سخنگوی وزارت صمت اعلام كرد

شروع تدوین دستورالعمل اجرائی واردات خودرو

شروع تدوین دستورالعمل اجرائی واردات خودرو نیو باکس: سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به شروع تدوین دستورالعمل اجرائی واردات خودرو توسط وزارت صمت هدف از واردات را تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک های درآمدی متوسط و پایین جامعه، انتقال فناوری و ایجاد رقابت دانست و تاکید کرد که حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین خواهد شد و پس نقدهای وارده به دولت که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت می دانند، وارد نیست.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، امید قالیباف در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه خودرو مشهد، اشاره کرد: تعیین حقوق ورودی کالا یک سیاستگذاری تجاری است و عوامل تعیین کننده آن مواردی همچون درجه پشتیبانی از صنایع داخل و صیانت از محیط زیست یا برخی اقشار هدف است؛ بدین سبب ارتباطی به تامین کسری بودجه ندارد.
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به منتقدان تعرفه شناور خودرو های وارداتی، اظهار داشت: این مساله نیاز به توضیح دارد؛ در وهله اول بایستی اظهار داشت که قرار نیست تعرفه واردات خودرو با هدف تامین رقم مربوط در قانون بودجه تعیین شود، بلکه هدف پشتیبانی از دهک های متوسط و کم درآمد برای خرید خودرو است. مفهوم و معنای «تعرفه گذاری قطعی بعد از تعیین قیمت نهایی در بورس کالا»، ایجاد هرج و مرج تعرفه ای و فضای غیرشفاف برای واردکنندگان نیست؛ و این مساله به زودی در بخشنامه اجرائی شفاف سازی خواهد شد.

تدوین دستورالعمل اجرائی واردات خودرو در وزارت صمت
قالیباف ضمن اشاره به روند روبه بهبود فاکتورهای رشد صنعت خودروسازی، از شروع تدوین دستورالعمل اجرائی واردات خودرو توسط وزارت صمت آگاهی داد و اظهار داشت: هم چنین تولید خودرو نیز روند روبه رشدی دارد. اجرای ۹ پروژه تحولی صنعت خودروسازی، ثبات بخشی به تولید و اصلاح سازوکارها و تامین قطعات را به همراه داشته که همچون مهم ترین عوامل رشد در این صنعت است. طبق اطلاعات سازمان بورس کشور (مدال) در پنج ماه نخست امسال شاهد رشد ۲۴ درصدی تولید گروه صنعتی ایران خودرو و سه درصدی گروه خودروسازی سایپا بوده ایم.
سخنگوی وزارت صمت، صدور ۲۳۰ میلیون کد رهگیری برای قطعات خودرو و ۱۳۰ هزار شناسه که مانع عرضه کالای قاچاق و تقلبی در بازار شده است را از دیگر اقدامات تحولی وزارت صمت در این عرصه خواند.
این مقام مسئول در وزارت صمت ضمن اشاره به نمایش دستاوردهای شرکت های خودروساز داخلی در بیست و دومین نمایشگاه خودروی مشهد، اشاره کرد: در این نمایشگاه شاهد این بودیم که صنعت خودرو به سمت پلت فرم های (بن سازهای) مشترک می رود؛ همین هماهنگی و هم افزایی میان شرکت های مختلف خودروسازی شامل خصوصی و دولتی، سبب کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودرو نیز می شود.

عرضه خودروی داخلی اقتصادی از نیمه دوم سال ۱۴۰۲
قالیباف در ادامه اعلام نمود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال اینده روانه بازار خواهد شد.


گفتنی است بیست ودومین نمایشگاه خودروی مشهد در فضایی به وسعت ۲۰ هزار متر مربع در سالن های فردوسی، مفاخر، عطار و فضای باز نمایشگاه بین المللی مشهد و با حضور چند شرکت خارجی و شرکت هایی از خراسان رضوی و استانهای تهران، سمنان، فارس، آذربایجان غربی و شرقی، کرمان، قزوین، اصفهان و مازندران برگزار شده بود.
زمینه فعالیت شرکت کنندگان در این نمایشگاه، شرکتها و مجموعه های خودروی، تولیدکنندگان خودرو های سبک و سنگین و خودرو های کلاسیک بود که در کنار آن، سمینار و کارگاه آموزشی با همکاری فعالان این حوزه انجام شد.1401/06/14
11:25:59
5.0 / 5
168
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه