هم از برنامه های ویژه ما است که باعث تقویت هرچه بیشتر هویت فعالیت کشاورزی در استان و تسهیل حمایت های لازم از بهره برداران این بخش می شود.
وی بیان داشت: مبحث تغییر کاربری زمینهای کشاورزی و صدمه های ناشی از آن همچون مسائلی است که به صورت ویژه بر آن تمرکز کردیم، چونکه یک متر مربع زمین کشاورزی غذای ۲۰ نفر را تأمین می کند و اینکه به سادگی آنرا تغییر کاربری دهیم خسارت های بزرگی است.
وی اضافه کرد: آب و خاک ثروت های ملی هستند و نیازمند این هستیم که قوانین حفظ کشاورزی در استان به صورت کامل اجرا شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم ضمن اشاره به اینکه وظیفه ما محافظت از منابع آب و خاک است، تصریح کرد: کار رسانه ای و تبلیغاتی در این رابطه از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.
وی همینطور اظهار داشت: در حوزه تنظیم بازار مسئولیت تنظیم و توزیع کالاهای اساسی در استان برعهده سازمان جهاد کشاورزی قم قرار دارد و در این خصوص همه ظرفیت های خویش را به کار گرفته ایم.
وی ضمن اشاره به جمعیت ثابت و موقت بالای استان و تلاش گسترده هر روزه برای تأمین نیازهای غذایی مردم، اضافه کرد: در این رابطه در حوزه تأمین کالاهای اساسی هم برای بخش خانوار و هم صنف و صنعت، تلاش می نماییم نیازهای مردم به خوبی تامین گردد.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی قم هم در این جلسه اظهار داشت: تشکیل نهاد جهاد باعث تحول بزرگی در آبادانی کشور بخصوص در مناطق روستایی شد، تا پیش از ورود جهاد به عرصه سازندگی کشور زیرساخت های مورد نیاز در خیلی از روستاهای ما وجود نداشت.
حجت الاسلام و المسلمین علی ایمانی تبار اظهار داشت: امروز هم در عرصه کشاورزی و امنیت غذایی این نهاد تمام تلاش خویش را به کار گرفته است تا نیازهای غذایی مردم به خوبی تولید و تامین گردد و در این رابطه موفق عملکرده است.
مدیرکل دامپزشکی قم هم در این جلسه اظهار داشت: در زمینه بیماری های مشترک دام و انسان در استان قم هم اکنون مورد خاصی نداریم.
مهدی رفیعی اضافه کرد: همینطور تابحال طبق گزارش مرکز بهداشت قم بیماری تب کریمه کنگو در استان نداشتیم.
وی تصریح کرد: روند واکسیناسیون دام ضد بیماری ها در استان قم طی برنامه ریزی تدوین شده به صورت مستمر در حال انجام می باشد و در این ارتباط از همه ظرفیت های در اختیار دامپزشکی استان استفاده می نماییم.
منبع:

1401/03/22
10:02:11
5.0 / 5
271
تگهای خبر: بازار , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه