رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد

آمادگی ایران برای توسعه روابط با 8 کشور اسلامی

آمادگی ایران برای توسعه روابط با 8 کشور اسلامی نیو باکس: رییس اتاق تجاری ایران می گوید، راه فعال کردن اتاق های تجاری و بخش خصوصی کشورهای عضو دی-8 توسعه همه جانبه روابطه میان اعضاست.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی، در نشست اتاق های تجاری عضو سازمان همکاریهای اقتصادی دی-۸ در داکا (بنگلادش) اظهار نمود: گروه اقتصادی دی ۸ متشکل از هشت کشور درحال توسعه اسلامی، از ظرفیت های بی بدیلی در زمینه های مختلف اقتصادی، جغرافیایی، فرهنگی و منابع انسانی بهره مندند که این ظرفیت ها بدون همفکری و همکاری جدی اعضا، فعال نخواهد شد. این گروه بر پایه مبانی محکم و قابل اتکایی تأسیس شده است؛ کشورهایی با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر و تولید ناخالص اقتصادی بیش از ۴ تریلیون دلار که باتوجه به مناسبات حسنه میان اعضا، می توانند قدرتی غیرقابل انکار در عرصه اقتصادی و همکاریهای چندجانبه باشند.
وی با اشاره به ظرفیت های قابل توجه همکاری میان اعضای این گروه، اشاره کرد: توانمندی های گسترده در حوزه تولید و فناوری روز، منابع عظیم، ریشه های مشترک فرهنگی و اعتقادی در کنار جمعیت جوان، تحصیل کرده و پویا و دسترسی های جغرافیایی، از شاخصهای بسیار مهم و قابل توجه گروه دی ۸ به شمار می آیند که نیازمند برنامه ریزی های دقیق تری نسبت به گذشته جهت بهره مندی از این مواهب جهت توسعه همکاری ها هستیم.
شافعی اضافه کرد: روابط پایدار اقتصادی بین کشورهای درحال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و تعامل مثبت با جهان صنعتی، مستلزم قرارگیری کشورهای عضو در زنجیره تامین اعضا و کشورهای منطقه و جهان با منطق همگرایی است. تقویت این زنجیره تامین که اجلاس جاری در داکا نیز با هوشمندی بر این مساله تمرکز کرده است، مسیر دقیق و پیش روی این همکاری است.
طبق گزارش سایت اتاق ایران، رییس اتاق تجاری ایران با اشاره به توانایی های ایران برای حضور پررنگ در تبادلات این گروه، اشاره کرد: کشور ایران با بهره مندی از منابع گسترده نفتی و گازی و اقلام مختلف معدنی و قرارگیری در چهارراه ترانزیتی شرق و غرب و شمال و جنوب و دسترسی مناسب به بازارهای منطقه، آماده نقش آفرینی گسترده جهت قرارگیری در این زنجیره و پذیرش سرمایه گذاری در بخش های مختلف است. موضوعات مطرح شده همچون ایجاد امکان تهاتر بین کشورهای عضو دی ۸ و یا ایجاد منطقه آزاد تجاری کشورهای دی ۸ بمنظور تسهیل تجارت بین این گروه از کشورها و همین طور عملیاتی شدن توافقنامه تجارت ترجیحی و گمرکی به همراه لغو رواید بین کشورهای عضو همچون این موارد است که قبلاً مطرح شده و اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز از آن حمایت می کند.
شافعی اشاره کرد: بااینکه دولت ها درحال اجرای نقش اساسی تسریع دهنده و فعال کننده رشد اقتصادی هستند؛ اما این مشارکت بخش های خصوصی فعال به عنوان موتور محرک همکاریهای سازمان دی ۸ در حوزه های تجاری و تجاری است که می تواند از این فرصت همکاری بهره مند و منتفع شود.
منبع:

1401/05/04
22:31:46
5.0 / 5
221
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه